Categories Porady

Trzy zalety i wady okien trzyszybowych

Rozwój branży budowlanej i świadomość klienta sprawia, że na rynku nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania. Jeszcze nie tak dawno kupując okna, do wyboru mieliśmy jedynie pojedyncze szyby lub pakiety dwuszybowe. Obecnie kładzie się duży nacisk na pakiety składające się z trzech szyb, ale czy warto? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania.

W jaki sposób oszklenie wpływa na właściwości okna?

Ceny okien trójszybowych są zdecydowanie wyższe niż okien z pakietem dwuszybowym. Fakt ten sprawia, że przymierzając się do zakupu, często zastanawiamy się nad tym, czy posiadanie większej liczby szyb ma jakieś znaczenie. To właśnie oszklenie konstrukcji okiennej w głównej mierze wpływa na właściwości okna.

Parametry szybowe mają wpływ przede wszystkim na:

  • przenikanie promieniowania słonecznego i energii cieplnej,
  • odporność okna,
  • izolacyjność akustyczną,
  • ilość utraconego ciepła,
  • wodoszczelność,
  • przepuszczalność powietrza.

Przed nabyciem nowych okien, należy dokładnie zastanowić się nad funkcją, jaką będą spełniały i dostosować je do własnych warunków. Teoretycznie, liczba szyb w oknie jest niezwykle istotna, jednak w praktyce, na właściwości okna wpływają przede wszystkim jego parametry.  

Wybierając pakiety szybowe, należy w szczególności zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • budowa pakietu,
  • współczynnik izolacyjności cieplnej,
  • współczynnik przepuszczalności energii.

Zalety okien trzyszybowych

1.      Energooszczędność

W obecnych czasach kluczowe staje się zapewnienie energooszczędności wznoszonego budynku. Ma to na celu obniżenie kosztów ogrzewania, ale również odgrywa istotną rolę pod kątem ochrony środowiska. Zwracając uwagę na oszczędność ciepła, warto bliżej przyjrzeć się oknom energooszczędnym. Ich konstrukcja oparta jest na najnowszych technologiach, które ograniczają straty termiczne.

W przypadku okien energooszczędnych największą uwagę należy zwrócić na współczynnik przenikania ciepła. Zakłada się, że w przypadku okien trójszybowych jest on o 20 proc. niższy, niż w przypadku okien standardowych.  Ciepłe okna to doskonałe uzupełnienie dla dobrze ocieplonej bryły budynku. Energooszczędność okien z pakietem trójszybowym sprawi, że inwestycja zwróci się w kosztach ogrzewania domu.

2.      Przenikalność cieplna

Od dawna wiadomo, że szkło wraz ze światłem przepuszcza również ciepło, dlatego okna są bardzo ważne przy zapewnianiu termoregulacji budynku. Szyba stanowi znakomite alternatywne źródło energii, ale nigdy w całości nie zastąpi tradycyjnego ogrzewania. W momencie dużego nasłonecznienia znacznie jednak zredukuje jego koszty.

W przypadku pakietów trójszybowych współczynnik przenikalności ciepła, wyrażany jako stosunek ilości promieni słonecznych padających na okno, do ilości promieni, jakie przenikają do wnętrza, jest znacznie wyższy. Warto wiedzieć, że im wyższa jest jego wartość, tym więcej energii przenika do wnętrza budynku. W przypadku okien standardowych jego wartość wynosi 50 proc.

3.      Izolacyjność akustyczna

Izolacyjność akustyczna jest niezwykle istotna w przypadku budynków zlokalizowanych w sąsiedztwie o znacznym oddziaływaniu dźwiękowym. Oddzielenie od źródła hałasu poprawia komfort życia mieszkańców, dlatego okna trójszybowe mogą okazać się znakomitym wyborem dla osób, które na co dzień zmagają się z tym problemem.

Badania wykazują, że wskaźnik izolacji akustycznej okien z pakietem trzyszybowym znajduje się w granicach 40-49 dB, w przypadku kiedy okna dwuszybowe wykazują izolacje tylko na poziomie 30-40 dB.

Wady okien trzyszybowych

1.      Cena

Okna trzyszybowe są o około 20 proc. droższe od tradycyjnych okien dwuszybowych.

2.      Niższa przepuszczalność światła

Dodatkowa warstwa szkła sprawia, że mniej światła dociera do wnętrza budynku. Przyjmuje się, że wartość ta jest o około 10 proc. niższa dlatego, jeżeli nie zwracamy zbyt dużej uwagi na dobre oświetlenie pomieszczeń, różnica ta nie będzie zauważalna.

3.      Waga okien

Dodatkowe elementy okna mają również wpływ na ich wagę. Okna trójszybowe są zdecydowanie cięższe.

Okna trzyszybowe – podsumowanie

Jak każdy element domu, okna trzyszybowe posiadają zarówno zalety, jak i wady, dlatego wybór odpowiedniego pakietu szybowego będzie zależał wyłącznie od naszych indywidualnych uwarunkowań.

Pakiety trzyszybowe będą na pewno znakomitą opcją dla osób, które energooszczędność stawiają na pierwszym miejscu. Przed wyborem odpowiednich okien należy oprócz pakietów szybowych rozważyć także pozostałe parametry, gdyż może okazać się, że wybrane przez nas okna trzyszybowe nie odbiegają od tych standardowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *