Zmorą zarówno letnich dni, jak i złej cyrkulacji powietrza w mieszkaniach jest namnażanie się malutkich muszek. Uciążliwe owady potrafią osiadać dosłownie na wszystkim. Szczególnie na jedzeniu oraz na znikomych jego resztach, a nawet na żywych roślinach. Należy nadmienić, że nie wszystkie muszki stanowią zagrożenie dla człowieka. Są takie, które w sprzyjających warunkach atakują tylko doniczkowe kwiaty uprawiane w pomieszczeniach. Zatem wspólnie z Marcinem Grobelnym, redaktorem naczelnym portalu wnętrzarskiego podpowiadamy, jakie owady są uciążliwym domowym problem oraz w jaki sposób ich się pozbyć.
Rodzaje muszek w domu
Upalne letnie dni oraz brak właściwej wentylacji w domach sprzyja rozwojowi wielu malutkich owadów. Ich miniaturowy rozmiar jest nieadekwatny do szkód, jakie mogą wyrządzić. Potrafią one nagminnie się rozmnażać, tworząc przy tym chmary notorycznie latających oraz gryzących muszek. W mieszkaniach najczęściej mogą pojawiać się muszki owocówki. Owady te przyciągają soczyste i bardzo dojrzałe owoce bądź warzywa oraz śmieci, które zaczynają fermentować od nadmiaru resztek jedzenia. W pomieszczeniach łazienki lub kuchniach rozwijają się ćmianki, które swoim wyglądem przypominają ćmy. Miłośnicy doniczkowych kwiatów w pomieszczeniach zapewne nie raz borykali się z problemem muszek, które tylko i wyłącznie żerują na żywych roślinach. Należą do nich:
- ziemiórki,
- mączlik szklarniowy.
Malutkie owady mogą zrobić spustoszenie wśród zielonych roślin. Nie są one szkodliwe dla człowieka. Jednak ich inwazja powoduje rozwój larw w ziemi, co stanowi podwójny problem z ich zlikwidowaniem.
Małe czarne muszki w domu – jak ich się pozbyć?
Jak pozbyć się maleńskich muszek z domu? Niezwykle irytujące małe czarne muszki nie przenoszą chorób na ludzi. Jednak mogą zanieczyścić żywność bakteriami. Najlepszą metodą na uniknięcie inwazji muszek jest unikanie pozostawiania na blatach owoców i warzyw. Kosze na śmieci powinny posiadać szczelną przykrywkę. Dzięki temu wydobywające się z nich zapachy nie będą wabić owadów. W przypadku pozostawienia resztek jedzenia i namnażania się muszek warto zastosować naturalne oraz sprawdzone pułapki w postaci małych naczyń z octem lub roztworem z piwa. Najlepiej sprawdzają się buteleczki, z których owady mają problem ponownie się wydobyć na zewnątrz. Zwabione słodkim aromatem owady utopią się w płynie. W sklepach drogeryjnych dostępne są preparaty w aerozolu lub pułapki rażące oraz lepowe. Po zastosowaniu tego typu chemicznych produktów należy pamiętać o dokładnym umyciu powierzchni, na których roiły się owady.
Jak pozbyć się muszek z domu?
Problem małych muszek dotyczy nie tylko okresu letniego. Rozwojowi owadów z rodziny muchówek sprzyja przede wszystkim wilgotne i ciepłe środowisko. Letnie wystawianie kwiatów doniczkowych na balkony oraz tarasy powoduje nagminny rozwój ziemiórek. W pewnym sensie pomagają one poprawić drenaż ziemi roślinom uprawianym w skrzynkach oraz donicach. Niewłaściwa pielęgnacja roślin sprzyja rozwojowi owadów. Z kolei mączlik szklarniowy żywi się sokiem z roślin, doprowadzając do stopniowego brązowienia liści i łodyg. W konsekwencji prowadzi to do całkowitego obumarcia roślin. Takie środowisko tylko sprzyja rozwojowi chmary owadów. Warto zwrócić baczną uwagę na stan roślin przenoszonych do mieszkań po okresie letnim. Niekiedy wystarczy tylko zmienić ziemię i nie podlewać zbytnio kwiatów. Przesuszenie gleby zaniecha rozwojowi muszek. Rośliny wystawione na tarasy lub balkony warto zaopatrzyć w żółte akcesoria, które zwabią biedronki. Te z kolei skutecznie zwalczą mączlika szklarniowego. Szybciej i skuteczniej usuwa się białe muszki oraz ich larwy przy pomocy preparatów na bazie oleju rydzowego.
Jak uniknąć muszek w domu?
Sprawna wentylacja w domach zapobiegnie rozmnażaniu się malutkich owadów, które uwielbiają wilgotne miejsca. Szczególnie łazienki oraz kuchnie narażone są na opary wilgoci, powstające w wyniku kąpieli i gotowania. Oczyszczacze powietrza w tych pomieszczeniach odstraszą zarówno malutkie muszki, jak i uciążliwe ćmianki. Latające owady żerują w miejscach, gdzie gromadzą się odpadki, mogą przenosić bakterie chorobotwórcze. Skutecznym środkiem na ich odstraszenie jest ocet wlany do wszelkich odpływów. Wywar ze skrzypu polnego bądź napar z pokrzywy pozostawiony przy oknie uchroni przed ich wlatywaniem przez otwarte okna. Intensywny zapach lawendy również działa odstraszająco na malutkie muszki. Z kolei mikstury z dodatkiem oleju mentolowego powodują ich zabijanie.