Categories Porady

Odbiór techniczny mieszkania przy zakupie

Zakup własnego mieszkania to prawdziwy luksus w dzisiejszych czasach. Minęło już bowiem wiele lat, od kiedy na rynku wtórnym sprzedawano nieruchomości za tak zwaną złotówkę. Teraz młodzi ludzie muszą brać kredyty lub pracować za granicą, żeby kupić sobie wymarzone cztery kąty. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy kupujemy dom, nie zawsze myślimy o tym, czy parapety będą proste, a podłoga twarda. W zasadzie nie obchodzi nas to aż do momentu, w którym przy urządzaniu nowego mieszkania okaże się, że mamy do czynienia z – niekiedy – kosztownymi niedoróbkami. To może wynikać z nieostrożności budujących, ale kiedy odbierzemy już klucze do mieszkania, będzie nieco za późno na składanie reklamacji. Na szczęście można tego uniknąć.

Diabeł tkwi w szczegółach

Nie każdy jest studentem prawa, więc nie każdy też musi znać wszystkie kruczki prawne dotyczące deweloperki. Z tego względu lektura dokumentu, jakim jest umowa deweloperska powinna odbywać się w obecności specjalisty. Nie musi to być od razu prawnik, wystarczy specjalista od budowy mieszkań.

W umowie deweloperskiej muszą znaleźć się szczegółowe informacje na temat tego, kto komu i co sprzedaje, jaki jest termin oddania mieszkania, ile metrów owe mieszkanie ma wynosić, ile drzwi, okien, pomieszczeń, czy ma być doprowadzona woda oraz energia elektryczna… słowem, jest to momentami naprawdę zajmująca lektura. Pomoc specjalisty będzie tu nieoceniona, gdyż niekiedy w umowie może zabraknąć ważnych elementów, które mogą przesądzać o tym, jaki produkt dostaniemy na koniec.

Sprawdzanie to podstawa

Odbiór mieszkania (tak jak w przypadku tej firmy: https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania/poznan) – Poznań to miasto, w którym rynek deweloperski prężnie się rozwija – to rzecz bardzo istotna. Nie jest to jeszcze moment, w którym dostajemy klucze, o czym przekonać się można, zapoznając z tym artykułem: https://pewnylokal.pl/porady/odbior-techniczny-mieszkania-a-odbior-kluczy.

Odbiór mieszkania oznacza, że robimy przegląd techniczny tego, co już zostało w stanie surowym wybudowane. Jeśli idzie o ścisłość – sprawdzamy, czy deweloper wywiązał się

z umowy. Wtedy właśnie przydaje się specjalista z poziomicą, który będzie w stanie sprawdzić, czy ściany i podłogi są faktycznie proste, czy okna zostały uszczelnione, a prąd znajduje się we wszystkich gniazdkach.

Pamiętajmy – o pomoc zawsze warto prosić, w szczególności wtedy, kiedy mamy za coś dużo zapłacić. Mieszkanie to bardzo poważna inwestycja i z pewnością nie chcemy później spłacać długów zaniedbania. Remonty są bardzo kosztowne, toteż zwracajmy uwagę na detale.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *