Categories Porady

Dobry projekt, czyli jak wybrać odpowiednie mieszkanie dla siebie?

Decyzja o kupnie własnego mieszkania jest pewnego rodzaju przełomowym wydarzeniem w życiu każdego przedstawiciela polskiej klasy średniej. Wydaje się nam naturalne, że prędzej czy później nadejdzie moment, w którym zbierzemy fundusze wystarczające, by kupić mieszkanie, choćby i na kredyt, ale własne. Choć ceny dyktowane przez warszawskich deweloperów są wysokie, to ludzie nadal sprowadzają się do stolicy, a że muszą gdzieś mieszkać, to masowo kupują mieszkania, nawet na osiedlach, które są dopiero w planach. Ponieważ rzeczywistość wygląda właśnie tak – umową z deweloperem podpisuje się na etapie “dziury w ziemi” – warto wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając mieszkanie.

Kiedy dostępne są tylko plany

Każdy z nas potrafi ocenić mieszkanie, które zostało wybudowane i jest wyposażone, trudniej to zrobić na podstawie tylko i wyłącznie planów. Nie jest to tak proste, gdyż z planami architektonicznymi mało kto ma do czynienia na co dzień, nie jesteśmy więc obeznani z używanymi w nich oznaczeniami i najczęściej nie umiemy sobie wyobrazić jak będzie wyglądało mieszkanie na podstawie tylko i wyłącznie jego planów, Każdy z nas może jednak podjąć wysiłek zrozumienia niektórych oznaczeń i spróbować zastanowić się, czy na pewno chce kupić takie, a nie inne mieszkanie. Oczywiście czynniki takie jak lokalizacja czy cena też będą istotne dla każdego nabywcy, jednak warto zwrócić uwagę również na sam lokal.

Najpierw potrzeby

Chcą wybrać odpowiednie dla siebie mieszkanie najlepiej będzie zastanowić się, czego my w ogóle oczekujemy od mieszkania. Czy zależy nam na przestronnej kawalerce, czy jednak wolimy duże mieszkanie z wieloma pokojami? Czy wolimy mieć aneks kuchenny czy kuchnię w oddzielnym pomieszczenia, a może kuchnię z jadalnią? Ile osób będzie mieszkać w domu i jakie to będą osoby? Czy mamy lub planujemy mieć dzieci – jeśli tak, to koniecznie trzeba kupić mieszkanie z odpowiednią liczbą pokoi, aby każdy domownik miał zapewnioną pewną dozę prywatności. Nie musi być tak, że każdy dziecko ma własny pokój, jednak warto by rodzice mieli własną sypialnię, a dzieci swój pokój.

Czego szukać na planach

Szukając odpowiedniego mieszkania, kiedy już zawęzimy nasz wybór do konkretnego bloku lub kilku, musimy zdecydować się na konkretny lokal. Czym różnią się one między sobą? Przede wszystkim: metrażem, liczbą i rozkładem pomieszczeń. Rozsądek każe myśleć, że im większy metraż, tym więcej pomieszczeń, jednak są od tej reguły wyjątki – przestronny salon z aneksem kuchenny to nadal jedno pomieszczenie, podczas gdy ciasna kuchnia i pokój z rozkładaną kanapą do spania to już dwa pomieszczenia.

Pomieszczenie pomieszczeniu nie równe, ale poza ich liczbą i powierzchnią warto też zwrócić uwagę na ich układ. Jeśli na przykład któryś z domowników pracuje zmianowo i zdarza się, że musi w dzień odsypiać, warto zadbać, by sypialnia nie sąsiadowała z pokojem dziennym, w którym będą się krzątać pozostali domownicy. Ponadto warto spojrzeć na okna i naświetlenie – ile światła dziennego będzie w mieszkaniu i w jakich godzinach. Sypialnia od wschodu, gdzie w sezonie letnim słońce będzie nas budzić o piątej nad ranem, za to po południu będzie ciemno nie jest najlepszym rozwiązaniem, tak samo jak okna w salonie wychodzące na północ, gdzie jest mało światła.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *