Categories Porady

Jak szukać fachowców do prac budowlanych i remontowych?

Wiosna to czas, na który często planujemy prace budowlane i remonty: od drobnych napraw usterek do dużych i skomplikowanych przedsięwzięć, wymagających dobrej organizacji i znacznych środków finansowych. Jednak ostateczny sukces zależy przede wszystkim od zaangażowania odpowiednich fachowców – dobry i zaangażowany pracownik jest na wagę złota. Jak jednak takiego znaleźć? Podpowiadamy!

Czym powinien charakteryzować się dobry fachowiec i jak sprawdzić jego kwalifikacje?

Dobry fachowiec powinien wyróżniać się rzetelną wiedzą i konkretnymi umiejętnościami. Z tego powodu zawsze przed wyborem odpowiedniego kandydata powinniśmy pytać o kwalifikacje i doświadczenia. Poprośmy o pokazanie certyfikatów i świadectw, które potwierdzają ukończenie odpowiednich kursów. Niekoniecznie jednak są one najważniejsze – powinniśmy przede wszystkim zajrzeć do referencji czy obejrzeć zdjęcia wcześniejszych realizacji danego wykonawcy. Dobrym pomysłem będzie również poszukanie opinii o danej osobie w Internecie – w wielu przypadkach pojawiają się one na stronach z ofertą danego fachowca. Oczywiście, jeden pozytywny wpis nie musi jeszcze o niczym przesądzać, ale duża ilość negatywnych komentarzy powinna nas zaniepokoić.  Warto także sprawdzać, czy dany fachowiec lub zatrudniająca go firma posiadają ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – dzięki temu łatwiej będzie nam odzyskać pieniądze, jeśli praca zostanie wykonana w sposób niewłaściwy.

Gdzie szukać fachowców budowlanych i remontowych?

Liczne ogłoszenia dla budowlańców, elektryków, hydraulików, glazurników czy stolarzy znajdują się na popularnych portalach z ogłoszeniami. Duży wybór ofert specjalistów możemy znaleźć na przykład na portalu Pokato.pl. To miejsce umożliwia szybkie przejrzenie dużej ilości ogłoszeń, porównanie konkurencyjnych ofert i wybór najlepszej. Dzięki wygodnej wyszukiwarce, która umożliwia sortowanie według kryteriów takich jak rodzaj usługi, zakres cenowy czy lokalizacja szybko znajdziesz to, czego potrzebujesz. Zachęcamy również rozpoczęcie poszukiwań od sprawdzenia kategorii: ogłoszenia usługi remontowe i budowlane. Od razu możesz skontaktować się z wybranym fachowcem i ustalić warunki współpracy. Innym dobrym sposobem może być popytanie o fachowca znajomych. Zapewne wielu z nich korzystało w przeszłości z podobnych usług i mogą polecić kogoś sprawdzonego.

Ustal wszystkie koszty i zakres prac przed ich rozpoczęciem

Wiele osób, ma też problem, w jaki sposób rozmawiać z fachowcami o pieniądzach. Bardzo ważne jest, by nie obawiać się zadawania pytań związanych z tym tematem. Większość fachowców posiada swój ustalony cennik, ale w wielu wypadkach ten może podlegać negocjacji. Warto wcześniej poszukać, na przykład w serwisach ogłoszeniowych, jakie są stawki za podobne usługi, by mieć już jakąś orientację. Zawsze ustalając cenę usługi starajmy się doprecyzować możliwie jak najwięcej szczegółów, tak, by później nie dochodziło do nieporozumień. Może okazać się, że tańsza opcja nie obejmuje pewnych elementów, na których nam zależało i za które będziemy musieli zapłacić osobno. Należy również ustalić, z jakich materiałów i narzędzi będą korzystali zaangażowani przez nas fachowcy. Warto także ustalić, jaki czas zajmie wykonanie usługi. Nie powinien być on zbyt długi, ale zbyt krótki może wzbudzać podejrzenia, że nie wszystko zostanie zrobione tak, jak należy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *