Osoby, które nie zdecydowały się na taras w projekcie domu, często wybierają werandę. Ta dobudówka zwiększa przestrzeń użytkową domu, a jednocześnie niewątpliwie go upiększa. Warto wiedzieć, że jeśli przestrzeń werandy nie przekracza 35 m2, to można jej budowę przeprowadzić bez pozwolenia. My jednak nie będziemy zajmować się tym, jak wybudować werandę drewnianą czy murowaną, a zajmiemy się jej urządzeniem i to w stylu rustykalnym. Czego nie może w niej zabraknąć?
Jak urządzić werandę? Wybieramy lampy zewnętrzne sufitowe
Na pewno można wybrać stylowe oświetlenie zewnętrzne sufitowe na werandę. Dobrze sprawdzą się modele lamp w stylu rustykalnym, np. z miedzianym kloszem w kolorze antycznego złota. Dobrze sprawdzą się też metalowe patynowane lampy na taras sufitowe w formie plafonów. Oczywiście w werandzie mogą znaleźć się także kinkiety umieszczone na ścianie zewnętrznej domu. Istotne znaczenie mają ekologiczne rozwiązania, dlatego lampa sufitowa zewnętrzna powinna być przeznaczona na energooszczędne oświetlenie LED. Można wybrać też model działający na czujnik ruchu. Bez wątpienia oświetlenie podkreśli rustykalny klimat. Można wybierać kinkiety z drewnianymi elementami czy plafony na drewnianej deseczce z widocznymi słojami i sękami.
Jaką podłogę wybrać do wykończenia werandy? Jakie drewno się sprawdzi?
Kolejną kwestią jest wykończenie podłogi werandy. Jako dobudówka nie ma ona pełnych ścian, a drewniane czy murowane podpory i może mieć otwartą strukturę albo częściowo przeszklone ściany. Na drewnianej werandzie w stylu rustykalnym powinna się rzecz jasna znaleźć drewniana podłoga. Można wybrać deski sosnowe czy dębowe. Te ostatnie są bardziej odporne na wilgoć dlatego lepiej sprawdzą się do wykończenia przestrzeni, która de facto mimo że jest zadaszona, to jednak znajduje się na zewnątrz i może na nią nawiewać deszcz czy śnieg. Jeżeli dysponujecie większym budżetem, to dobrze sprawdzą się deski z drewna egzotycznego takiego jak merbau albo bangkirai. Istotne znaczenie ma to, by deski nie butwiały pod wpływem wilgoci, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego gatunku. Mimo, że drewno egzotyczne nie jest tak nasiąkliwe jak rodzime gatunki, to jednak okresowo także trzeba je impregnować. Takie postępowanie pozwoli cieszyć się piękną werandą bez konieczności remontów i wymiany desek przez wiele lat.
Wyposażenie werandy – czego nie powinno w niej zabraknąć?
Skoro baza werandy jest już wykończona, to czas przejść do wyposażenia. Otóż na werandzie w stylu rustykalnym nie może oczywiście zabraknąć drewnianych mebli. Można wybrać takie z ażurowymi oparciami, a także poduchami w roli siedzisk. Te ostatnie mogą być wypełnione syntetycznym puchem, a także wykończone tkaniną w folkowym stylu z charakterystycznymi wzorami np. kurpiowskimi. Na werandzie może się też znaleźć drewniana huśtawka, na której także może znaleźć się siedzisko z folkowym wzorem, a także przytulny koc. Stół może być rozkładany. Zamiast krzeseł można wybrać też ławki charakterystyczne dla wiejskich karczm. One także będą pasować do rustykalnej stylistyki. Można wybrać gotowe meble albo zdecydować się na samodzielne wykonanie mebli z palet. Kreatywna praca będzie źródłem satysfakcji. Na werandzie na stałe może być też ustawiony grill gazowy, który sprawdzi się w czasie organizowanego biesiadowania, czyli sezonu grillowego.
Dodatki, które będą pasować do werandy w stylu rustykalnym
Nie można zapomnieć też o dodatkach. Wśród nich na pewno sprawdzi się metalowy gazetnik, taki który był popularny w PRL. Ponadto na stole można postawić lampkę imitującą lampę naftową. W werandzie sprawdzą się także małe latarenki ustawione przy wejściu do domu. Oczywiście mile widziane są też rośliny w donicach, oczywiście drewnianych o strukturze i kształcie przypominającym beczkę. Na werandzie można postawić również mały regał, a na nim np. książki. W końcu czytanie na werandzie może być naprawdę przyjemne. Warto pamiętać, by nie zagracać przesadnie tej przestrzeni, która powinna być miejscem relaksu, podobnie jak taras.