Categories Salon

Podłogi – renesans szlachetnego drewna

Drewniane podłogi nigdy nie wychodzą z mody. Czasem znajdują się na poboczu głównych trendów wnętrzarskich. Innym razem powracają do łask. Zmianie może ulec kolorystyka, faktura, sposób wykończenia i ułożenia. Jednak fundament czyli nasze przywiązanie do drewnianych posadzek, ich zalet i urody pozostaje bez zmian. W ostatnich latach na fali fascynacji wnętrzami w stylu minimalistycznym i loftowym drewno nieco straciło na zainteresowaniu. Teraz triumfalnie powraca zwłaszcza w swojej klasycznej, luksusowej wersji pasującej do wnętrz ciemniejszych i bardziej dojrzałych.

Więcej porad znajdziesz na: https://alejakobiecosci.pl/

Ponownie doceniamy walory użytkowe i estetyczne drewnianych podłóg głównie wykonanych z naturalnego dębu, jesionu, akacji, drewna egzotycznego. Są uniwersalne, zdrowe, a więc przyjazne dla alergików, wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu i renowacji. Tak jak każdy naturalny materiał pięknie się starzeją. Pasują do każdego wnętrza niezależnie od aranżacji i stylistyki.  Ich jedyną wadą jest stosunkowo wysoka cena, dlatego należy z rozwagą wybierać rodzaj podłogi w zależności od przeznaczenia pomieszczenia czy warunków użytkowania. Warto też zwrócić uwagę na gatunek drewna, z jakiego jest wykonana.

W najnowszej kolekcji drewnianych podłóg Leroy Merlin, która już na początku lutego 2018 pojawi się we wszystkich sklepach znajdzie się 90 wzorów podłóg wykonanych ze szlachetnych gatunków drewna: parkiety przemysłowe, deski, panele drewniane, kasetony i tradycyjna klepka. Utrzymane są w różnorodnej kolorystyce, w tym w modnych obecnie odcieniach naturalnego drewna. Słowo klucz do kolekcji to bogactwo wyboru. W zależności od rodzaju drewna i sposobu wykończenia mogą być wykorzystane we wszystkich pomieszczeniach w domu: salonie, kuchni, sypialni, przedpokoju, a nawet przy zachowaniu odpowiednich warunków w łazience (z wyjątkiem  strefy mokrej) oraz w obiektach użyteczności publicznej. Można je samodzielnie układać, a pielęgnacja nie wymaga specjalnych zabiegów. Co pewien czas warto je cyklinować, aby przywrócić pierwotny wygląd. Drewniane podłogi są przyjazne dla alergików. Z pewnością spodobają się osobom lubiącym naturalne materiały w swoim najbliższym otoczeniu.

Podłogi dębowe

Twarde i odporne na ścieranie, o ciekawej strukturze, przeznaczone do różnych pomieszczeń domowych i użyteczności publicznej. Swój oryginalny i szlachetny wygląd zawdzięczają wyraźnie zarysowanym słojom i fakturze. W zależności od wykończenia powierzchni zewnętrznej i rodzaju surowca występują w zróżnicowanej kolorystyce od delikatnych jasnych, niemal piaskowych odcieni po ciemne i nasycone brązy. Podłogi z dębu występują w wersji lakierowanej, barwionej i olejowanej. Z kolei szczotkowanie powierzchni zewnętrznej wydobywa i podkreśla rysunek materiału. Warto podkreślić, że dębowa podłoga warstwowa umożliwia stosowanie wodnego ogrzewania podłogowego. Pielęgnacja posadzek lakierowanych nie jest zbyt skomplikowana dzięki specjalistycznym środkom. Podłogi olejowane, zdrowsze, ale mniej odporne na zabrudzenia, należy ponownie pokrywać olejem mniej więcej co pół roku. A w miarę potrzeb co jakiś czas wycyklinować. Uroda i walory użytkowe dębowych podłóg rekompensują ich cenę, zwłaszcza, że z pewnością takie podłogi będą nam służyć przez długie lata.

Podłogi z drewna egzotycznego: merbau, teak, bambus, jatoba, akacja, palisander

Podłogi z drewna egzotycznego: merbau, teak, bambus, jatoba, akacja, palisander
1. Merbau, 2. Merbau, 3. Jatoba, 4. Teak, 5 Palisander, 6. Bambus prasowany, 7. Hevea, 8. Akacja.

Zachwycają ciepłą kolorystyką i interesującym usłojeniem. Potrafią ocieplić i rozświetlić wnętrze o północnej ekspozycji. Są przy tym twarde i odporne na ścieranie. Dzięki temu sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach domu, nawet w łazience tworząc, w połączeniu z glazurą, oryginalny efekt. Należy jednak pamiętać, by wybrać odpowiedni gatunek drewna np. teak oraz unikać drewnianej podłogi w strefie narażonej na wodę.

Przyjęło się uważać, że podłogi dębowe pasują do wnętrz klasycznych i bardziej tradycyjnych, a z kolei drewno egzotyczne lepiej wygląda w nowoczesnych aranżacjach. Nie jest to do końca prawda. Egzotyczne drewno, ze względu na swoje intensywne barwy pasuje do wnętrz utrzymanych w różnej stylistyce. Jednak ze względu na swoją bardziej intensywną kolorystykę wymaga większych przestrzeni. Ciemniejsza, bardziej wyrazista „egzotyczna” posadzka może stać się dominującym elementem wystroju, której podporządkujemy pozostałe wyposażenie i dekoracje. Ceny podłóg z drewna egzotycznego w zależności od gatunku drewna, wykończenia i rodzaju elementów od 80 do 200 zł/m2.

Nowa kolekcja dostępna we wszystkich sklepach Leroy Merlin.

Więcej informacji na www.leroymerlin.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *