Categories Salon

Zasady projektowania wnętrz

Człowiek od wieków przykładał ogromną rolę do urządzania wnętrz. Dom miał chronić od niebezpiecznego świata, dawać poczucie bezpieczeństwa i swojej prywatnej przestrzeni. Miejsce, w którym mieszkamy to swoisty mikrokosmos, które tworzymy według swoich upodobań. Dom jest wizytówką domowników. Nie ma w zasadzie jednego sposobu urządzania wnętrza, ponieważ każdy urządzający ma swoją wizję, wymagania, gust i potrzeby. Więcej swobody w urządzaniu wnętrza mają osoby dysponujące dużą przestrzenią, np.: domem z ogrodem. W każdej powierzchni mieszkalnej nawet w kawalerce można urządzić funkcjonalne, wygodne i estetyczne wnętrze.

Marzenia a rzeczywistość

Urządzanie wnętrz to zadanie dla ludzi kreatywnych, którzy lubią wyzwania. Projektowanie wnętrz ma na celu stworzenie wszechstronnego wnętrza niezależnie od wielkości powierzchni, którą trzeba urządzić. Naszą percepcję wnętrza kształtują ściany, podłoga i sufit. Marzeniem ludzi zwykle jest duże, wysokie mieszkanie, które można zaaranżować w dowolny sposób. Duża przestrzeń mieszkalna i wysoko zawieszone sufity to cecha mieszkań w przedwojennych kamienicach i we współczesnych apartamentowcach, pod warunkiem, że nie są to apartamenty tylko z nazwy, ale w rzeczywistości spełniają kryteria wielkościowe wymagane wobec apartamentów. Większość mieszkań daleka jest od ideału – niskie sufity, niewielki metraż i to jeszcze na planie prostokąta.

Rady projektantów wnętrz ma zwiększenie przestrzeni

Mały metraż mieszkania to duży problem w projektowaniu wnętrza i w codziennym życiu. Celem projektowania wnętrz w małym mieszkaniu powinno być zachowanie jak największej wolnej przestrzeni przy zachowaniu funkcjonalności pomieszczeń. Najważniejszą radą jest ograniczenie do minimum ilości mebli i pomalowanie pokoju jasnym odcieniem. Najlepiej jest kupić meble z dużą ilością szuflad i  szafek, sprawdzą się także regały. Im więcej rzeczy zostanie schowane, tym mniej miejsca będą zajmowały w pokoju.

Kolejną ważną zasadą projektowania wnętrz w małych pomieszczeniach jest jasny kolor, który optycznie powiększa pokój. Najlepsze barwy to: jaśniejsze odcienie niebieskiego, biel, szarości. Odważne, nasycone barwy, wzorzyste tapety, tynki strukturalne sprawdzą się w większych pokojach. Dywany i wykładziny znakomicie wyglądają w dużych pomieszczeniach. Specjaliści od projektowania wnętrz w mniejszych pomieszczeniach radzą, aby podłoga była z materiałów odbijających światło, np.: paneli drewnopodobnych, marmuru lub płytek ceramicznych.

Rola światła

Sporą rolę w projektowaniu wnętrz odgrywa światło. W niewielkim przedpokoju powieszenie naprzeciwko siebie dwóch luster lub dwóch identycznych lamp z miękkim światłem sprawi, że przestrzeń wyda się bardziej przestronna. Jeżeli w mieszkaniu nie ma dużych okien, to warto postawić na lekkie firanki i zrezygnować z rolet i ciężkich zasłon.

Od kilku lat modnym trendem w projektowaniu wnętrz jest kolorowy akcent, np.: zamiast malowania wszystkich ścian na biało jedną ścianę maluje się wyrazistym kolorem, np.: zielonym, czy żółtym, co zapobiega monotonii i nadaje przestrzeni indywidualnego charakteru.

Jeśli szukasz pomocy, to z pewnością pomogą Ci
w tym projektanci wnętrz!

 

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *