Categories Kuchnia

Co zamiast ekspresu do kawy?

Alternatywne sposoby parzenia kawy

Jesteś wielbicielem aromatycznego, czarnego napoju, który jak żaden inny dodaje energii o poranku lub doskonale smakuje po południu w postaci latte? Jej odpowiednie zaparzenie w domu, nawet jeśli nie masz drogiego najczęściej ekspresu ciśnieniowego, pozwoli Ci delektować się smakiem i aromatem kawy. Poznaj alternatywne dla ekspresów ciśnieniowych sposoby parzenia kawy w domu.

Kawiarka

Jeśli nie masz w domu drogiego sprzętu do parzenia kawy, możesz uzyskać jednak doskonały napój inwestując na przykład w kawiarkę, nazywaną także czajniczkiem moka. Jej działanie jest bardzo zbliżone do ekspresu ciśnieniowego. Gotująca się woda wlewana do dolnego zbiorniczka pod wpływem ciśnienia przechodzi przez sitko z kawą, gromadząc się w górnym zbiorniczku i tworząc naprawdę dobrej jakości napój. Jednym minusem kawiarki może być nieduża objętość przygotowanego napoju, co staje się problemem w przypadku zbyt wielu chętnych na kawę.

Aeropress

Aeropress jest narzędziem bardzo prostym w obsłudze, stworzonym w 2005 roku przez Alana Adlera, konstruktora zabawek, pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Urządzenie, ze względu na swój kształt i sposób działania przypomina dużą strzykawkę – składa się z dużego tłoku, do którego wsypujemy zmielone ziarna kawy, wlewamy wodę, a następnie wyciskamy zaparzoną już kawę bezpośrednio do kubka. Do przygotowania napoju potrzebujemy oczywiście filtra, który umieszczamy w specjalnym cylindrze z sitkiem. Cały proces jest błyskawiczny – nie powinien zająć nam dłużej niż trzy minuty. Kawa z aeropressu jest ciemno i nieco mętna, ale doskonale podkreśla smak kawy i może być alternatywą dla klasycznego espresso. Urządzenie ma też inne zalety – wykonane jest z trwałego tworzywa – poliwęglanu, jest niewielkich rozmiarów i łatwo utrzymać je w czystości, dlatego jest to doskonały wybór na podróż. Jedynym minusem tej metody jest niewielka ilość uzyskanej kawy – jednorazowo zaparzyć możemy jedynie 200 ml.

Chemex Coffee Maker

Jeśli szukamy więc niezbyt drogiego sprzętu pozwalającego na uzyskanie kawy o doskonałym aromacie i smaku w domowych warunkach, możemy wybrać Chemex Coffe Maker, filtrujący wodę przez papierowy stożek wypełniony zmieloną kawą. Kawa powinna być zalewana dość powoli i przemieszana po wlaniu mniej więcej połowy porcji wody, aby wszystkie drobinki kawy mogły się jednakowo zaparzyć. Z przesączonej przez filtr wody otrzymamy duży dzbanek niepowtarzalnej w smaku kawy. Jeśli szukasz egzotycznych aromatów dalekich od mieszanek dostępnych w supermarketach kawa sklep internetowy kaweo.pl z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

 

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *