Lampy stołowe to niezwykle funkcjonalne dodatki. Nie tylko stanowią praktyczne źródło światła, ale również mogą być eleganckim dopełnieniem aranżacji wnętrza. To wszystko dlatego, że odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi budować przytulny i elegancki nastrój. W poniższym artykule skupimy się więc na tym, jak wybierać lampy stołowe. Dzięki zdobytej wiedzy będziesz mógł bez problemu uzyskać pożądany przez siebie efekt.
Gdzie można wykorzystać lampy stołowe?
Lampy stołowe kompletnie nie sprawdzają się jako główne źródło światła. To dlatego, że rozpraszają padające promienie, przez co nie są one w stanie dobrze oświetlić całego pomieszczenia. Mimo wszystko tego typu dodatek może być jednak niezwykle praktyczny. Jest to bowiem idealny sposób na doświetlenie określonej strefy. Przy lampach stołowych można swobodnie pracować, a także stworzyć za ich pomocą niesamowity klimat w całym wnętrzu.
Rozproszone światło nie męczy wzroku tak bardzo, jak ostre światło punktowe. Wskazane jest zatem w miejscach, w których czytamy, czy też oglądamy telewizję. Rozwiązanie to znakomicie sprawdza się zwłaszcza w długie jesienno-zimowe wieczory. Wprowadzając je do wnętrza, uzyskasz szczególny, nieco przytłumiony i refleksyjny nastrój. Lampy stołowe możesz umieścić niemal w każdym pomieszczeniu. Idealnie pełnią swoją funkcję w salonie, jadalni, gabinecie, przedpokoju, sypialni, a nawet w pokoju dziecięcym.
Lampa stołowa a styl wnętrza
Wybrana przez Ciebie lampa stołowa powinna pasować do wystroju wnętrza. Wówczas idealnie skomponuje się z aranżacją, tworząc jednolitą całość. Zwróć przede wszystkim uwagę na to, jaki charakter ma pomieszczenie, w którym ma znajdować się ten dodatek. Czy jest ono urządzone w klasycznym, czy raczej w nowoczesnym stylu? Bardzo ważne są też barwy dominujące. Dobrze jest bowiem dobrać lampę kolorystycznie do ścian, mebli lub innych dodatków.
W przypadku tradycyjnych wnętrz warto postawić na klasyczne lampy z kloszem w kształcie stożka lub walca. Standardowe są te o pękatej podstawie i materiałowej osłonie. Chociaż wykonane są w starym stylu, to mają swój urok i klasę. Dzięki temu potrafią wprowadzić do pomieszczenia przytulny klimat.
W nowoczesnych aranżacjach idealnie sprawdzają się natomiast lampy stołowe ze srebrnymi lub złotymi elementami. Zazwyczaj przyjmują one minimalistyczne i geometryczne formy.
Klosz
W przypadku lamp stołowych klosz odgrywa bardzo ważną rolę. Powinien on przede wszystkim przykrywać żarówkę. Wówczas światło staje się przytłumione i nie razi. Od niego też zależy uzyskany efekt wizualny. Jeśli lampa ma dobrze oświetlać pomieszczenie, to klosz musi być jasny. Ciemne wykończenie zarezerwuj natomiast dla lamp, które stanowią eleganckie dodatki.
Regulacja kierunku padania światła
Lampy stołowe mogą doświetlać konkretne miejsce bądź oferować możliwość sterowania kierunkiem padania światła. Opcja ta przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy źródło światła ma służyć do wykonywania konkretnych działań np. do odrabiania lekcji.
Temperatura barwowa lampy stołowej
Temperatura barwowa to skala barwy światła – w zakresie od ciepłego do zimnego. Jej dobór powinien być uzależniony od przeznaczenia danej lampy. Jeżeli zależy Ci na przytulnym i klimatycznym wnętrzu, to zdecyduj się na światło w ciepłych tonacjach, w zakresie 2700-3300K. Taka barwa wycisza i uspokaja. Do nauki i pracy najlepsza jest natomiast lekko chłodna barwa. Dobrze wpływa ona na koncentrację i powoduje, że łatwiej zebrać myśli. Optymalna wartość to około 6500K.