Categories Porady

Własne mieszkanie – o czym warto wiedzieć?

Każdy z nas marzy o własnym gniazdku. Niektórzy mają tyle szczęścia, że powiodło im się w życiu – dom wybudowali im rodzice albo też, własnym sumptem, stworzyli sobie lokum marzeń. Tym niemniej nie wszyscy mają takie szczęście i co za tym idzie, muszą posiłkować się zakupem nieruchomości. Nie każdy wie, jak dobrze to zrobić i nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego, na co należy zwrócić uwagę.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że miasta wojewódzkie stanowią obecnie najbardziej atrakcyjny kąsek, jeżeli o zakup mieszkania chodzi. Są one na tyle dobrze zlokalizowane, że można z nich dojechać do większości okolicznych miejscowości (wszak miejsca pracy nie muszą powstawać tylko w nich), a do tego mają przejrzystą infrastrukturę dróg. Wszystko to składa się na jeden obraz: w dużym mieście po prostu opłaca się żyć, nawet, jeżeli nie ma się samochodu.

Miasta takie jak stolica Dolnego Śląska – a nowe mieszkania we Wrocławiu (można je znaleźć na przykład pod tym adresem: https://www.dopoznania.pl/szukaj/nowe-mieszkania-wroclaw) są naprawdę kuszące – przyciągają zarówno tych młodszych, jak i starszych. Nikt nie mówi bowiem, że entuzjaści ciszy muszą mieszkać od razu w gwarnym rynku, bo to właśnie dla nich powstają osiedla pod miastem, w których podstawę wypoczynku stanowią parki.

O czym warto pamiętać przy zakupie mieszkania?

Nasze przyszłe mieszkanie musi być dobrze, strategicznie usytuowane. Chodzi o to, żebyśmy nie musieli przepłacać na dojazdy do miejsc, do których musimy szybko się dostać. Młode małżeństwa z dziećmi z pewnością chętniej wybiorą te mieszkania, z których łatwo będzie dojechać do żłobka, przedszkola czy szkoły – a jeżeli da się tam dojść na piechotę, to zyskują tym samym wszyscy.

Ponadto, nasze przyszłe mieszkanie powinno znajdować się we względnym pobliżu ośrodka zdrowia czy nawet kliniki. W przypadku choroby lub wypadku pomoc lekarska będzie niezbędna – i to niezależnie od wieku. Konieczność wyprawy przez miasto komunikacją i zarażanie innych osób nie jest czymś pożądanym.

Warto również mieć w pobliżu sklep spożywczy lub znany dyskont. W ten sposób nie będziemy musieli robić zakupów „na zapas” i oszczędzimy sporo pieniędzy.

Nowe czy stare budownictwo?

Można się długo zastanawiać nad tym, czy rynek wtórny ma nam coś do zaoferowania. Rzeczywiście, piękne miejskie kamienice kuszą niejednego, aczkolwiek takim zakupom zawsze towarzyszy niepewność, a niekiedy również ukryte koszty: kto wie, czy lokali, które były wcześniej użytkowane, nie będzie trzeba dodatkowo remontować? Mieszkania na rynku pierwotnym (takie jak na tej stronie: https://www.dopoznania.pl/) są pod tym względem o wiele bezpieczniejsze finansowo.

Podsumowując, mieszkanie w dużym mieście to prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą zacząć karierę. Nie jest to również wybór obłożony koniecznością mieszkania w zgiełku, bo każdy z nas może wybrać taką lokalizację, jaka mu odpowiada. Grunt to przede wszystkim analiza strategiczna – w tym wypadku zastanowienie się, gdzie najtaniej przyjdzie nam mieszkać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *