Każde rozwiązanie w zakresie montażu klimatyzacji rozpoczyna się od profesjonalnego planowania przez eksperta. Podstawowe pytania, ile i które pomieszczenia mają być klimatyzowane, stanowią punkt wyjścia do obliczenia obciążenia chłodniczego.
Istotne czynniki, które należy uwzględnić przy obliczaniu obciążenia chłodniczego, obejmują objętość pomieszczenia, powierzchnie okien, urządzenia wykorzystujące promieniowanie słoneczne i urządzenia zacieniające, liczbę osób, które regularnie przebywają w danych pomieszczeniach, zakres oświetlenia i innych urządzeń elektrycznych emitujących ciepło. Po zakończeniu obliczeń obciążenia chłodniczego konieczny jest wybór odpowiedniego systemu. Wielu prywatnych użytkowników decyduje się na rozwiązanie typu single-split o zarządzanej pojemności, które pozwala na klimatyzację pojedynczego pokoju lub części mieszkalnej. Zarówno w przypadku urządzeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych, pytanie do technika klimatyzacji brzmi, gdzie najlepiej zainstalować komponenty, aby nadal pasowały do obrazu architektonicznego.
Wiadomo bowiem, że montaż klimatyzacji nie powinien powodować nadmiernej ingerencji w strukturę budynku i należy zagwarantować jej optymalną funkcjonalność. Elementy wewnątrz pozwalają na idealny rozkład mocy w pomieszczeniu, ale zazwyczaj jest nieatrakcyjna wizualnie. Istnieje możliwość zaakceptowania niewielkich redukcji ze względów estetycznych. Przy montażu komponentów należy wziąć pod uwagę szereg czynników, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie gotowego systemu. Aby dopasować urządzenia zewnętrzne i wewnętrzne, technik musi obliczyć, czy przekrój przewodów jest zgodny ze specyfikacjami producenta i, jeśli to konieczne, dokonać regulacji w celu zapewnienia wymaganego standardu technicznego.
Potencjalnymi czynnikami zakłócającymi sprawne funkcjonowanie nowego systemu są wady instalacji, takie jak urządzenia zawieszone pod kątem. Ilość czynnika chłodniczego w klimatyzatorze decyduje o tym, czy istnieje obowiązek regularnej konserwacji systemu. Konieczne są także dosyć regularne przeglądy klimatyzacji, aby zapobiec wkradaniu się usterek i uszkodzeniu systemu. Oprócz kontroli działania najważniejszych parametrów, kompletna konserwacja obejmuje również czyszczenie filtrów.