W projektach powstających obecnie domów jednorodzinnych niezwykle często spotykamy się z adaptacją poddasza do celów mieszkalnych. Rzadko stanowi ono niezamieszkały strych, na którym gromadzi się przedmioty, które wyszły z użytku. Czy to oznacza, że w nowoczesnych domach nie ma strychu? Okazuje się, że we współczesnym budownictwie również spotykamy schody strychowe. Prowadzą do strychu znajdującego się nad sufitem pomieszczeń usytuowanych na poddaszu.
Korzystanie ze strychu – w jakim celu?
To, jak często domownicy korzystają ze strychu, uzależnione jest od wielu czynników. Jeżeli jest to niewielki strych, który powstał nad sufitem podwieszanym z udziałem płyt kartonowo-gipsowych, oczywiste jest, że nie będziemy tam zbyt często przebywać, ani gromadzić tam dużych i ciężkich przedmiotów. Zachowanie wejścia na strych jest jednak konieczne, ponieważ od czasu do czasu należy przeprowadzić kontrolę dachu. Warto to zrobić zwłaszcza po lub w trakcie dużej ulewy albo po wyjątkowo silnej wichurze.
Jeżeli konstrukcja, na której opiera się strych, jest wzmocniona, wejście wygodne, a sam strych wysoki i przestronny, jego funkcjonalność można nieco poszerzyć. W takim wypadku konieczny jest montaż schodów strychowych, z których korzystanie będzie po prostu wygodne.
Najlepsze miejsce na schody strychowe
Dobrze zamontowane schody strychowe izolują je od zamieszkałej części poddasza, a jednocześnie zapewniają wygodny dostęp na strych. Co należy rozumieć przez słowo wygodny? Przede wszystkim schody powinny się łatwo i w miarę cicho rozkładać, tak jak modele od producenta DOLLE. Stopnie muszą być na tyle szerokie i stabilne, byśmy wchodząc po nich czuli się bezpiecznie. Bardzo istotna jest również łatwość ponownego składania schodów.
Rozkładanie i składanie schodów będzie tym łatwiejsze, im więcej wolnej przestrzeni znajdzie się w ich najbliższej okolicy. Najlepsze miejsce na schody strychowe znajduje się zatem tam, gdzie będziemy mogli je swobodnie rozłożyć bez wcześniejszego przesuwania mebli czy sprzętów. Najczęściej takim miejscem jest korytarz. Ważne jednak, byśmy wybierali modele, które nie będą się nadmiernie odznaczać – przeciwnie, będą się świetnie komponować z pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczeń na poddaszu.
Schody strychowe drewniane i z metalową drabinką
Schody strychowe wykonuje się przede wszystkim z drewna, choć w asortymencie dobrych sklepów spotykamy także schody z metalową drabinką – ze skrzynią lub bez. Schody strychowe powstają z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, które są odporne na wielokrotne rozkładanie i składanie. Jeśli chodzi o skrzynię i drzwiczki, które znajdują się w suficie, najczęściej pokryte są białą farbą, choć dostępne są także modele w kolorze drewna.
Drabinka schodów drewnianych składa się na trzy bądź cztery części – wiele zależy od wysokości schodów, jak i wielkości prowadzącego na strych otworu. Schody można dopasować do wielkości otworu montażowego, choć zaleca się kolejność odwrotną – najpierw warto określić, na jak duży otwór możemy sobie pozwolić, następnie sprawdzić, czy w sklepach są dostępne schody strychowe w tym rozmiarze, a na końcu przygotować otwór montażowy.