Możliwości montażu tradycyjnego kominka to marzenie wielu Polaków. Ale rosnące koszty opału i problemy natury konstrukcyjnej stawiają to marzenie pod wielkim znakiem zapytania. Nie znaczy to jednak, że ogrzanie domu żywym ogniem jest już definitywnie przekreślone. Biokominek to nowoczesne rozwiązanie, które możesz dopasować do każdego wnętrza, nawet w bloku.
Jak działają nowoczesne kominki na biopaliwo?
Kominki na biopaliwo, jak sama nazwa wskazuje, do procesu spalania potrzebują płynu lub żelu z materiałów roślinnych. Efektem tego procesu nie jest jednak dym, lecz… para wodna. Czysta, zdrowa i przyjemna w obcowaniu. Bez względu na to, czy jest to biokominek wolnostojący czy narożny – nie wiążą się z nim żadne specjalne wymagania przeciwpożarowe ani nawet budowa ujścia dymu. W związku z tym każdy z nas może sobie umieścić kominki na biopaliwo choćby w bloku na 10 piętrze.
Czyszczenie urządzenia to igraszka w porównaniu z tym, co oferuje tradycyjny kominek. Eko kominek nie generuje popiołu, więc nie trzeba się nim przejmować. W związku z tym na meblach nie siądzie żaden pył czy sadza. Nic nie spadnie na cenny dywan. Takie są właśnie nowoczesne kominki na biopaliwo.
Czy biokominek grzeje?
I to jeszcze jak! Niektóre biokominki stołowe, jako że w ich środku pali się prawdziwy ogień, mogą ogrzać dowolne pomieszczenie do 30 m. kwadratowych. Trzeba jednak pamiętać, że kominki ekologiczne mogą być bardzo różne. Chodzi o powierzchnię spalania na przykład albo ogólną budowę, która determinuje właściwości grzewcze danego urządzenia. Merytoryczne informacje: https://ambusto.pl/blog/post/7/czy-biokominek-grzeje?page_type=post
Jak wybrać dobry biokominek do swojego domu?
Przede wszystkim trzeba precyzyjnie określić swoje potrzeby. Biokominek może bowiem posłużyć jako element dogrzewający największy pokój w domu, aby tym samym odciążyć budżet przeznaczony na węgiel. Mały biokominek portalowy zaś może na przykład znaleźć się w sypialni, gdzie będzie pełnił swoje funkcje grzewcze (jak i te romantyczne), podczas gdy ogrzewanie w pozostałych pokojach zostanie całkowicie wyłączone. Ważne jest zatem, aby ustalić priorytety.
To samo można powiedzieć o kwestiach estetycznych. Elegancki biokominek wolnostojący może stanowić centralny punkt w salonie, podczas gdy biokominek narożny może znaleźć się w zabudowie schodów… Aranżacji jest bardzo wiele i dobrze jest przemyśleć wszystkie konfiguracje oraz przeanalizować je pod kątem wartości cieplnych. Aby ogrzać cały dom, potrzebne jest strategiczne rozmieszczenie kilku eko kominków. Dobry pomyślunek stanowi więc klucz do całkowitej niezależności od tradycyjnych form opału.