Categories Ogród

Idealny trawnik – nowa kolekcja kosiarek w Leroy Merlin

Widok starannie przystrzyżonego, gęstego i zielonego trawnika napawa dumą każdego właściciela ogrodu i budzi zachwyt wśród gości. Uzyskanie wypielęgnowanej, soczyście zielonej powierzchni wymaga systematycznej pracy: regularnego nawożenia, napowietrzania, dosiewania, usuwania chwastów, podlewania i koszenia. Efekty nie przychodzą od razu ale dostarczają wiele satysfakcji i są inwestycją na lata. Słynne angielskie trawniki mają nawet po kilkaset lat i nadal cieszą oko.

W uzyskaniu idealnego trawnika pomogą nam specjalistyczne narzędzia i urządzenia, które oszczędzą czas i ułatwią pracę. Wiadomo nie od dziś, że nie będziemy mieć pięknego trawnika bez regularnego koszenia. Jaką więc wybrać kosiarkę, aby spełniła nasze oczekiwania i wymagania? Zwłaszcza, że mamy do dyspozycji ogromny wybór: kosiarki ręczne, elektryczne, spalinowe, akumulatorowe, roboty koszące, traktorki ogrodowe, podkaszarki elektryczne, kosy spalinowe itp.

Po pierwsze warto dostosować sprzęt do wielkości koszonego terenu. W małych ogródkach lepiej sprawdzą się kosiarki ręczne i elektryczne. Są niewielkie i proste w obsłudze. Musimy tylko zwrócić uwagę czy przewód elektryczny jest odpowiedniej długości i uważać aby go nie przeciąć w trakcie koszenia. Warto zastanowić się nad kosiarką wyposażoną w kosz do zbierania trawy.

Do koszenia większej powierzchni, powyżej 300 m.kw, lepsze będą kosiarki spalinowe, które wymagają jedynie uzupełniania benzyny i właściwej konserwacji. Warto wybrać kosiarkę z systemem InStart czyli taką, którą uruchamia się za pomocą elektrycznego rozrusznika oraz z napędem, ponieważ są lżejsze i wygodniejsze w prowadzeniu. Jeżeli trawnik jest bardzo duży to warto rozważyć kupno traktorka ogrodowego o dużej szerokości roboczej, koszu i wygodnym siedzisku.

Koszenie trawy w miejscach trudno dostępnych np. przy elewacji budynku, tarasie, wokół klombów, rabatek i ozdobnych krzewów ułatwią podkaszarki elektryczne i kosy spalinowe.

Po drugie warto dostosować szerokość koszenia i moc silnika do naszych potrzeb. Odpowiednio dobrana wielkość noża, a co za tym idzie szerokość koszenia wpłynie na czas poświęcony koszeniu. Na dużych i regularnych trawnikach dobrze sprawdzają się większe kosiarki. Natomiast gdy ogród jest pełen krzewów, drzewek, grządek i dróżek, lepiej wybrać węższą, którą łatwiej będzie prowadzić. Równie ważna jest wielkość kół. Kosiarki o większych tylnych kołach łatwiej prowadzi się w wysokiej trawie i na miękkiej powierzchni.

Po trzecie warto poznać i wybrać dodatkowe funkcje ułatwiające pielęgnację trawnika. Kosiarki, w zależności od modelu, zazwyczaj są wyposażone w regulację wysokości koszenia i funkcję mielenia trawy i samooczyszczania. Występują z funkcją bocznego wyrzutu. Mogą też zbierać ściętą trawę w pojemniku.

Roboty koszące – rozwiązanie dla leniwych lub zabieganych. To nowość na rynku, która może zainteresować zapracowanych właścicieli ogrodów. Roboty koszące nie wymagają obsługi. Raz zaprogramowane same sprawdzą wysokość trawy i wybiorą moment odpowiedni na koszenie. W razie potrzeby automatycznie naładują akumulator. Robotem można sterować za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony, a więc zaprogramować koszenie w czasie naszej nieobecności lub skosić trawnik przed przyjazdem na działkę. Robot koszący ścina tylko końcówki źdźbeł trawy, które równomiernie rozkładają się na trawniku i go nawożą. Unikamy dzięki temu grabienia i kompostowania. Parametry urządzenia są dostoswane do wielkości obszaru przeznaczonego do koszenia. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno robota koszącego musimy wyznaczyć teren do koszenia i umieścić specjalny przewód wyznaczający trawnik. Warunkiem skutecznego działania robota jest odpowiednio przygotowana, równa powierzchnia. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakładania ogrodu.

Nowa kolekcja kosiarek i urządzeń koszących znajduje się we wszystkich sklepach Leroy Merlin. Ceny: kosiarki elektryczne – od 150 zł, kosiarki spalinowe – od 400 zł, roboty koszące – od 2200 zł, traktory koszące – od 5000 zł.

roboty koszące
roboty koszące

Więcej informacji na www.leroymerlin.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *