Ile kosztuje klimatyzacja do domu i dlaczego warto się na nią zdecydować?

O komfort cieplny warto zadbać nie tylko zimą, ale także latem. Pomimo tego, że upały zdarzają się w Polsce tylko w ciągu kilku miesięcy, to potrafią jednak bardzo uprzykrzyć życie. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto zainstalować w domu klimatyzację. Co jeszcze przemawia za takim rozwiązaniem? I co najważniejsze, ile kosztuje klimatyzacja?

Klimatyzacja do domu – dlaczego warto?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domu. Oczywiście jednym z głównych powodów jest tutaj funkcja chłodzenia. Klimatyzacja stanowi bowiem skuteczne wsparcie w czasie letnich upałów, które potrafią nawet w naszym kraju dać porządnie w kość. Nie jest to jednak jedyna przydatna funkcja klimatyzacji. Nowoczesne klimatyzatory to niezwykle uniwersalne urządzenia, które obok chłodzenia są wyposażone w szereg innych funkcji dodatkowych. Jakich dokładnie?

Klimatyzacja może również:

  • filtrować powietrze (przykładowo poprzez nowoczesne filtry HEPA)
  • jonizować powietrze za pomocą wbudowanych jonizatorów
  • ogrzewać (w przypadku klimatyzacji rewersyjnych, które mogą działać podobnie jak powietrzna pompa ciepła)
  • zapewnić odpowiedni makroklimat (optymalna wilgotność powietrza)

Jak widać, klimatyzacja niesie ze sobą wiele korzyści. Pod względem filtracji i jonizacji powietrza znacząco poprawia jego jakość w pomieszczeniu, co szczególnie pozytywnie odczują alergicy. Natomiast funkcja ogrzewania może być skutecznym wsparciem przy optymalizowaniu wysokości rachunków za ogrzewanie. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną. Kolejną ważną kwestią jest to, ile kosztuje klimatyzacja i od czego zależy jej cena?

Ile kosztuje klimatyzacja?

Na cenę montażu klimatyzacji składa się wiele czynników. Podstawowym jest rodzaj urządzenia oraz wielkość instalacji. Im mocniejszy i nowocześniejszy klimatyzator, tym cena będzie wyższa. Podobnie jest w sytuacji, gdy decydujemy się na instalację klimatyzacji multi-split, gdzie zachodzi konieczność zakupu kilku jednostek wewnętrznych, a w przypadku dużych obiektów również kilka jednostek zewnętrznych.

Przy czym warto mieć na uwadze fakt, że co do samego kosztu założenia instalacji, ceny mogą być zróżnicowane również pod względem regionalnym. Przykładowo klimatyzacja w mieście Olsztyn może być tańsza niż klimatyzacja w innych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa. Ogólnie ceny za klimatyzacje mogą wynieść od kilku tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najmniejsze instalacje złożone z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej to wydatek nieprzekraczający z reguły kwoty pięciu tysięcy złotych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *