Categories Ogród

Budleja Dawida – sadzonki, odmiany, rozmnażanie, cena

Ten przepiękny krzew liściasty ma swoją ojczyznę we wschodniej Azji, Ameryce Południowej i w Afryce. Inna nazwa, czyli Motyli Krzew bierze się z tego, że budleja Dawida pięknie i intensywnie pachnie wabiąc tym do siebie mnóstwo motyli. Najlepiej się sprawdza w małych ogrodach przydomowych, pięknie wygląda w kompozycjach na rabatach lub na trawniku jako botaniczny soliter.

Budleja Dawida – charakterystyka

W Polsce budleja Dawida dorasta do około dwóch metrów wysokości, choć w rodzimych stronach potrafi osiągnąć wysokość pięciu metrów, a w jeden rok potrafi urosnąć o około osiemdziesiąt centymetrów. Piękny, rozłożysty pokrój kusi dorodnymi i bujnymi kwiatostanami ciągnącymi pędy ku dołowi. Liście są lancetowato-jajowate i ciemnozielone, a od spodu posiadają biały meszek.

Budleja Dawida sadzonki i cena

Kwiatostany budlei Dawida osiągają długość od dwudziestu centymetrów do pięćdziesięciu centymetrów, oraz dziesięć centymetrów średnicy. Budleja Dawida nie czuje się dobrze podczas ostrej zimy, przemarza aż do granicy śniegu. Kwitnie długo, więc jego pięknymi kwiatami i ich zapachem możemy się napawać od czerwca, aż do października. Charakterystycznym znakiem kwiatu budlei Dawida jest pomarańczowe oczko w środku kwiatu. W zależności od odmiany, kwiat budlei jest koloru:

  • Białego – REVE DE PAPILLON WHITE „Minpap 2”, „White Bouquet”, „White Profusion”
  • Różowego – „Fascinating”, PEACOCK „Peakeep”, PBR „Pink Delight”, REVE DE PAPILLON „Minpap”, „Summer Beauty”
  • Niebieskiego – ADONIS BLUE „Adokeep”, PBR „Ecolonia”, „Nanho Blue”, REVE DE PAPILLON BLUE „Minpap 3”,
  • Fioletowego – „African Queen”, „Dart’s Papillon Bleu”, „Empire Blue”, „Ile de France”,
  • Purpurowego – „Border Beauty”, „Harlequin”, „Purple Prince”, „Royal Red”, „Nike”, „Black Knight”, „Santana”

Najpopularniejsze i najciekawsze odmiany budlei Dawida

Najpopularniejsze w Polsce odmiany budlei to „Royal Red”, oraz „Black Night”. Odmiana budlei Dawida „Royal Red” jest odmianą z kwiatami o intensywnym zabarwieniu purpurowym, oraz o mocnym zapachu wabiącym motyle. Świetnie się sprawdza w naszych warunkach klimatycznych, choć rzecz jasna potrzebuje okrycia na zimę.

Znacznie ciemniejsze kwiatki ma odmiana budlei „Black Night”, która stosunkowo od niedawna cieszy nasze oczy w ogrodach. Kwiatostany budlei „Black Night” mogą osiągać długość nawet do trzydziestu centymetrów długości, co nadaje tej roślinie jeszcze więcej uroku i elegancji. Ciekawą odmianą jest budleja Dawida „Summer Beauty”, krzew liściasty o pięknych kwiatach, zwartym pokroju i wysokości do dwóch metrów wysokości. „Summer Beauty” kwitnie od lipca do września, a trzydziestocentymetrowe, wiechowate kwiatostany mają barwę ciemnoróżową, intensywnie pachną wabiąc motyle i pszczoły. Krzew ten uwielbia kąpiele słoneczne, ale nie czuje się najlepiej w przeciągach.

motyl siedzi na budleji dawidaInną ciekawą odmianą budlei Dawida, o której warto wspomnieć, jest „Blue Chip” PBR. W Europie jest dostępna od niedawna, bo od 2010 roku. Została wyhodowana w selekcyjnej hodowli przez Jamesa Wernera z uniwersytetu w Północnej Karolinie, Michigan. Uzyskawszy brązowy medal na Wystawie Zieleń To Życie, w 2010 roku zyskała popularność. Krzew ten osiąga wysokość do osiemdziesięciu centymetrów. Gdy zdarzy mu się przemarznąć w trakcie zimy, wiosną szybko dochodzi do siebie. Zwarty, krzaczasty pokrój zdobią okazałe i ciężkie kwiatostany przechylające pędy ku ziemi. Ta fascynująca odmiana kwitnie od lipca do października pięknymi, jasnofioletowymi kwiatami, które pachną niebywale intensywnie. Zapach ten wabi do ogrodu motyle, dzięki czemu możemy obserwować niesamowite i bajkowe obrazy.

Budleja Dawida – sadzonki, rozmnażanie, cena

Budleja Dawida rozmnaża się przez pół  zdrewniałe sadzonki pobierane w drugiej połowie lata, albo przez sadzonki zdrewniałe uzyskiwane od drugiej połowy jesieni do wczesnej wiosny.

Sadzonki motylego krzewu możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub specjalistycznej szkółce. Są dwie dostępne wersje sadzonek, które mogą być nam zaproponowane, w pojemniku albo z nagim korzeniem. Lepszym wyborem będą sadzonki w pojemniku, albowiem są w ogólnie lepszym stanie od sadzonek z obnażonym korzeniem, poza tym bezpieczniej możemy przetransportować sadzonkę w pojemniku bez ryzyka uszkodzenia jej. Cena sadzonki budlei Dawida zależna jest od odmiany i sposobu przechowywania w sklepie, kreuje się już od niecałych dziewięciu złotych wzwyż.

1 comment

Ania says:

Dzięki wielkie za te info. Na pewno postaram się zasadzić budleję Dawida u siebie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *