Categories Ogród

Eschynantus – przycinanie, rozmnażanie, pielęgnacja i uprawa

obraz ze strony https://pxhere.com/cs/photo/452093

Łacińska nazwa to Aeschynanthus. Jest to przepiękna roślina uprawiana najczęściej w misach, koszach lub skrzynkach na balkonie. Idealnie się sprawdza w kwiatowych kompozycjach wiszących. Eschynantus ma niesamowicie mocno zielone liście, kwitnie bardzo obficie zebranymi w pęczki i bardzo ciekawymi kwiatami.

Eschynantus – charakterystyka, pielęgnacja i uprawa

To piękny epifit, którego środowiskiem naturalnym są konary drzew tropikalnych. Jego korzenie wrastają w mech porastający gałęzie. Dziesięciocentymetrowe, eliptyczne liście wyrastają parami z długich i zdrewniałych łodyg. W środowisku naturalnym, latem i wiosną z pędów wyłaniają się podłużne kwiaty. W warunkach domowych lub w terrariach, eschynantus kwitnie od drugiej połowy lipca do grudnia, a pewne gatunki w sprzyjających warunkach przedłużają kwitnienie aż do końca lutego. Lubi ciepło (w granicach dwudziestu dwóch do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza), dużą ilość światła i bardzo wilgotne powietrze. Należy go intensywnie podlewać w okresie letnich upałów, aby nie dopuścić do przeschnięcia podłoża. Dobrze jest również dokarmiać eschynantusa specjalnymi nawozami do roślin doniczkowych. Ekspozycja na pełnię słońca sprawia, że traci liście, lepszym stanowiskiem zatem będzie półcień. Czuje się dobrze zarówno w ziemi przepuszczalnej, torfowej z dodatkiem piasku, jak i w uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych. Nie należy go podlewać wodą z zawartością wapnia, albowiem nie służy mu ona i może powodować osłabienie wzrostu.

Eschynantus – podlewanie i przycinanie

Podlewać go należy umiarkowanie pamiętając, aby nadmiar wody w podstawce wylać po pół godzinie od podlania. Ziemia nigdy nie może wyschnąć. Eschynantus lubi zraszanie, ale źle je znosi w okresie kwitnienia. Dokarmiamy go nawozem dla roślin zielonych od drugiej połowy marca do końca sierpnia, albowiem będzie on potrzebował sił do stworzenia kwiatów. Po zakwitnięciu pierwszych kwiatów możemy spokojnie przestać nawozić. Przycinanie eschynantusa co trzy-cztery lata odmładza go i zapobiega brzydnięciu kwiatów. Nie przycinane regularnie pędy rosną coraz to dłuższe, co daje nam możliwość uprawy go jako roślinki pnąco-wiszącej.

Eschynantus – rozmnażanie

Eschynantusa rozmnażamy przez sadzonkowanie. Musi się to odbywać w wysokiej temperaturze i wysokiej wilgotności powietrza, inaczej istnieje zagrożenie, że sadzonki się nie przyjmą. Poza tym, gdy w trakcie sadzonkowania wilgotność powietrza jest zbyt niska, młode pędy roślinki mogą być zaatakowane przez wełnowce i mszyce. Tniemy zatem sadzonki wierzchołkowe w taki sposób, aby w każdej uzyskać co najmniej trzy oczka. Wstawiamy pędy do wody po oberwaniu dolnych liści. Oczekując na korzenie musimy uzbroić się w cierpliwość, albowiem pędy eschynantusa potrzebują czasem na to nawet kilku miesięcy. Gdy już się doczekamy, sadzimy ukorzenione pędy w doniczkach wypełnionych keramzytem, oraz ziemią doniczkową. Należy pamiętać, aby dobrze nawodnić podłoże. Przeważnie przyjmują się bez problemu, jednak pamiętać należy, aby rozmnażać eschynantusa późną wiosną lub wczesnym latem, w okresie silnego wzrostu, albowiem nie należy ciąć gałązek z kwiatami.

Eschynantus – odmiany

  • Eschynantus Aeschynanthus marmoratus – kwiaty w kolorze pomarańczowo-brązowym, liście w kilku odcieniach zielonego tworzą efektowny, marmurkowy wzór, a od spodu są koloru bordowego,
  • Eschynantus Aeschynanthus Mona – jednolicie zielone liście, kwitnie bez większych problemów, choć również lubi wysoką wilgotność powietrza i wysoką temperaturę, nie jest tak wymagająca, jak jej kuzynki,
  • Eschynantus Aeschynanthus lobbianus – kwiaty w kolorze bordowym, liście jednolicie zielone.

Eschynantus – ciekawostka

Roślina ta świetnie się sprawdza jako pnąco-zwisająca w wysokich terrariach z większymi gadami i u mniejszych jaszczurek. Doniczkę w terrarium umieszczamy wysoko, aby wzrastający w niej eschynantus mógł swobodnie zwisać. U płazów lub w vi variach również będzie się czuła rewelacyjnie, albowiem panująca tam wysoka wilgotność powietrza jest dla tego kwiatu idealna.

 

4 comments

aQQ says:

Strasznie się wyciągnęły w moim eschynantusie pędy, przestał kwitnąć, więc skróciłem większość o połowę. Obcięte gałązki podzieliłem jak w opisie i część umieściłem w słoiku z wodą. Dwa tygodnie czekałem na pierwsze korzonki. Oczywiście czekałem jeszcze tydzień i posadziłem w ziemi. Resztę gałązek przygotowałem analogicznie, ale zamiast do wody, zanurzyłem w ukorzeniaczu i umieściłem w donicy z mocno nawilżoną ziemią. Wygląda na to, że się przyjęły! Cały proces odbywał się w maju ’20, w nieczynnym terrarium, a więc wysoki poziom wilgotności powietrza i w miarę równa temperatura w okolicach 23-25st.C
Życzę sukcesów!

Marta says:

Super szybko się rozmnaża.Ja za każdym razem do ziemi odcięte pędy wkładam i zawsze się przyjmuje.

Leokadia says:

Mój Eschynantus twister kwitnie i po paru dniach zrzuca dzwonki nie doczekałam się jeszcze właściwych kwiatów. Mam go 2 msce. Powinnam go przesadzić po zakupie?

kaj says:

Starałem się o szczepkę tego kwiatka. gdy już dostałem to włożyłem do szklanki. Nawet nie starałem się specjalnie gdy listki ożyły i przyjęły się. Minęło około miesiąca, zapomniałem zupełnie, a kwiatek wypuścił następne listki. Dzisiaj ma 80 cm wysokości, wspaniałe warunki , klimat pokoju mu służy i wypuścił następne szczepki oraz pięknie kwitnie ! Już szykuję odpowiednią doniczkę i miejsce !

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *