Categories Kuchnia

Jak dobrać kolory do kuchni, by jej wnętrze cieszyło przez lata?

Odpowiedzi szukamy w rozmowie z Adrianem Halupczok- właścicielem firmy Halupczok, tworzącej luksusowe kuchnie na wymiar.

 

Kuchnia jest sercem domu, jego punktem centralnym, dlatego też tak mocno skupiamy się na jej urządzaniu. Jednym z ważniejszych elementów aranżacji jest kolorystyka, która może powiedzieć o naszym wnętrzu więcej niż tysiąc słów. Paletę kolorów do kuchni należy gruntownie przemyśleć, tak, by w obliczu dynamicznie zmieniających się trendów, kuchnia nie wyszła zbyt szybko z mody.

Co 12 miesięcy Instytut Pantone wybiera barwę roku. W 2020 r. króluje niebieski – 19-4052 Classic Blue, którego intensywny odcień przypomina niebo na krótko po zapadnięciu zmroku. Czy stosować te najmodniejsze danego sezonu kolory w kuchni? 

Dobór kolorów do kuchni zależy od wielu czynników: od układu kuchni-  czy jest zamknięta, stanowiąc samodzielne pomieszczenie, czy otwarta na salon i powinna współgrać z pozostałymi wnętrzami domu; od preferencji jej użytkowników oraz nadrzędnej funkcji, jaką ma pełnić. Wspominam o tym ostatnim, ponieważ pewien procent klientów naszej firmy stanowią osoby, dla których kuchnia to element dekoracyjny wnętrza, mający wywoływać aranżacyjne wrażenie na gościach i przyjaciołach, niekoniecznie dedykowany gotowaniu. Wszystkie te elementy mają niebagatelny wpływ na dobór kolorów do kuchni. Choć zakup mebli na indywidualne zamówienie, daje ogromne możliwości aranżacyjne, w tym kolorystyczne, odzwierciedlając upodobania i potrzeby właścicieli, to jednak odwodziłbym od tworzenia wnętrz pod wpływem modowych impulsów. Są one bardzo zmienne i ulotne, a kuchnię urządzamy z zamysłem służenia przez długi czas, co najmniej 15- 20 lat. Jeśli jednak chcemy być na czasie i przemycić modne kolory do kuchni, warto zastosować je w dodatkach, które można swobodnie wymieniać na nowe z nawet sezonową częstotliwością.

Jaki kolor do kuchni wybrał Adrian Halupczok? Czy lubi Pan spędzać w kuchni czas, np. na wspólnym gotowaniu z rodziną?

Wierzę w tradycję, dlatego kuchnia w moim domu jest utrzymana w stylistyce klasycznej – jest to kolekcja „Bristol”. Ta aranżacja to połączenie bieli z barwą naturalnego drewna, doskonale oddające bliskość otaczającej przyrody. Jednocześnie to kolory w kuchni, które działają kojąco i uspokajają. W życiu prywatnym od zawsze kieruję się zasadą, że klasykę, podobnie jak tradycję, powinno się pielęgnować i przekazywać zamiłowanie do niej kolejnym pokoleniom. Od zawsze rodzina jest dla mnie najwyższą wartością, a czas z nią spędzany – wprost bezcenny. I choć sam nie gotuję (prym w tym wiedzie moja żona), to z przyjemnością spędzam czas na wspólnym przygotowywaniu posiłków. Jako głowa rodziny – mąż i ojciec – hołduję tradycji i klasyce, natomiast jako biznesmen i przedsiębiorca podążam w kierunku nowoczesności. Na tym polu wybieram innowacyjne, nowoczesne, często minimalistyczne kuchnie, które dają nieograniczone możliwości kreowania nowych rozwiązań jak np. pełna mobilnych rozwiązań “Grazia” (zob.: https://meble-halupczok.pl/produkty/prestige-line/grazia/ ) lub wyposażona w system inteligentnego zarządzania kuchnia “Toscana” (zob.: https://meble-halupczok.pl/produkty/prestige-line/toscana/ ).

Firma Halupczok od 15 lat tworzy unikalne meble kuchenne na wymiar, wyznaczając nowe trendy na polskim rynku meblarskim. Jak przez te lata zmieniały się tendencje w doborze kolorów do kuchni?

Trendy w meblarstwie ewoluują co najmniej w trybie dwóch lat, a mają na to przeważający wpływ mediolańskie targi “EuroCucina”, oddziałujące nie tylko w skali Europy, ale całego świata. Na przestrzeni lat w palecie kolorów do kuchni dostrzegalne jest odejście od frontów meblowych w połysku, na rzecz głębokiego matu. Towarzyszą temu materiały powstałe przy użyciu najnowszych technologii, które wydłużają okres użytkowania mebli. Kruczoczarna wyspa kuchni “Eleganza”, stworzona z nowoczesnego matowego laminatu, którego powierzchnię wytworzono w oparciu o najnowsze rozwiązania, w tym nanotechnologię, posiada właściwości umożliwiające usunięcie drobnych zarysowań powstałych, na jej powierzchni, w wyniku codziennego użytkowania (zob.: https://meble-halupczok.pl/produkty/prestige-line/eleganza/ ) .

Blisko dekadę temu wśród modnych kolorów do kuchni, górował mariaż różnorodnych odcieni czerwieni, bordo, a nawet limonki. Fronty meblowe w takich barwach stanowiły kontrapunkt dla jasnych ścian. Obecnie dominują lakiery metaliczne, stanowiące alternatywę dla naturalnego metalu. Pierwszym takim lakierem był Quartz Grey, jaki zastosowaliśmy pioniersko w kolekcji “Roma”. Były to wówczas inspiracje płynące bezpośrednio z przemysłu samochodowego. Obecnie lakiery, które stosujemy w naszych projektach, zawierają drobinki prawdziwego metalu, a ich odcień nawiązuje do barwy miedzi, brązu i złota. Można to zobaczyć na połyskujących frontach mebli kuchennych “Marrone”, w których zatopione są opiłki prawdziwego brązu. W tym sezonie, zdecydowany prym w palecie kolorów do kuchni, wiodą tonacje złota. Nawiązują do stylu glamour, nadając wnętrzu elegancji i luksusu. ( zob. kuchnia Ariana: https://meble-halupczok.pl/produkty/prestige-line/ariana/ ).

To wszystko wskazuje na sporą kolorystyczną innowacyjność w projektach. A co z klasycznymi kolorami do kuchni?

Ponadczasowy, uniwersalny styl kuchni klasycznych ma swoich stałych zwolenników, będąc niezmiennie w modzie. Sam jestem ich ogromnym miłośnikiem, ponieważ detale mebli klasycznych, eksponują rzemieślniczy kunszt, a kolory są neutralne. Styl eco- nurt nawiązujący do przyrody, świetnie koresponduje z klasyką, dając całą paletę stonowanych kolorów do kuchni inspirowanych naturą. Wśród nich barwy ziemi, drewna, przygaszone biele, szarości czy beże. One wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród klientów naszej firmy, a szlachetnym ich dopełnieniem są frezowane fronty mebli, ręcznie wykonywane zdobienia, podświetlane przeszklenia oraz stylizowane uchwyty.

Trendy powinny inspirować, a nie dyktować, dlatego zamiast bezkrytycznie podążać za modowymi sugestiami, warto zastanowić się, w towarzystwie jakich kolorów będziemy czuć się swobodnie i komfortowo.

2 comments

Agata says:

Przepiękne kuchnie i to polski producent? Wooooow!

redakcja says:

Rzeczywiście są przepiękne.
I tak, polski producent 😉

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *