Categories Porady

Jak suszyć pranie – w mieszkaniu czy na balkonie?

Suszenie prania często sprawia problemy mieszkańcom bloków. Małe metraże mieszkań, często niewielkie balkony lub nawet ich brak, a także niemożność wysuszenia rzeczy w oddzielnym, przystosowanym do tego pomieszczeniu to problemy, z którymi spotyka się niemal każdy mieszkaniec. Jeśli robi się to wewnątrz domu, często pojawia się do tego wilgoć, nie wspominając o nieatrakcyjnym wyglądzie, szczególnie jeśli spodziewani są goście. Czy suszenie prania w mieszkaniu jest zdrowe? Czy lepszym sposobem jest balkon?

Rozkładane suszarki na pranie jako jedna z opcji

W wielu przypadkach suszenie prania na balkonie nie jest możliwe ze względu na małą powierzchnię, grasujące gołębie lub ogólny zakaz wydany ze spółdzielni. Brak również dodatkowego pomieszczenia, w którym można wysuszyć pranie, wiąże się z tym, że trzeba je suszyć w mieszkaniu, a to nie dla każdego jest dobra opcja – szczególnie dlatego, że trzeba wygospodarować miejsce, a pojawia się również kwestia wilgoci.

Dobrym pomysłem w takiej sytuacji są suszarki wolnostojące. Najprostszym sposobem jest wysuszenie prania na rozkładanej suszarce, która, choć potrafi zająć dużo miejsca, szczególnie w mieszkaniach o mniejszym metrażu, po suszeniu można ją złożyć i schować do szafy. Można ją także dopasować rozmiarowo, kupując taki gabaryt, jaki jest potrzebny. Jeden problem jest jednak poważny, a mianowicie wilgoć.

Jedno suszenie prania może wydzielić około dwóch litrów wody do powietrza, przez co wilgotność jest w stanie podnieść się nawet o trzydzieści procent. To dużo, a w połączeniu z wysoką temperaturą powstają bardzo dobre warunki do rozwoju pleśni, a także roztoczy. Za tym idą już poważne konsekwencje zdrowotne. Warto więc najpierw zatroszczyć się o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym ma stać suszarka, a dopiero potem decydować się na jej kupno.

Jeśli jest tylko możliwość – balkon

Oczywiste jest, że jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej pranie suszyć na balkonie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, ile takie suszenie ma korzyści. Przede wszystkim nie trzeba rozkładać suszarki, która może zajmować nawet połowę pokoju. To jednak nie wszystkie zalety. Dużą korzyść stanowi świeży zapach suszonych na balkonie ubrań. Stają się one dodatkowo odporniejsze na elektryzowanie się oraz na ewentualne uszkodzenia.

Promienie słoneczne mają także inne korzyści. Przede wszystkim zapewniają skuteczne wybielanie oraz zmiękczają ubrania. Niektórzy uważają także, że światło zabija drobnoustroje i to fakt, ale tylko takie, które potrzebują wilgotnych oraz ciemnych warunków do rozwoju.

Jak widać, suszenie prania na balkonie ma wiele korzyści, które mogą nawet podchodzić pod oszczędność pieniędzy, jak i przestrzeni w mieszkaniu. To dobry pomysł dla wszystkich, którzy mają możliwość i miejsce, by wysuszyć pranie na taranie, balkonie, czy nawet w przydomowym ogródku. To wiele korzyści, które mogą mieć w późniejszym czasie wpływ na portfel oraz co najważniejsze – zdrowie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *