Categories Pokój dziecka

Jak zrobić kołyskę dla dziecka?

Kołyski wracają do łask i to fakt niezaprzeczalny. Rzeczywiście mogą dobrze służyć maluszkom, wystarczy tylko umieścić w nich ergonomiczny materacyk. Taka kołyska może znaleźć się choćby w salonie. Podczas gdy rodzice oglądają TV, dzidziuś może w niej smacznie spać. Dziś podpowiemy Wam, jak samodzielnie wykonać kołyskę z drewna i uzyskać efekt wow.

Oszczędność przez wielkie O, czyli zadbaj o projekt

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, dlatego na początek trzeba wybrać odpowiedni projekt kołyski. Można skorzystać z gotowych szablonów, co niewątpliwie ułatwi i przyspieszy pracę. Kołyskę najlepiej wykonać na bazie prostokąta. Można ewentualnie na jednej ściance wykonać ryflowanie i uzyskać bardziej dekoracyjny efekt. Pamiętajcie przy tym, że boczne ścianki nie mogą być zbyt niskie, aby dziecko nie wypadło. To nadal nie wszystko, o czym musicie pamiętać. Trzeba też wybrać kleje do drewna. Gdy już kleje wybrane, to czas zdecydować się na odpowiedni rodzaj drewna, z którego wykonacie kołyskę. Na pewno dobrze sprawdzi się sosna, buk, ale można wybrać także dąb. Czas przygotować jeszcze narzędzia. Niezbędna jest wiertarka, wyrzynarka, szlifierka kątowa oraz wkrętarka. Klepki, śruby, papier ścierny oraz ołówek stolarski również są potrzebne.

Jak wykonać kołyskę z drewna?

Na początek należy przygotować drewno. Musi być ono czyste i wyszlifowane. Tutaj zalecamy wykorzystanie papieru ściernego o większej gramaturze, którym wykonacie pierwszy szlif, a dopiero potem należy użyć papieru ściernego o drobnej gramaturze. Potrzebujemy 5 drewnianych elementów, z których stworzymy kołyskę. Bujaczek, bieguny wykonamy potem. Bazą jest element o wymiarach 1 metr na 50 cm, do którego montujemy dwa elementy o wymiarach 1 metr na 40 cm. Kleimy je po bokach i tutaj znowu trzeba zastosować kleje do drewna. Za pomocą wyrzynarki bądź wiertarki możemy wyciąć małe otwory, w których umieścimy śruby i klepki, a dzięki temu wzmocnimy konstrukcję kołyski. Wszystkie wymiary należy bardzo dokładnie zaznaczać przy pomocy ołówka stolarskiego. Teraz montujemy przednią i tylną część kołyski, przy czym warto górną część zaokrąglić bądź wykonać ryflowanie. Dodatkowo przy pomocy wyrzynarki możecie stworzyć dekoracyjne elementy, choćby pierwszą literkę imienia dziecka. Przód i tył kołyski montujemy przy pomocy wkrętów do drewna, które usztywnią całą powierzchnię. Zasadniczo korpus jest już gotowy. Można przejść do montażu szczebelków, na których położymy materac. Koniecznie przymocujcie szczebelki do dłuższych ścianek kołyski.

Przygotowanie biegunów

Skoro konstrukcja kołyski jest już gotowa, to teraz musimy wykonać bieguny. Ich zrobienie również nie nastręcza problemów. Bazę kołyski przyklejamy do grubej płyty drewnianej o wymiarze metr na 55 cm. Teraz z dwóch drewnianych elementów wykonujemy bujaczek. Najlepiej użyć szablonu, gdyż trzeba bieguny wyciąć pod kątem 35 stopni. Przyklejamy je do całej konstrukcji oraz zwiększamy trwałość, używając kołków. Można już przejść niejako do wykończenia. Za pomocą szlifierki kątowej czyścimy całą powierzchnię, wyrównujemy ją papierem ściernym oraz odtłuszczamy. Przecieramy kołyskę bawełnianym ręcznikiem i przechodzimy do malowania. Tutaj należy użyć tylko i wyłącznie farby ekologicznej, która jest w pełni bezpieczna dla dziecka. Jej znalezienie wcale nie jest trudne. Warto wiedzieć, że takie farby nie powodują alergii, nie zawierają też żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Są też nietoksyczne i biodegradowalne. W swoim składzie nie mają środków konserwujących. Nawet cena nie jest wysoka.

Jak udekorować kołyskę?

Oczywiście możecie jeszcze przejść do dekoracji kołyski i tutaj tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia. Możecie pomalować ją na kolor biały i stworzyć stylowy, rustykalny efekt, ale możecie również pomalować ją na kolor szary i zyskać kołyskę utrzymaną w skandynawskim czy też industrialnym wydaniu. Możliwości jest więc wiele. Pamiętajcie, że po pomalowaniu kołyski należy ją odstawić w suche miejsce na przynajmniej dwie doby, a potem dzidziuś może już z niej korzystać. Swoją drogą, wykonując samodzielnie kołyskę można sporo zaoszczędzić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *