Categories Pokój dziecka

Ręczniki dla dzieci — na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Obowiązkowym wyposażeniem łazienki są ręczniki. Używają ich zarówno dorośli jak i dzieci. Choć w każdym przypadku wybór odpowiedniego produktu jest istotny, ponieważ wpływa na komfort jego użytkowania, to ręczniki dla dzieci powinny być dobierane szczególnie uważnie. Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Podpowiadamy.

Materiał ręcznika dla dzieci

Ręczniki dla dzieci powinny być miękkie i delikatne dla wrażliwej skóry malucha, a jednocześnie chłonne. Materiałem, który spełnia te kryteria, jest bawełna. Z tego powodu modele te są chętnie wybierane przez rodziców i opiekunów. Poza tym, że są delikatne i miłe w dotyku i nie wywołują podrażnień na skórze dziecka, to dodatkowo posiadają doskonałe właściwości higroskopijne.  

Przed zakupem konkretnego modelu warto jednak zwrócić uwagę na jego skład — nie wszyscy producenci oferują produkty wykonane w 100% z bawełny. Niektóre, zwłaszcza tańsze modele zawierają domieszki tkanin syntetycznych — w takim przypadku dzieci mogą być narażone na występowanie różnych reakcji alergicznych. Dlatego przed zakupem ręcznika należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej w nim bawełny i najlepiej wybrać ten pochodzący od znanego i cenionego producenta, który posiada certyfikaty takie jak na przykład Oeko-Tex.

Wielkość i gramatura ręcznika dla dzieci

Wybierając ręczniki dla dzieci, warto zwrócić uwagę również na gramaturę — najlepiej jeżeli wynosi ona minimum 300 g. Jeżeli jest niższa, wówczas model będzie z jednej strony cienki i mało przyjemny dla skóry, a z drugiej niezbyt chłonny. Bardzo istotny jest również rozmiar ręcznika — powinien być on odpowiednio duży, aby bez problemu można było otulić nim całe dziecko. Z drugiej strony jeżeli będzie zbyt szeroki lub długi, wbrew pozorom wycieranie malucha może być wówczas utrudnione. Z tego powodu dla noworodków najlepiej wybrać produkt o wymiarach 75 x 75 cm. Jeżeli jednak chcemy, aby ręcznik posłużył dłużej, wówczas można sięgnąć po model 50 x 90 cm. Z kolei w przypadku starszych dzieci najlepiej sprawdzają się ręczniki o wymiarach 70 x 140 cm.

Estetyka ręcznika dla dzieci

Ostatnim elementem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając ręcznik dla dziecka, jest jego estetyka. W przypadku niemowlaków najlepiej sprawdzają się modele wyposażone w miękki, chłonny kapturek. Starsze dzieci z kolei docenią kolorowe ręczniki z ciekawymi wzorami, postaciami z bajek lub zwierzątkami. Dzięki nim zwłaszcza maluchy, które stronią od wody i nie lubią kąpieli, chętniej poddają się tej czynności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *