Styl rustykalny to propozycja urządzenia wnętrz, która coraz częściej wraca do łask. Doskonale wpasowuje się w gust osób, które cenią sobie klasyczne podejście do sztuki architektonicznej. Warto mieć na uwadze, że rustykalne urządzanie pomieszczeń bez problemu da się dopasować do aktualnie obowiązujących trendów.
Kilka słów o tym, skąd wziął się styl wiejski
Swoje korzenie styl rustykalny ma w Stanach Zjednoczonych i sięga przełomu dziewiętnastego oraz dwudziestego wieku. Był to swoisty hołd ku prostocie życia poza tłocznymi miastami. Mocno nawiązuje do gospodarstw, w których dominowały skromne wnętrza dalekie od bogatych pałaców. Uważa się powszechnie, że jego twórcą był Thomas Lee, który skonsturował proste krzesło z zaledwie jednej deski.
Jak urządzić salon w stylu rustykalnym?
Styl rustykalny to bez wątpienia taki, który kojarzy się z wiejskimi, sielskimi chatkami. Z tego też powodu warto stawiać na możliwie jak najbliższe naturze materiały przy doborze elementów wystroju. Mowa chociażby o surowym, zimnym kamieniu czy też roślinach, które wprowadzą do pomieszczeń nieco życia. Warto pamiętać, że nieodłącznym elementem kojarzącym się także ze swojskim stylem jest drewno w każdej możliwej postaci. Panuje tutaj zasada “im więcej, tym lepiej”.
Jeśli chodzi o kolory, które w największym stopniu dopasują się do surowości drewna i kamienia, czyli materiałów będących podstawą wiejskiego stylu architektonicznego, to będą to wszelkie barwy ziemi. Wśród nich wymienić można odcienie takie jak kawa z mlekiem, mleczna czekolada, beż czy kremowa biel. Doskonale dopełniać je będą chociażby delikatne żółcie i błękity, które na zasadzie kontrastu oddadzą ich głębię. Warto także wspomnieć kilka słów o tym, jakie meble najwierniej wpasują się w styl rustykalny. Komoda, kredens, czy też stolik podobnie jak reszta wystroju powinny być wykonane z drewna jak najlepszej jakości. Sprawi to, że całe pomieszczenie nabierze jeszcze większego naturalizmu, którego należy poszukiwać w jak największym stopniu. Kanapy czy fotele najlepiej się sprawdzą, gdy będą tapicerowane i miękkie.
Jak dobierać dodatki, aby wnętrze było rustykalne?
Im bardziej naturalne dodatki, tym lepsze. W końcu, jak zostało już wspomniane, rustykalne znaczy proste, swojskie i sielskie, kojarzące się z chatkami na prerii czy rodzinnymi farmami. Dlatego też wśród przedmiotów mogą się znaleźć chociażby naturalne tekstylia, ręcznie wyplatane kosze z wikliny czy formowane gliniane garnki bądź kubki. Na kanapy jako narzutki można z powodzeniem kłaść efektowne w swej prostocie koce czy pledy o miękkiej fakturze dodającej przytulności. W przypadku zamiłowania do antyków z pewnością sprawdzą się też odziedziczone po babciach stare maszyny do szycia czy lampy. Można się również pokusić o zastosowanie luster dekoracyjnych czy multiramek na zdjęcia, które znajdziesz w https://decorantes.pl/pl/menu/multiramki-244.html. Pierwszy z przedmiotów optycznie powiększy przestrzeń i nada jej nieco więcej światła, zaś drugi pozwoli wyeksponować najpiękniejsze chwile, jakie zapisała klisza aparatu.