Categories Łazienka

Piękne i praktyczne oświetlenie w łazience

Właściwie dobrane światło w pomieszczeniu podkreśla  jego mocne strony i ukrywa  niedociągnięcia. Najważniejsza jest praktyczna funkcja oświetlenia w łazience. Prawidłowo dopasowane oświetlenie ma istotny wpływ na funkcjonalność łazienki. Asortyment oświetlenia łazienkowego jest bardzo szeroki i bez problemów można je dopasować do stylu tego wnętrza.

Harmonijna i piękna aranżacja łazienki

Współczesna łazienka nie jest jedynie „wychodkiem” służącym do załatwiania potrzeb fizjologicznych i kąpieli. To pomieszczenie, które jest urządzane elegancko i z klasą oraz z dbałością o każdy szczegół. Dobieramy płytki, armaturę, meble (szafki wiszące, szafki pod umywalkę, słupki łazienkowe, szafki pod pralkę). Producenci oferują produkty do łazienki w różnych kolorach, więc nie jesteśmy skazani jedynie na biel. Łazienka jest miejscem, które ze względu na swoją funkcję potrzebuje więcej niż jednego źródła światła. Pojedyncza lampa w centralnym punkcie pomieszczenia może nie być wystarczająca.  Powinno być dodatkowo oświetlenie nad lustrem oraz oświetlenie dekoracyjne.

Kilka rad o oświetleniu lustra

Oświetlenie do łazienki, które oświetla lustro, powinno być tak usytuowane, by równomiernie oświetlać całą taflę lustra i  dawać nieco rozproszone światło.  Barwa światła była naturalna lub zbliżona do naturalnego. Jako oświetlenie do łazienki strefy „lustrzanej” najlepiej sprawdza się  kinkiety  łazienkowe zawieszone na ścianie. Rynek oferuje szeroką gamę modeli kinkietów łazienkowych, co umożliwia dopasowanie lampy kinkietowej do każdego stylu- od nowoczesnego po klasyczny. Jeżeli używamy dwóch lamp, to  należy umieścić je symetrycznie, po obu stronach lustra. Wtedy mamy pewność, że oświetlenie jest równomierne.  Jeżeli zdecydujemy się na oświetlenie sfery lustra składające się z jednej lampy , to należy ją umieścić centralnie nad lustrem, aby rozświetlała całą powierzchnię tafli lustra.  W nowoczesnych łazienkach świetnie wyglądają lustra podświetlone taśmami LED. Takie światło podkreśla wzory na płytkach i kształt lustra.

Oświetlenie w strefie relaksu

Strefa kąpielowa to miejsce relaksu. Oświetlenie łazienkowe jest niezwykle istotne dla tej strefy. Dobre oświetlenie oznacza bezpieczną kąpiel. Światło powinno być tutaj delikatne i ciepłe. Najważniejsze jest, aby lampy charakteryzowały się wysoką klasą szczelności, ponieważ mogą być narażone na kontakt z wodą. Podświetlenie półki zawieszonej nad wanną ma jedynie walor dekoracyjny.

Właściwe oświetlenie łazienki ma zasadniczy wpływ na komfort korzystania z tego miejsca. W przypadku łazienki, natężenie światła może być różne w zależności od miejsca i funkcji. Lampy muszą być przede wszystkim odporne na wilgoć i inne zanieczyszczenia, np.: kurz. W przypadku oświetlenia wanny lub kabiny prysznicowej, musimy użyć oświetlenia do łazienki o najwyższym stopniu szczelności, najlepiej lampę oznaczoną wartością IP 67. Piękne płytki, czy nowoczesne lustro na pewno zasługują na to, aby je wyróżnić światło. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *