Categories Porady

Jakie szkło na szklane balustrady schodów będzie bezpieczne?

Szklane balustrady to niezwykle estetyczna dekoracja w wielu budynkach. Sprawdzają się one świetnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Aby jednak były bezpieczne, muszą zostać wykonane z odpowiedniego szkła.

Balustrady szklane a prawo

Nie wszyscy wiedzą, że materiał, z którego są wykonywane elementy szklane, musi spełniać określone normy. Mówi o tym Dz.U.2015.0.1422 z dnia 12 kwietnia 2002 r. Zgodnie z nim balustrady szklane muszą być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uszkodzenia, które – w razie ewentualnego stłuczenia – rozpada się na drobne, nieostre odłamki.

Ustawa ta warunkuje więc, że do produkcji balustrad szklanych w domu można wykorzystać takie surowce jak:

  • szkło hartowane,
  • szkło laminowane.


Zastosowanie szkła niezgodnego z aktualnymi przepisami może stanowić zagrożenie dla osób korzystających z obiektu, a także spowodować problemy z jego oddaniem do użytku. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku budynków firmowych i użyteczności publicznej. Szkło wykorzystywane do produkcji balustrad powinno przejść odpowiednie testy i uzyskać stosowne certyfikaty.

balustrady szklane wewnętrzne na schodach

Balustrady szklane wewnętrzne

Balustrady szklane wewnętrzne powinny zostać wykonane ze szkła hartowanego. Jest ono nawet 4-krotnie wytrzymalsze niż podstawowa wersja tego surowca. Wszystko za sprawą podgrzania go do wysokich temperatur, a następnie gwałtownego schłodzenia w kontrolowanych warunkach.

Szkło hartowane jest powszechnie wykorzystywane do tworzenia elementów szklanych wewnątrz budynków. Oprócz balustrad wykonuje się z niego drzwi, ścianki stosowane w biurach czy nawet elementy kabin prysznicowych. W razie stłuczenia materiał ten rozpada się na drobne, ale nie ostre fragmenty – mówi specjalista z firmy Płotex oferującej balustrady szklane.

Balustrady szklane zewnętrzne

Balustrady szklane pojawiają się często na zewnątrz. Znajdują zastosowanie na balkonach, tarasach i schodach. Jeśli poszczególne tafle szkła są umieszczone pomiędzy słupkami, nie muszą być one wykonane z materiału hartowanego. W takich przypadkach wystarczy szkło laminowane. Składa się ono z trzech warstw szkła oraz specjalnej folii. Jeśli więc dojdzie do pęknięcia powierzchni balustrady, fragmenty szkła nie wypadną na zewnątrz. Takie produkty dodatkowo chronią więc przed działalnością włamywaczy. Przebicie się przez trzy warstwy szkła i folię jest znacznie trudniejsze niż w przypadku klasycznego surowca bez laminowania.

Szkło na balustrady w wielu odsłonach

Warto pamiętać także o tym, że balustrada ze szkła może być utrzymana w dowolnym designie. Obecnie istnieje bowiem opcja barwienia tego surowca. Nie oznacza to więc, że musisz stawiać na balustrady przezroczyste. Wiele osób wybiera modele przyciemniane, a nawet w bardzo wyrazisty barwach, pasujących do konkretnych elementów aranżacji. Mowa tu zarówno o balustradach ze szkła hartowanego, jak i laminowanego. Pojawiają się one wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Balustrady ze szkłem mogą być także pokryte różnego rodzaju nadrukami. To popularny wybór wśród osób, którym zależy na stworzeniu nietypowej aranżacji. Nadruki te można utrzymać w jednej lub kilku barwach, w zależności od fantazji użytkownika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *