Categories Porady

Kaloryfery żeliwne – czy mogą być nowoczesne?

Grzejniki żeliwne cieszyły się największą popularnością w latach 80. I 90. XX wieku. Choć większości osób kojarzą się one z nieatrakcyjnym wyglądem, obecnie można spotkać ich unowocześnione wersje. Mają one nie tylko przyjemniejszą estetykę, ale również świetnie współpracują z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, takimi jak gazowe kotły kondensacyjne. Dzięki modułowej konstrukcji z łatwością można dobrać odpowiednią moc grzewczą. Są one także konkurencyjne cenowo. Pasują zarówno do klasycznych, jak i minimalistycznych wnętrz.

Zalety grzejników żeliwnych

Nowoczesny grzejnik żeliwny cechuje się świetną wydajnością. Posiada wysokie właściwości akumulacji ciepła, dzięki czemu utrzymuje temperaturę jeszcze przez długi czas po wyłączeniu ogrzewania. Te grzejniki mają także długą żywotność. Ich masywność zapewnia im odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Żeliwo ma większą wytrzymałość niż stal lub aluminium. Grzejniki żeliwne w odświeżonej wersji można zamontować na ścianie lub na specjalnym stojaku. Są też odporne na jakość wody. Skutecznie działają bez udziału pompy. Czerpią one z najistotniejszych zalet grzejników stalowych i aluminiowych. Można je skomponować z dowolnej liczby żeberek, dzięki czemu da się je dostosować do miejsca, w którym mają zostać zamontowane. Ich powierzchnię można malować podczas zmiany wystroju pomieszczenia. Dzięki temu kaloryfery stanowią nie tylko konieczny element wyposażenia, ale również atrakcyjną dekorację.

Ozdobne grzejniki żeliwne

Kaloryfery żeliwne nie muszą być nieatrakcyjne. Nowoczesne modele mają wyszukane kształty, występują w wielu rozmaitych wzorach i kolorach, dzięki czemu łączą estetykę z funkcjonalnością. Technologia wykonania (odlewanie) pozwala stworzyć oryginalne formy i zdobienia.

Nowoczesne grzejniki do pokoju

Ile kosztują nowoczesne kaloryfery żeliwne?

Ogrzewanie pomieszczeń przy użyciu nowoczesnych grzejników jest bardziej ekonomiczne. Wysoka kumulacja cieplna żeliwa umożliwia zniwelowanie wahań temperatury i zapewnia stabilną pracę układu centralnego ogrzewania. Koszt zakupu i montażu grzejników żeliwnych jest obecnie niższy od grzejników aluminiowych i porównywalny do grzejników stalowych.

Grzejniki żeliwne, aluminiowe czy stalowe?

Żeliwo jest trwalsze niż aluminium. Tego drugiego materiału nie należy montować w miejscach, w których może być narażony na uszkodzenia mechaniczne. Modele aluminiowe nie nadają się do instalacji miedzianych. Mają one jednak gładszą konstrukcję i są na ogół lżejsze. Zajmują też mniej miejsca, choć nie jest to regułą w przypadku nowoczesnych kaloryferów żeliwnych.

Grzejniki stalowe są z kolei mniej odporne na korozję niż grzejniki żeliwne. Bardzo istotne jest w ich przypadku to, jaką jakość ma woda wewnątrz kaloryferów. Grzejników ze stali nie powinno się montować w instalacjach grawitacyjnych, ponieważ mają duże opory przepływu, a różnica ciśnienia wymuszająca przepływ wody jest niewielka. Mają one jednak mniejszą masę od grzejników żeliwnych i małą powierzchnię wodną.

Podsumowanie

Słysząc wzmiankę o kaloryferach żeliwnych większość osób myśli o niezbyt atrakcyjnych urządzeniach popularnych w ubiegłym wieku. Obecnie jednak spotyka się unowocześnione wersje tych grzejników, które znacznie różnią się od swoich poprzedników. Mają one świetną wydajność, długą żywotność i cechują się wytrzymałością na uszkodzenia oraz korozje. Ich wygląd także nie musi być nudny. Te kaloryfery przybierają teraz oryginalne formy, występują w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu stanowią dekorację pomieszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *