Łazienka to jedno z najbardziej newralgicznych miejsc w każdym mieszkaniu jeżeli chodzi o zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego domowników. Dlatego też w poniższym poradniku postaramy się podpowiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik do łazienki.
Na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik do łazienki?
Jednym z elementów wyposażenia łazienki, na który zazwyczaj zwraca się zbyt mało uwagi jest grzejnik. Mało kto ma pełną świadomość jak istotną funkcję pełni on w łazience. W końcu grzejnik nie tylko zapewnia odpowiedni komfort termalny, ale również pomaga w suszeniu ręczników oraz może stanowić bardzo istotny akcent dekoracyjny. W związku z tym poniżej przedstawimy garść porad, które pomogą w wyborze odpowiedniego grzejnika łazienkowego.
Zacznijmy od tego, że wybór odpowiedniego grzejnika może mało doświadczonym klientom przysporzyć całkiem dużo trudności. Obecnie oferta grzejników różnych producentów jest bardzo bogata i można pogubić się w dostępnych modelach i tym, co oferują. Skąd klient ma wiedzieć jaki kształt będzie najlepszy, grzejnik, z jakiego materiału wybrać?
Zakup grzejnika łazienkowego – najpierw określ jego funkcjonalność
Pierwszym krokiem przed dokonaniem zakupu grzejnika łazienkowego powinno być sprecyzowanie jego funkcji. Oczywiście podstawową jest funkcja grzewcza. Nie znaczy to jednak, że nie ma on również pełnić funkcji suszarki do ubrań czy też ręczników. Wielu klientom może zależeć również na funkcji dekoracyjnej grzejnika z racji jego częstego, centralnego umiejscowienia.
Wybierając grzejniki łazienkowe dobrze jest znać podstawowe ich rodzaje. W przypadku większości modeli będziemy mieli zatem do czynienia z konstrukcjami o drabinkowej budowie. To bardzo praktyczne podejście, ponieważ umożliwia suszenie ręczników czy też bielizny. Nie stwarzają też zbyt dużo problemów w trakcie montażu. Ich zaletą jest też dostępność w szerokim dekorze kolorów.
Do samej konstrukcji grzejnika najczęściej stosuje się profile oraz rurki wykonane ze stali, aluminium lub miedzi. Wszystkie te materiały ze względu na panującą w łazience wilgoć muszą zostać jednak zabezpieczone specjalnymi powłokami antykorozyjnymi. Tego rodzaju powłoki można spotkać w wersji chromowanej, metalizowanej, lakierowanej czy też satynowanej.
Istotną różnicą pomiędzy modelami grzejników jest sposób ich zasilania w źródło ciepła. Można spotkać modele zasilane prosto z instalacji centralnego ogrzewania, grzejniki elektryczne, jak i takie łączące oba te rozwiązanie. Te ostatnie okazują się często optymalnym rozwiązaniem, ponieważ w sezonie zimowym pobierają ciepło z instalacji centralnego ogrzewania a w lecie można je wykorzystać do suszenia odzieży po aktywowaniu grzałki elektrycznej.
Zanim kupisz grzejnik łazienkowy – oblicz, jakiej mocy powinien być
Wielu klientów podchodząc do zakupu grzejnika zwraca wyłącznie uwagę na jego aspekt stylistyczny, czyli kolor oraz wzór konstrukcji. Pod względem czysto użytkowym najważniejsze jest jednak dobranie grzejnika o odpowiedniej mocy. Trzeba tutaj mieć na uwadze, że tego rodzaju grzejniki odznaczają się zazwyczaj niższą mocą od podobnych rozmiarów grzejników pokojowych ze względu na ograniczoną powierzchnię wymiany ciepła. W związku z tym podczas decyzji o wyborze nie można zwracać uwagi na sam rozmiar grzejnika, ale raczej na podaną przez producenta moc.
Aby jednak móc określić jaka moc będzie realnie potrzebna będzie wam wiedza na temat temperatury zasilania, jak i powrotu wody w układzie centralnego ogrzewania, zadanej temperatury, jaka ma panować w pomieszczeniu oraz samego zapotrzebowania na ciepło tego pomieszczenia.
Najczęściej producenci podają tego rodzaju informacje na tabliczce informacyjnej. Do konkretnej mocy grzejnika określone są poszczególne parametry w zapisie takim jak ten:
70/60/21
W tej konotacji pierwsza liczba odnosi się do temperatury zasilania, druga do temperatury powrotu a ostatnia to temperatura wewnątrz pomieszczenia.
Zwracamy też uwagę, że podczas doboru mocy warto do wyniku, jaki otrzymamy dodać dla bezpieczeństwa margines w wysokości około dwudziestu procent – zwłaszcza jeżeli grzejnik ma służyć również jako suszarka do bielizny.
Do ustalenia poziomu mocy warto również wziąć pod uwagę lokalizację łazienki względem całości budynku. Jeżeli znajduje się ona na obrzeżach budynku i posiada dodatkowo okno to warto dodać kolejne 10 lub 15% zapasu mocy więcej. Alternatywą może być na wsparcie pracy grzejnika poprzez montaż ogrzewania podłogowego.
Aby ułatwić wam dobór mocy możemy podpowiedzieć, że w przypadku łazienek o standardowym rozmiarze znajdujących się w bloku mieszkalny zaleca się wybranie grzejnika łazienkowego o mocy 80W na metr kwadratowy. Natomiast w łazienkach słabiej ocieplonych wartość ta powinna wynosić 130 W na metr kwadratowy. Wszystko to przy założeniu, że w łazience ma panować temperatura na poziomie około 24 stopni Celsjusza.
Jak zatem sami widzicie dobór odpowiedniego grzejnika nie jest aż tak prostą kwestią. Trzeba pamiętać nie tylko o doborze odpowiedniej mocy, ale również uwzględnić funkcjonalność, na jakiej Wam zależy. Mamy nadzieję, że teraz dokonacie bardziej świadomego i trafnego wyboru grzejnika do waszej łazienki.