Categories Łazienka

Oświetlenie lustra w łazience – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak zaaranżować wnętrze łazienki, by gwarantować jej funkcjonalność i w pełni spełnić oczekiwania użytkowników? Z pewnością należy zwrócić uwagę na to, jakie lampy zostaną zamontowane w okolicy lustra. Jest to o tyle istotne, że będą one wpływać na komfort podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych oraz higienicznych w tej strefie. Znacznie ma tutaj zarówno dobór właściwych opraw, jak i sposób ich montażu.

Jakie oprawy wybrać do oświetlenia okolicy lustra? – Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mogą to być bowiem zarówno umieszczone po obu stronach kinkiety, jak i lampy zamontowane nad lustrem. Co więcej, i jedne i drugie mogą spełniać się w tej roli doskonale. Wiele zależy bowiem od indywidualnych cech samego pomieszczenia oraz od tego, jak duże lustro należy oświetlić. Z pewnością jednak możemy powiedzieć nieco więcej na temat samego montażu opraw oraz parametrów źródła światła.

Jak montować oprawy w okolicy lustra?

Jeśli zdecydujemy się na wybór kinkietów, to najkorzystniejsze będzie umieszczenie ich po obu stronach lustra. Jeżeli jednak lustro będzie bardzo szerokie, to kinkiety mogą nie oświetlać wystarczająco dobrze całej jego strefy. W takim przypadku lepszą opcją może być oprawa montowana nad lustrem, np. w postaci listwy LED. Modnym ostatnio rozwiązaniem są też lustra ze wbudowanym oświetleniem. Ich szeroki wybór pozwala sprostać zróżnicowanym oczekiwaniom kupujących.

Pomimo szerokich możliwości, jakie stają obecnie przed inwestorem, wciąż jednak jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są kinkiety. Montuje się je symetrycznie po prawej i lewej stronie lustra mniej więcej na wysokości twarzy użytkowników. Oprawy powinny emitować jasne światło, ale nie mogą razić w oczy użytkowników. Właśnie z tego względu większość kinkietów przeznaczonych do montażu w strefie lustra posiada mleczne klosze. Można się o tym przekonać, odwiedzając stronę https://lampy.it, gdzie dostępne są różne modele opraw, zarówno tych przeznaczonych do montażu w łazience, jak i w innych pomieszczeniach.

Parametry opraw oświetleniowych

Wybierając oświetlenie do łazienki, trzeba pamiętać, że lampy będą montowane w pomieszczeniu, gdzie panuje wysoka wilgotność. Dlatego należy zadbać o odpowiedni poziom wodoszczelności dostosowany do strefy, w której znajdzie się oświetlenie. O wyższy poziom ochrony przed wilgocią powinno się zadbać w okolicy umywalki, wanny i kabiny prysznicowej. W miarę oddalania się od tych stref IP opraw może być niższe.

Innym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest współczynnik oddawania barw (CRI, Ra). Wartość tego współczynnika określa się w zakresie od 0 do 100. Im wyższa wartość, tym lepsze odwzorowanie barw oświetlanych przedmiotów. Sugeruje się, by w łazience współczynnik Ra wynosił co najmniej 80. W przeciwnym razie może dochodzić do przekłamywania barw, co jest szczególnie uciążliwe podczas wykonywania makijażu.

Właściwy dobór oświetlenia do łazienki, zwłaszcza tego, które montuje się w okolicy lustra, ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowników. Pozwala na bezpieczne posługiwanie się ostrymi przedmiotami, takimi jak nożyczki i maszynka do golenia, ale też gwarantuje wygodę podczas czynności pielęgnacyjnych oraz nakładania makijażu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *