Categories Porady

O czym warto pamiętać projektując poddasze?

Mieszkanie na poddaszu ma swój niepowtarzalny klimat. Mogą występować w budownictwie wielomieszkaniowym i w domach jednorodzinnych. Najczęściej na poddasza decydują się osoby młode, a także twórcy i artyści. Poddasze ma wiele plusów i kilka minusów. Można je jednak zaprojektować tak, by spełniało wszystkie oczekiwania. W artykule wyjaśniamy, co jest najważniejsze na poddaszu.

1. Poddasze w kamienicy

2. Poddasze w domu jednorodzinnym

3. Dlaczego warto decydować się na mieszkanie na poddaszu?

Poddasza nie wychodzą z mody od wielu lat. Są popularne na całym świecie. Inwestorzy, którzy planują budowę domu, jak najbardziej mogą wybrać projekt z poddaszem użytkowym. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to mieszkania na poddaszach najczęściej występują w budownictwie z końca XIX i początku XX wieku. Są firmy, które skupują strychy i przekształcają je w zapierające dech w piersiach lokale mieszkalne. Można też samodzielnie kupić strych i przerobić go na mieszkanie. Ta opcja jest korzystniejsza, gdyż właściciel ma pod pełną kontrolą materiały użyte do wykończenia inwestycji. Przykładowo może zlecić montaż najlepszych okien na rynku. Mogą to być okna dachowe Velux. Jeśli jednak będzie to kupno gotowego mieszkania, można zastać w nim okna typu “no name”. Chodzi o to, że firmy zajmujące się remontami i sprzedażą mieszkań podchodzą do tematu w sposób ekonomiczny, przez co zwykłe okna w dachu mogą dość szybko kwalifikować się do wymiany. W przypadku poddasza nie wolno oszczędzać na oknach. Słabe pod względem jakościowym okna i wadliwy montaż to najczęstsza przyczyna przecieków z dachu w czasie opadów deszczu lub roztopów. 

Poddasze w kamienicy: okna w dachu mają znaczenie

Okna montowane na dachu można uznać za najważniejsze, gdyż od nich zależy, czy poddasze będzie komfortowym miejscem do życia. Istotna jest też ogólna kondycja dachu (stan poszycia dachowego i obróbki kominiarskie). Jeśli na poddaszu nie będzie rozwiązań, które są wysokiej jakości, to mieszkańcy poddasza prędzej czy później mogą zacząć narzekać na przykład na nieestetyczne zacieki na suficie. Takie przecieki mogą być zlokalizowane blisko okien, ale nie jest to regułą, gdyż woda potrafi znaleźć różne ujścia. Jeśli mieszkanie na poddaszu jest kupowane pod klucz, to można poprosić inwestora o dostarczenie dokumentów związanych z użytymi materiałami i produktami. Jeśli są to okna dachowe fakro, to z pewnością będą służyć bezawaryjnie przez długi czas. Różnica pomiędzy oknami renomowanych marek a oknami “no name” jest ogromna. Co z tego, że klient może sobie zażyczyć najtańszych materiałów, skoro wymiana okien w dachu na lepsze w przyszłości wygeneruje znaczne koszty. Pod tym względem korzystniej jest patrzeć przyszłościowo, czyli mieć jeden konkretny remont niż kilkanaście z powodu przeciekającej wody z dachu. W kamienicach zabytkowych lub wpisanych do ewidencji zabytków należy sprawdzić zalecenia konserwatorskie. Konserwator zabytków, jeśli wyda zgodę na okna dachowe, to raczej może wskazać okna drewniane. 

Poddasze w domu jednorodzinnym

W domach o charakterze jednorodzinnym właściciele mają dużo prościej z wyborem okien dachowych. Jeśli jest to nowoczesne budownictwo, to mogą wybrać dowolne okna dachowe. Przy domach zabytkowych trzeba się liczyć ze zdaniem służb konserwatorskich. Poddasze jest traktowane jako część domu, w której umieszczane są sypialnie, pokoje dla dzieci i młodzieży, pracownie lub gabinety oraz dodatkowe łazienki z WC. Przestrzeń na poddaszu to strefa, do której zazwyczaj nie mają wstępu goście (jest to jednak sprawa indywidualna). 

Niektórzy inwestorzy mogą zadecydować, że poddasze nie będzie wykorzystywane na cele mieszkalne. W takim wypadku poddasze może służyć jako schowek. W chodzenie na strych umożliwiają schody dostępne na stronie https://portalokienny.pl/pol_m_Schody-strychowe_Schody-strychowe-drewniane-4999.html

Dlaczego warto decydować się na mieszkanie na poddaszu?

Mieszkania na poddaszach to na ogół dość duża przestrzeń z imponującymi skosami i drewnianymi belkami. Takiego klimatu raczej nie da się uchwycić w standardowych mieszkaniach. Poddasze można zaaranżować w dowolny sposób. Jeśli na poddaszu nie ma zabytkowych detali, to można pofantazjować z nieszablonowymi meblami i dodatkami. Równie dobrze sprawdzą się meble produkowane na skalę masową. Na poddaszach trzeba pamiętać o izolacji termicznej. Przy zmianach klimatycznych niezbędne będą rolety w pełni zaciemniające. Mogą przydać się też markizy do okien dachowych. Można liczyć się z tym, że trzeba będzie zainwestować w klimatyzację lub klimatyzator. Zimą, jeśli pojawi się bardzo gruba warstwa śniegu, można zaplanować odśnieżanie dachu. W ostatnich latach raczej takiej potrzeby nie było, ale przy śnieżnych miesiącach zimowych w wielu miejscach zlecano takie prace. W takiej sytuacji można pomyśleć, by oznaczyć punkty występowania okien, by alpinista pracujący na dachu nie porysował przez przypadek okien narzędziami służącymi do usuwania pokrywy śniegu i lodu. Poddasze ma swoje wymagania, ale odwdzięcza się domownikom swym niezwykłym pięknem. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *