Categories Porady

Zasłony do ciemnych pomieszczeń – jakie wybrać?

Wszelkie elementy wyposażenia i dodatki mają duży wpływ na wygląd pomieszczenia. Nadają mu nie tylko określony styl, ale również mogą rozjaśnić lub przyciemnić wnętrze. Jednym z elementów, które warunkują końcowy efekt, jaki osiągamy w pomieszczeniu, są zasłony. Ich optymalny dobór jest szczególnie istotny, kiedy urządzamy ciemne przestrzenie. Jakie zasłony wybrać do takich pomieszczeń? Podpowiadamy.

Ciemne pomieszczenia w mieszkaniu

Z ciemnym wnętrzem bardzo często mamy do czynienia w sytuacji, kiedy okna w mieszkaniu skierowane są na północną stronę lub gdy w pobliżu znajdują się budynki lub drzewa, które blokują dopływ światła słonecznego. W takim przypadku, chcąc nieco optycznie rozjaśnić to pomieszczenie, możemy pomalować ściany na jasny kolor i wykorzystać do jego aranżacji jasne meble, a także dodatki. 

Nierzadko pomieszczenie jest ciemne, ponieważ zostało specjalnie tak zaprojektowane, a więc inwestor pomalował ściany na ciemny kolor i zastosował w aranżacji wnętrza ciemne meble i dodatki. Taka przestrzeń może wyglądać niezwykle stylowo, jeżeli tylko zostanie odpowiednio zaaranżowana. Jeśli jednak wnętrze stanie się zbyt ciemne, wówczas może nas zacząć przytłaczać, zwłaszcza w krótkie i zimowe dni.

Jak rozjaśnić wnętrze za pomocą zasłon?

Jednym z najprostszych sposobów, który nie wymaga pracy ani dużych nakładów finansowych, jest rozjaśnienie wnętrza za pomocą zasłon. Ze względu na to, że stanowią one sporej wielkości element aranżacyjny, w znaczny sposób wpływają na końcowy wygląd pomieszczenia. Zasłony dostępne są w wielu różnych kolorach, rozmiarach i fakturach, dzięki czemu każdy znajdzie model dostosowany do swoich potrzeb. Ponadto na rynku dostępne są nie tylko zasłony gotowe, ale również te na wymiar, które można idealnie dopasować do konkretnego pomieszczenia. To doskonała opcja nie tylko w przypadku wnętrz o niestandardowych rozmiarach, ale również dla osób, które stawiają na produkty dostosowane do ich indywidualnych preferencji.

Wykorzystując jasne zasłony w aranżacji ciemnego wnętrza, optycznie je rozjaśniamy. Dodatkowo, stawiając na półprzepuszczalne materiały, wprowadzamy do pomieszczenia więcej światła. Podczas wyboru zasłon warto zwrócić uwagę na ich kolor, wzór, długość, a także materiał, z którego są wykonane. Jeżeli chcemy rozjaśnić wnętrze za pomocą zasłon, stawiajmy na odcienie bieli, beżu, ewentualnie jasną szarość. Lekkie materiały wpuszczają do pomieszczenia więcej światła. Długie modele, sięgające aż do podłogi, również zwiększają ilość światła we wnętrzu, a wyrazista faktura materiału będzie załamywała promienie słoneczne.

Jak jeszcze rozjaśnić ciemny pokój?

Chcąc rozjaśnić ciemny pokój, powinniśmy zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy i czy wszelkie prace remontowe w naszym przypadku są możliwe do przeprowadzenia. Jeżeli nie mamy zbyt wiele funduszy i nie chcemy wykonywać prac remontowych, wówczas w rozjaśnieniu wnętrza mogą pomóc nam nie tylko zasłony, lecz także inne dodatki tekstylne, takie jak na przykład dywany, koce i poduszki. Stawiając na te elementy dekoracyjne w jasnych kolorach, optycznie nie tylko rozjaśnimy, ale też powiększymy ciemny pokój. 

Jeśli jednak na metamorfozę wnętrza możemy przeznaczyć więcej funduszy i nakładu pracy, warto ją rozpocząć od przemalowania ścian. Jeżeli zależy nam na tym, aby w pokoju było jasno – powinniśmy stawiać na jasne odcienie, a więc pomalować ściany na kolor biały, beżowy, ewentualnie jasną szarość. W dziecięcych pokojach z kolei możemy zastosować pastelowe odcienie niebieskiego, zieleni lub różu.

Kolejnym elementem, który wpływa na wygląd pomieszczenia, jest podłoga – jeżeli mamy taką możliwość, postawmy na jasne panele lub płytki. Rozjaśnić pokój możemy również za pomocą jasnych mebli. Przydatne w aranżacji takiej przestrzeni mogą okazać się również lustra, a także wymiana drzwi na jasny model z szybą.

Zasłona to idealny pomysł na rozjaśnienie wnętrza

Wiele osób nieświadomie, wybierając nieodpowiednie kolory ścian, przyciemnia wnętrze w taki sposób, że staje się ono przytłaczające. Bardzo często również położenie mieszkania i sąsiednie zabudowania powodują, że dociera do niego zbyt mało światła słonecznego. Jeżeli nie chcemy przeprowadzać prac remontowych, warto rozjaśnić wnętrze przy użyciu zasłon. Jasne, długie, delikatne modele wprowadzą do pomieszczenia zupełnie nowy klimat i dużo więcej światła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *