Każdy z nas lubi przebywać w czystych, schludnych i zadbanych pomieszczeniach. Dotyczy to również na przykład kuchni lub łazienki. Są to pomieszczenia o dość specyficznych warunkach, albowiem panuje tam podwyższony poziom wilgotności, a w przypadku kuchni, powstają na powierzchniach tłuste, trudne do usunięcia zabrudzenia. Gdy czyścimy kafelki i fugi regularnie, przebarwienia i zabrudzenia niemożliwe do usunięcia domowymi sposobami powstaną o wiele później.
Gdy zapragniemy zmian – renowacja i malowanie fug
Bywa jednak tak, że nasze fugi zaczynają już wymagać renowacji i odświeżenia koloru. Zła wentylacja w łazience, nieprawidłowa pielęgnacja skłaniają nas do bardziej radykalnych działań. Bywa też tak, że kolor fug zwyczajnie się nam znudził i pragniemy zupełnie go zmienić. Renowatory służą do usunięcia trudnych do zmycia zanieczyszczeń i przebarwień, pozwalają pozbyć się pleśni i grzybów, co skutecznie przywraca dawny kolor naszym fugom. Niektóre z renowatorów, po dodaniu barwnika nadają fugom nowy, świeży kolor, co uzyskać również można specjalnymi farbami do fug.
Malowanie fug – o czym należy pamiętać
Zmiana koloru fug nie musi wiązać się z istną rewolucją w naszych pomieszczeniach. Nie musimy wymieniać fugi na nową, wystarczy ją odświeżyć i pomalować. Stosowanie farb, czy pigmentów nie jest sprawą tak skomplikowaną i pracochłonną, jak usunięcie starej fugi i nałożenie nowej. Wystarczy odpowiednio się przygotować i postępować zgodnie z zaleceniami producenta środka, który wybierzemy. Musimy pamiętać, że klasyczne farby akrylowe kompletnie nie nadają się do malowania fug. Wysoki poziom wilgoci panujący we wnętrzach takich jak łazienka dyskwalifikuje farbę akrylową, albowiem w takich warunkach nie cieszy się odpornością na ścieranie i spękania. Każde malowanie czy renowację fug należy poprzedzić przygotowaniem zgodnym z zaleceniami producenta. Zabezpieczenie dłoni gumowymi rękawiczkami, oraz zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu to nieodzowne czynności dbające o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
Farba do fug niejedno ma imię
Farby do fug mogą występować w różnych formach i postaciach. Najwygodniejsza jest forma pisaka, czyli farby we flamastrze, który często nazywany jest przez twórców renowatorem. Wygodna aplikacja zapewnia precyzję i szybkość malowania fug, co nie wymaga od nas specjalnych umiejętności. Inną postacią zastosowania farby do fug jest buteleczka z aplikatorem – pędzelkiem, za pomocą którego z łatwością zaaplikujemy nowy kolor w pożądanym miejscu. Jest to o tyle wygodne, że pędzelek jest dołączony do zestawu, a co za tym idzie, jest idealnie dostosowany na potrzeby malowania fug. Dodając pigment do klasycznego renowatora zyskujemy kolejny sposób barwienia fug, a każda z powyższych metod wymaga odpowiedniego przygotowania malowanej powierzchni.
Malowanie fug – jak należy to robić
Przed malowaniem lub odnawianiem koloru powierzchnię należy dokładnie umyć i odtłuścić, szczególnie, gdy dotyczy to pomieszczeń kuchennych. Do tego celu używamy odpowiednich środków, które później należy dokładnie zmyć czystą wodą, a powierzchnię pozostawić do całkowitego wyschnięcia. W przypadku użycia pisaka lub farby w buteleczce, należy precyzyjnie nanieść jedną warstwę preparatu na fugi, a nadmiar pozostający na samych płytkach regularnie zmywać, zanim zaschnie na dobre i nie będzie już tak łatwy do usunięcia. W przypadku użycia pigmentu połączonego z renowatorem, należy odpowiednią, zalecaną przez producenta ilość pigmentu dodać do renowatora i dokładnie wymieszać zgodnie z instrukcją. W zależności od zaleceń producenta, kierując się nimi aplikować odpowiednio preparat na fugi pamiętając, by regularnie usuwać nadmiar z płytek zanim farba zastygnie. W przypadku wielu renowatorów z dodatkiem pigmentu, na usunięcie z płytek mamy około pół godziny. Po tym czasie możemy mieć spore trudności z usunięciem preparatu z zabrudzonych nim płytek. Całkowicie zasycha po około dwóch godzinach, natomiast w pełni twardnieje po czterdziestu ośmiu godzinach od aplikacji.