Categories Łazienka Kuchnia

Renowator do fug – jaki będzie odpowiedni?

Czyszczenie i pielęgnacja fug jest bardzo żmudną procedurą. Jest ona jednak szybszym rozwiązaniem, niż wymiana fug na nowe, co wymaga dużej cierpliwości i jeszcze większego doświadczenia. Istnieje na szczęście na rynku wiele preparatów, które pomogą nam uzyskać efekt odnowienia i odświeżenia naszych fug, to m.in. renowator do fug.

Renowator do fug

Jest wiele domowych sposobów na czyszczenie i odświeżanie fug, jednak nie są one wystarczające w chwili, gdy mamy do czynienia z grzybami, czy pleśnią. Z pozoru wyczyszczona powierzchnia nadal zaatakowana jest chorobotwórczymi czynnikami, które zagrażają naszemu zdrowiu. Uporczywe ciemne plamy możemy skutecznie usunąć środkami, które proponuje nam współczesny świat.

Renowatory do fug mogą przybierać różne formy i kolory. Flamastry, korektory, markery to produkty, które umożliwiają szybką, precyzyjną i wygodną aplikację. Poza bogatym wyborem formy, w jakiej chcemy wykonać aplikację środka na nasze fugi, możemy dobrać takie preparaty, które będą odpowiednie do danego podłoża. Należy zatem przed zakupem produktu upewnić się, jakiego rodzaju podłoża dotyczyć będzie proces odnawiania.

Renowator do fug – o czym należy pamiętać

Zanim weźmiemy się za samodzielną renowację fug, musimy zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta. Zagwarantuje to nam pełen sukces w przywróceniu wnętrzu dawnej świetności.

Odpowiednie przygotowanie powierzchni, którą chcemy opracować, a także zadbanie o własne bezpieczeństwo to kluczowe kwestie, gdy zamierzamy podjąć się samodzielnej renowacji naszych fug. Cyrkulacja powietrza zapobiegnie zatruciu, a gumowe rękawiczki zabezpieczą naszą skórę przed zabrudzeniem i szkodliwym wpływem preparatu. Producenci niektórych środków zalecają zabezpieczenie płytek przed zabrudzeniem ich, ale gdy to się już zdarzy, trzeba natychmiast wytrzeć preparat z płytek zanim renowator fug zwiąże. Zapobiegnie to trwałym i nieestetycznym przebarwieniom.

Większość renowatorów fug wymaga użycia tylko jednej warstwy. Mając do czynienia z renowatorem w formie pisaka nie mamy kłopotu z ich aplikacją, jednak inne należy nakładać pędzelkiem, najczęściej specjalnie dołączonym do produktu.

Przegląd renowatorów – wybierz odpowiedni dla siebie

  1. Renowator do fug Fugaremix to preparat w kolorze białym, który można kupić w wygodnej butelce z aplikatorem. Stworzony na bazie żywic syntetycznych, bieli tytanowej oraz wypełniaczy, cieszy się dużą zdolnością kryjącą. Dzięki temu Fugaremix przywraca fugom ich pierwotny stan i kolor. Tego rodzaju preparaty do fug łazienkowych mają możliwość doboru pigmentu w dowolnym kolorze, czego pokłosiem jest możliwość dopasowania do każdego koloru fugi.
  2. Most SL to wygodny marker do fug, wyprodukowany w serii białych pisaków dostępnych w sieci sklepów Castorama. Forma pisaka gwarantuje precyzję, wygodę i łatwość aplikacji preparatu. Most SL posiada białą barwę, oraz dużą zdolność kryjącą, dzięki czemu stosunkowo szybko nadaje pożądany wygląd opracowywanej powierzchni. Szybko zasycha i nie ściera się po zaaplikowaniu, w związku z czym forma pisaka jest tutaj niezwykle pożądana ze względu na ograniczone możliwości korekty.
  3. Marka Sidolux oferuje natomiast profi renowator do spoin i fug łazienkowych. Niezwykle wydajny produkt do czyszczenia silnych, trudnych do usunięcia zabrudzeń powstających na fugach. Poza tym świetnie się sprawdza przy czyszczeniu wanien, zasłon prysznicowych oraz kabin prysznicowych. Skutecznie usuwa czarne i szare przebarwienia ze spoin silikonowych, kauczukowych, żywic syntetycznych, a także z fug ceramicznych. Podczas czyszczenia powstaje aktywna piana przywracająca czyszczonym powierzchniom ich pierwotny kolor.
  4. Renowator do fug – Fugero marki Atlas świetnie się sprawdza zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Duża odporność na ścieranie i świetna przyczepność do powierzchni gwarantują rewelacyjne efekty renowacji fug cementowych na wiele lat. Dołączony do produktu pędzelek ułatwia aplikację, dzięki czemu możemy szybko i precyzyjnie wykonać całą pracę.
renowator do fug opinie

Renowator do fug – alternatywa dla zdrapywania

Jeśli nie chcemy używać renowatora do fug, możemy je oczywiście zdrapać i położyć nowe, jednak jest to proces dość mozolny i, jakby się nad tym dobrze zastanowić, mało sensowny. Trzeba użyć do tego nożyka, który może zniszczyć nasze ceramiczne płytki, zrobi więc więcej szkody niż pożytku.

Sposób „na zdrapywanie” może sprawdzić się jedynie w przypadku, gdy uszkodzenia fugi są już bardzo widoczne i nie da się ich zamaskować. Do ukrycia mniejszych ubytków nadaje się renowatory do fug we flamastrze.

Należy jednak pamiętać, że taki preparat zawiera w swoim składzie rozpuszczalnik, którzy może odbarwić płytkę, musimy zatem przy jego używaniu postępować szczególnie ostrożnie.

Renowator do fug – kolory

Na rynku na pewno znajdziemy renowatory do fug dostosowane do koloru fug, które znajdują się u nas. Jeśli z jakiegoś powodu się nam to nie uda, możemy zawsze sięgnąć po przezroczysty renowator.

Taki renowator do fug można z powodzeniem otrzymać w Obi, Leroy Merlin, w ofercie ma go również Castorama. Można w również do renowatora dodać odrobinę pigmentu, co sprawi, że będzie on pasował do koloru fug w naszym domu.

Nie spieszmy się!

Przed zastosowaniem renowatora do fug, jak wiemy, musimy przeczytać jego instrukcję obsługi. To ważne, ponieważ znajduje się w niej między innymi zapis dotyczący tego, po jakim czasie od jego użycia możemy zmyć podłogę. Jeśli zrobimy to zbyt szybko, renowator do fug może nie zadziałać, a przy okazji możemy go rozsmarować po płytkach, co może je trwale zniszczyć.

Złotą zasadą dotyczącą wszystkich środków, które mają w swoim składzie alkohol, rozpuszczalnik i tym podobne jest to, aby przed właściwym zastosowaniem na pełnej powierzchni zrobić test na niewielkim jej odcinku.

Dzięki temu będziemy mogli zaobserwować, jak działa nasz produkt, czy na pewno działa zgodnie z przeznaczeniem i czy nie odbarwia naszych fug. Nie ma sensu ryzykować zniszczenia w widocznym miejscu, dlatego zalecane jest testowanie renowatora małymi kroczkami, bez zbędnego pośpiechu.

Przed nałożeniem renowatora do fug, dobrze jest umyć je i odtłuścić, w ten sposób będziemy mieli pewność, że substancja się szybko wchłonie i nic nie zaburzy jej działania. To ważne, jeśli chcemy osiągnąć możliwie najlepszy efekt.

Najchętniej kupowany renowator do fug

Najchętniej wybierany jest renowator do fug Atlas, który można zakupić np. w Obi. Jest to godna polecenia i zaufana marka. Klienci wskazują, że jest to produkt, który zapewnia dużą przyczepność, jest też odporny na ścieranie.

Zestaw do fug Atlas Fugero nie jest drogi, kosztuje około 30 zł, jest więc to bardzo atrakcyjna cena. Ten renowator do fug zbiera bardzo pozytywne opinie, ponieważ Atlas to bardzo dobrze znana marka w Polsce, zaufało jej już wielu klientów. Jest to bardzo bezpieczny wybór.

Oczywiście nie tylko Atlas cieszy się popularnością wśród klientów. Również Fugaremix renowator do fug jest często wymieniany na forach internetowych jako bardzo dobry, a przede wszystkim sprawdzony preparat do odnawiania fug.

Inną opcją jest Ceresit renowator do fug, który jest bardzo tani i wydajny, klientów przyciąga do niego niska cena i znana marka. Jest więc to kolejny sprawdzony środek, który można bezpiecznie wypróbować. Oprócz atrakcyjnej ceny, gwarantuje on wysoką jakość!

Mapei renowator do fug Fuga Fresca to również bardzo popularny produkt. Jego ogromną zaletą jest to, że występuje w wielu kolorach, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest to produkt wydajny i stosunkowo niedrogi. Warto w niego zainwestować jeśli chcemy uzyskać dobry efekt niewielkim kosztem i nakładem pracy.

Negatywne opinie o wyżej wymienionych produktach mogą mieć źródło w niezapoznaniu się z instrukcją obsługi. Prawidłowo użyty produkt może zdziałać w naszym domu cuda, jednak nie możemy oczekiwać, że zadziała pomimo popełnienia przez nas oczywistych błędów przy korzystaniu z nich. Nie próbujmy zatem drogi na skróty, czytanie instrukcji jest bardzo ważne!

Zrób to sam

Renowator do fug to produkt, który pozwoli nam zabawić się w majsterkowicza. Korzystanie z niego jest bardzo proste, dzięki czemu nie będziemy musieli opłacać tej usługi u fachowca – wszystko przeprowadzimy sami.

Jeśli nie mamy czasu na zrywanie fug, a ich ubytki nie są duże, możemy z powodzeniem wykorzystać renowator powyżej wymienionych firm. Można dokonać jego zakupu w sklepach stacjonarnych lub przez internet. W obu przypadkach jakość będzie taka sama, oczywiście pod warunkiem, że zainwestujemy w produkt znanej, zaufanej firmy, którą polecają inni klienci.

Połączmy jednak użycie renowatora do fug z uprzednim ich czyszczeniem i odtłuszczaniem. To działanie da nam stu procentową pewność, że nasze fugi pozostaną niezniszczone jak najdłużej.

No chyba, że lubimy ryzyko i odkrywanie nowych rzeczy! Jeśli tak jest, eksperymentujmy tylko w jak najmniej widocznych miejscach, pod meblami, chodnikiem lub w ciemnym zakątku pokoju. Nie pozwólmy by nasze zamiłowanie do podejmowania ryzyko na zawsze zniszczyło nasze płytki i fugi!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *