Nadmiar rzeczy, których nie chcemy wyrzucać, a które zagracają nasze domy, garaże i mieszkania to problem większości, jeśli nie wszystkich, Polaków. Nie żeby przedstawiciele innych nacji mieli łatwiej – w porównaniu z mieszkańcami Tokio, których mieszkania mają nierzadko po kilka lub kilkanaście metrów kwadratowych nawet lokator dwudziestopięciometrowej kawalerki może powiedzieć, że ma przestronne mieszkanie z mnóstwem miejsca na wszystkie posiadane rzeczy.
Jednak nie oszukujmy się – mamy problem z przechowywaniem rzeczy i wszechobecnym bałaganem. Jak sobie z nim radzić, a raczej jak mu zapobiegać? Najlepiej stworzyć swoje własne systemy magazynowania, dzięki którym uporządkujemy nasze rzeczy.
- Pudełka na kozaki
Nawet jeśli zazwyczaj wyrzucasz pudełka po butach, zachowaj pudełka po kozakach i innych wysokich butach. Aby zachowały kształt, najlepiej jest przechowywać je z jakiegoś rodzaju prawidłami, choćby i tymi tekturami, którymi są wypychane w sklepach, w pozycji pionowej. Jeśli jest to niemożliwe, warto je włożyć do pudełka, aby inne przedmioty nie odkształcały chlewek.
- Słoiki są ładne
Słoiki mogą służyć nie tylko do wekowania przetworów, ale również do przechowywania różnych drobnych rzeczy. Paczka sześciu lub dwunastu słoików kosztuje w markecie mniej niż dziesięć złotych, a kupując je zyskujemy nie tylko porządek, ale również dekorację. Ustawione w rządku na biurku słoiki z różnego rodzaju spinaczami, pinezkami, klamerkami, gumkami do ścierania, kredkami i ołówkami pomogą nam opanować bałagan na biurku, a przy okazji będą stylowym dodatkiem.
- Teczki na papiery
Jest całkiem sporo papierów, które chcemy zachować. Najlepiej założyć kilka teczek, w których będziemy trzymać wszystkie dokumenty czy materiały danego rodzaju. Przykłady? “Dokumentacja medyczna” na wyniki badań, recepty na okulary i zdjęcia rentgenowskie, “RTV i AGD” na instrukcje obsługi, potwierdzenia zakupu i gwarancje telefonów, komputerów i pralek, “Umowy” na kopie umów o pracę i umów na media, “Dokumenty” na certyfikaty ze szkoleń i świadectwa szkolne, “Prace plastyczne” na radosną twórczość naszych dzieci. Dzięki temu przestaniemy gubić ważne dokumenty i zawsze będziemy wiedzieć, gdzie są.
- Drugi rząd na półce z książkami
Zależnie od tego, jak głęboka jest nasza półka na książki, możemy na niej ustawić drugi rząd książek. Jeśli jest naprawdę głęboka, to można najzwyczajniej w świecie ułożyć tylny rząd książek tak samo jak przedni, jednak zazwyczaj uda nam się zmieścić jedynie jedną czy dwie książki “okładką do przodu” (zamiast “grzbietem do przodu”). Mimo wszystko da nam to nieco więcej miejsca na nowe książki.
- Pudełka na kosmetyki
Każdy, kto na co dzień (albo nawet od święta) nakłada makijaż wie, jaką zmorą jest przechowywanie kosmetyków i akcesoriów do makijażu. Potrzebne są praktycznie wszystkie na raz, więc nie ma co wrzucać ich luzem do kosmetyczki, bo za każdym razem trzeba je będzie wysypywać. Najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju pudełka dedykowane przechowywaniu artykułów biurowych albo szuflady z przegródkami. Dzięki przegródkom można trzymać szminki ze szminkami, a pędzle z pędzlami, natomiast duża liczba otwartych z góry pudełek pozwala sięgać po dowolne kosmetyki w każdej chwili.