Beton, tak jak inne podłoża, wymaga regularnej pielęgnacji. Jest to niezbędne do tego, aby zapewnić mu odpowiednią trwałość, co pozwoli użytkować powierzchnie wykonane z niego przez wiele lat – nie ma tutaj znaczenia to, gdzie się one znajdują i jak często są użytkowane. Poznaj, kiedy wymagana jest impregnacja betonu i dlaczego jest ona potrzebna.
Na czym polega impregnowanie betonu?
Impregnacja betonu architektonicznego czy towarowego to proces, podczas którego na podłoże nanoszony jest wodny impregnat. W jego składzie znajdują się organofunkcyjne silany, dzięki czemu preparat szybko wnika w beton i tworzy trwale związany z podłożem film, który jednak nie zatyka porów oraz nie ogranicza paroprzepuszczalności.
Impregnat może być aplikowany na powierzchnie poziome i pionowe. Możemy go nałożyć samodzielnie – w tym celu wystarczy:
- przygotować podłoże, a więc usunąć z niego zabrudzenia i stare powłoki, wysuszyć go i odpylić oraz zagruntować – jeśli beton jest nowy, wystarczy odczekać, aż dojdzie do jego związania i całkowitego wyschnięcia,
- nałożyć preparat za pomocą pędzla, szczotki malarskiej czy pistoletu natryskowego.
Należy przestrzegać zaleceń znajdujących się w karcie technicznej produktu. Ważne jest to, aby impregnacja betonu na zewnątrz była realizowana w odpowiednich warunkach – optymalna temperatura to 10-30°C. Impregnat to roztwór wodny, dlatego nie powinien być stosowany podczas mrozu czy silnego deszczu albo wiatru. Jeśli jest nakładany na powierzchnię poziomą, warto aplikować go od góry, aby ściekające krople nie utrudniały wnikania preparatu w podłoże.
Impregnacja betonu nie jest skomplikowaną czynnością, dlatego możemy ją wykonać samodzielnie. W tym celu trzeba przygotować podłoże oraz zaaplikować preparat na przykład za pomocą pędzla. Impregnat musi cechować się wodoodpornością oraz dobrą przyczepnością do podłoża.
Kiedy wymagana jest impregnacja betonu?
Zabezpieczenie betonu za pomocą impregnatu zwykle wystarcza na kilka-kilkanaście lat bezproblemowej eksploatacji. Pamiętajmy jednak, aby pierwsze impregnowanie betonu wykonać maksymalnie po kilku tygodniach od wylania mieszanki – dzięki temu już od pierwszych chwil użytkowania zapewnimy podłożu odpowiednią ochronę. Do drugiej aplikacji powinno dojść po około roku.
Impregnacja betonu przed wilgocią powinna być przeprowadzana w odniesieniu do wszystkich powierzchni wykonanych z tego materiału, zarówno tych, które znajdują się na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Dotyczy to na przykład:
- ścian i stropów,
- posadzki w garażu albo na balkonie,
- schodów,
- blatów czy parapetów,
- kostki brukowej,
- ogrodzenia,
- ławek i grilla ogrodowego.
Nie ma znaczenia to, z jaką częstotliwością podłoże betonowe jest użytkowane i na jakie destrukcyjne czynniki jest ono narażone (warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne itp.). Beton jest materiałem, który z czasem traci swoje właściwości, dlatego jego konserwacja jest niezbędna. Warto wykonać ją przy użyciu preparatów renomowanych producentów, takich jak Polifarb Łódź, które tworzą wodo- oraz olejofobową powłokę i utrwalają naturalną kolorystykę.
Impregnacja betonu w garażu czy na tarasie – po co się ją wykonuje?
Impregnacja betonu na balkonie czy w garażu jest niezbędna dlatego, że w trakcie eksploatacji podłoże betonowe, ze względu na swoją porowatość, chłonie wodę z otoczenia. Jeśli nie wykonamy konserwacji, skutkiem może być:
- przenikanie wilgoci i powstawanie nieestetycznych zacieków, plam oraz zabrudzeń, a także rozwój mikroorganizmów (grzybów, glonów, pleśni), skutkujący korozją biologiczną,
- pękanie podłoża w trakcie zimowych mrozów.
Impregnowanie betonu to sposób na to, aby ochronić powierzchnię przed destrukcyjnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, które skutkują na przykład odbarwieniami w wyniku promieniowania słonecznego. Regularne stosowanie odpowiedniego preparatu wzmacnia strukturę betonu, dzięki czemu nie kruszy się on i nie pęka, na przykład pod wpływem uszkodzeń mechanicznych. Jest również odporny na ścieranie.
Impregnacja betonu architektonicznego przyczynia się także do likwidacji rys i drobnych pęknięć oraz eliminacji problemu zapylenia. Dzięki temu beton zachowa swoje walory wizualne i łatwiej go wyczyścimy.
Impregnowanie betonu jest niezbędne, aby podłoże zachowało swój pierwotny wygląd przez wiele lat. Dzięki nałożeniu odpowiedniego preparatu stworzymy skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi czy mechanicznymi.