Categories Porady

Jak usunąć plamy z herbaty i kawy?

Wielu z nas nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez kawy, czy herbaty. To chwila przerwy od pracy, nauki, czy obowiązków domowych. Niektóre herbaty mają właściwości zdrowotne, więc tym bardziej warto je pić. Wypadki chodzą po ludziach, wystarczy chwila nieuwagi lub działanie zwierząt/dziecka, aby rozlać napój i poplamić ubranie. Na szczęście plamy z kawy i herbaty nie są trudne do usunięcia.

Z detergentem na odsiecz

Pierwszym krokiem do usunięcia plamy jest sprawdzenie przepisu prania, który znajduje się na metce. Jest to dość istotne, ponieważ nie wszystkie rzeczy można prać w pralce. W zależności od rodzaju materiału i stopnia zabrudzenia potrzebna jest inna temperatura prania. Dość problematyczne bywają  plamy z czarnej lub owocowej herbaty, zwłaszcza te z ciemnych owoców. Herbaty porzeczkowe, aroniowe lub też czarne, mocno zaparzone  zwykle pozostawiają trudną do usunięcia plamę. Najłatwiejszy sposób na pozbycie się plam z kawy lub herbaty to użycie detergentu, np.: odplamiacza odpowiedniego do rodzaju zabrudzonej tkaniny. Trzeba usunąć nadmiar płynu suchą ściereczką, polać plamę detergentem, wyprać i dokładnie wypłukać. Najczęściej detergent musi pozostać na plamie około 10 minut. Jeżeli plama nie zeszła po pierwszym praniu lub jest zaschnięta, to należy wymieszać odplamiacz z zimną wodą i moczyć w takim roztworze tkaninę przez kilka godzin. Taki produkt na pewno przyda Ci się w kuchni!

Plamy z kawy i zielonej herbaty

Plama z kawy ze względu na swój kolor jest bardziej widoczna, zwłaszcza na jasnym ubraniu/obrusie. Konieczne bywa namoczenie rzeczy w zimnej wodzie i wypranie jej w maksymalnej temperaturze dopuszczalnej dla danej tkaniny.  Jeżeli plama z kawy lub herbaty nie zniknie za pierwszym praniem, to trzeba całą procedurę powtórzyć. Jeżeli usuwamy plamy z kawy z koszul, spodni czy obrusów, to pranie tych rzeczy w pralce przyniesie dobry skutek bez zniszczenia materiału. Odzież z  jedwabiu czy wełny nie nadają się do prania automatycznego. O wiele delikatniejsze są domowe sposoby na plamy z kawy lub herbaty, które można stosować do bardzo delikatnych tkanin.

Domowe sposoby na uporczywe plamy

Delikatne tkaniny potrzebują innego traktowania niż obrus, czy koszula. Dobre efekty w usuwaniu plam z kawy lub herbaty w przypadku tkanin delikatnych daje namoczenie ich w zimnej wodzie i wypranie szarym mydłem. Do namaczania można też dodać odrobinę soku z cytryny. Kolejnym dobrym, bezpiecznym i naturalnym sposobem usuwania uporczywych plam jest wykonanie roztwory z soku z cytryny, sody oczyszczonej i octu. Roztwór należy zaaplikować na plamę i pozostawić tam na pół godziny, a potem zmienić wodę i wyprać ręcznie (dotyczy tkanin, których nie wolno prać w pralce).

Jeżeli poplamiona tkanina ma kolor biały, to do walki z plamą można użyć wody utlenionej, która doskonale radzi sobie nawet z zaschniętymi plamami. Plamę z kawy z dywanu doskonale usuwa mieszanka wody i sody oczyszczonej. Stosowanie środków chemicznych nie zawsze jest wskazane, ponieważ wraz z plamą może zniknąć kolor tkaniny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *