Czym wypełnić duże ubytki w ścianie?

Większość z nas choć raz przeżyła remont domu lub mieszkania. Większość również ma za sobą wszelkiego rodzaju odświeżania wnętrz, czy choćby przemeblowanie. Czynności tego typu generować mogą potrzebę usunięcia ubytków w ścianie, na suficie lub w narożniku, powstałych na skutek nieszczęśliwego uderzenia czymś ciężkim, lub na skutek zmian, jakie chcemy wprowadzić. Czasem nawet zabawa naszych najmłodszych milusińskich może skończyć się ubytkiem w ścianie.

Jak więc poradzić sobie samemu bez wzywania fachowców? Sprawa jest prosta, gdy mamy do czynienia z uszkodzeniami w tynkach, albowiem w tym przypadku ubytek wypełnić możemy masą szpachlową, po wyschnięciu której opracowywany fragment wyszlifować w celu ujednolicenia i pomalować. Inaczej jednak sprawa wygląda, gdy ubytek powstanie na powierzchni powstałej z płyty gipsowo-kartonowej, w tak zwanej suchej zabudowie. W takim wypadku należy zastosować nieco inną technikę napraw i uzupełnienia ubytków.

O czym należy pamiętać przy wypełnianiu dużych ubytków w ścianie?

W zależności od materiału, w jakim powstał ubytek, należy wypełnić go najlepiej tym samym materiałem, lub takim, który będzie z nim paralelny. Co to oznacza? Jeśli ubytek powstanie na przykład w ścianie tynkowej, do uzupełnienia takiego ubytku najlepiej użyć tynku. Jeśli natomiast mamy do załatania dziurę w ścianie zbudowanej z betonu komórkowego, zwanego ytongiem, wówczas najstosowniej będzie użyć takiego właśnie materiału do uzupełnienia ubytku. Ta prosta zasada pozwoli nam uzyskać jak najlepsze wiązanie i trwałość naprawy. Najważniejszą jednak kwestią jest odpowiednie i nieodzowne zagruntowanie powierzchni, na której chcemy dokonać naprawy. Bez tego zabiegu materiał, którym zechcemy wypełnić ubytek nie będzie się dobrze wiązał z resztą powierzchni.

Czym wypełnić duże ubytki w ścianie – niezbędnik?

Przed przystąpieniem do samodzielnej naprawy ubytków w jakiejkolwiek ścianie, czy to tynk, czy ściana gipsowo-kartonowa, musimy solidnie się do tego przygotować. Niezbędne będą nam odpowiednie narzędzia, oraz wszelkie preparaty do gruntowania, wypełniania, czy malowania. W zależności od tego, w jakiego rodzaju ściany ubytek chcemy wypełnić, możemy potrzebować:

  • Łatki gipsowe
  • Szpachelkę stalową (stal nierdzewna)
  • Pacę tynkarską
  • Wałek malarski
  • Pędzel
  • Opcjonalnie wiertarkę z mieszadłem
  • Kielnię
  • Siatkę ścierną
  • Wiaderko
  • Odkurzacz
  • Preparat gruntujący
  • Gips szpachlowy
  • Zaprawę szpachlową lub naprawczą
  • Gładź
  • Opcjonalnie zaprawę cementową
  • Opcjonalnie gips budowlany

Wypełnienie dużych ubytków w ścianie – podstawy

Gdy mamy do czynienia ze sporym ubytkiem w ścianie tynkowej, należy najpierw pogłębić, poszerzyć, usunąć luźne elementy i pyłki, a następnie zagruntować opracowywaną powierzchnię preparatem do gruntowania. Zabiegi te zwiększą przede wszystkim przyczepność nakładanych później materiałów. Po odczekaniu czasu zalecanego przez producenta środka gruntującego, należy użyć do wypełnienia najlepiej gipsu budowlanego. Kupujemy go w formie sproszkowanej, w związku z cym należy go rozprowadzić w wiaderku z zalecaną przez producenta ilością wody. Do aplikacji zaprawy w ubytku używamy pacę tynkarską, oraz prostokątną kielnię. Po odczekaniu czasu zalecanego przez producenta, możemy przystąpić do nakładania gipsu szpachlowego lub gładzi w celu wyrównania naprawianej powierzchni. Po związaniu wyrównujemy powierzchnię siatką ścierną przymocowaną do pacy. Szlifujemy ostrożnie aż do uzyskania zadowalającego efektu. Opracowywane miejsce należy dokładnie odpylić i zagruntować, by następnego dnia móc przystąpić już do malowania ściany.

Mając do czynienia z dużym ubytkiem w ścianie zbudowanej z płyty gipsowo-kartonowej, możemy zastosować metodę załatania ubytku kawałkiem płyty gipsowo-kartonowej. W tym celu obrysowujemy uszkodzone miejsce w taki sposób, by znalazło się wewnątrz kwadratu lub prostokąta z około półtorej centymetrowym zapasem. Z nowej płyty gipsowo-kartonowej wycinamy kawałek tej samej wielkości, co obrysowana część. Używając ostrego nożyka wycinamy obrysowany fragment uszkodzonej ściany idealnie wzdłuż narysowanych krawędzi, delikatnie usuwamy wyciętą część (wyciągamy ją lub opcjonalnie kruszymy, gdy przyklejona jest do ściany). Uzyskaną z nowej płyty łatkę umieszczamy w wyciętym otworze i szpachlą łączymy ze ścianą. Po całkowitym wyschnięciu szpachlówki szlifujemy ją papierem ściernym o drobnym uziarnieniu, odpylamy, gruntujemy, malujemy i gotowe.

 

 

 

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *