Jeszcze kilka lat wstecz cieszyła się ogromną popularnością wśród miłośników ogrodowych szaleństw, jednak później jakby się przejadła. Jej bujne ukwiecenie o soczystych barwach wraca jednak do naszych serc, domów i ogrodów. Jak to możliwe? Taka już jest ta wieloletnia omszona bylina.
Szałwia omszona – bylina wieloletnia – charakterystyka
Osiąga do osiemdziesiąt centymetrów wysokości tworząc okazałe kępy prostych, omszonych pędów z długimi, wąskimi kwiatostanami na samej górze. Zakwita późną wiosną, a proces ten kończy się w środku jesieni. Jej piękne, niebieskofioletowe kwiatostany tworzą kłosowate nibyokółki o długości od piętnastu do dwudziestu pięciu centymetrów. Pomarszczone i ząbkowane liście osiągają do dziesięciu centymetrów długości. Ciekawostką jest to, że szałwia omszona jest rośliną miododajną.
Szałwia omszona – bylina wieloletnia – uprawa
Szałwia omszona uwielbia kąpiele słoneczne. W pełni nasłonecznionym stanowiskiem podziękujemy jej za piękno kolorowych kwiatostanów. Aby dobrze wzrastać potrzebuje żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Nadmiar wilgoci może sprawić, że korzenie zaczną gnić lub zaatakuje je pleśń. Nie znosi podłoża ciężkiego, gliniastego i zwartego, w którym nie jest w stanie wytworzyć dobrych systemów korzeniowych. Dobrze natomiast czuje się, gdy gleba ma lekki odczyn zasadowy, lecz w innych daje sobie radę równie dobrze. Dobrze znosi suszę i może w jednym miejscu wzrastać przez wiele lat.
Szałwia omszona – pielęgnacja
Szałwia omszona szybko startuje z wrastaniem, toteż dobrze jest ją przyciąć tuż przy samej ziemi już wiosną. Przekwitnięte kwiaty usuwamy dając pole do popisu powstającym już w pąkach liści nowym kwiatom. Może się zdarzyć tak, że roślinka straci nam nieco na pokroju po kwitnieniu, albo zwyczajnie zbrzydnie, można ją spokojnie wyciąć tuż przy samej ziemi, na której można będzie już dostrzec nowe liście. Dbając o dostarczenie roślinie tego, czego jej trzeba, zakwitnie nam jesienią.
Szałwia omszona – zastosowanie
Idealna roślina rabatowa, która równie dobrze odnajdzie się w ogrodzie skalnym lub na skarpie. Gdy się ją umieści w jednym miejscu z kilkoma innymi roślinami kochającymi słońce, stworzy z nimi niesamowitą kompozycję. Dobrze wygląda i dobrze się czuje z bylinami wczesnoletnimi i późnoletnimi. W towarzystwie kwitnących w tym samym czasie krzewów, szałwia omszona również będzie się świetnie prezentować i czuć. Przykładem takiego krzewu jest żółto listny tawuł japoński.
Szałwia omszona w swym zamiłowaniu do towarzystwa, zaprzyjaźni się również z różą, bodziszkiem himalajskim lub wspaniałym, czosnkiem olbrzymim, czy piwonią. Wraz z hortensją bukietową, jeżówką purpurową, liatrą kłosową, tawułą japońską i kwitnącą na biało budleją, stworzy spektakularną rabatę, której będzie kontrastowym elementem, a strzyżone kule bukszpanów nadadzą jej tajemniczości. Prócz szałwii omszonej znamy jeszcze:
- Szałwię lekarską
- Szałwię błyszczącą
- Szałwię purpurową
Każda z nich cieszy się niezwykłą urodą i delikatnością. Stanowi doskonały element każdej kompozycji ogrodowej i pięknie się prezentuje w wielogatunkowych zestawieniach na rabatach.
Szałwia omszona – bylina wieloletnia – odmiany
W zależności od wysokości i koloru kwiatów, mamy wiele ciekawych odmian szałwii omszonej. Kierując się kolorem kwiatów wyróżniamy:
- Purpurowe – np. Rosenwein o wysokości około pięćdziesiąt centymetrów
- Niebieskie – np. Adora Blue o wysokości około trzydziestu pięciu centymetrów lub Blauhuegel o wysokości około trzydziestu centymetrów
- Białe – np. Alba, Adrian o wysokości czterdziestu centymetrów, Schneehuegel o wysokości pięćdziesięciu centymetrów, itp.
- Granatowe – np. Mainacht o wysokości około czterdziestu centymetrów
- Niebiesko-fioletowe – np. Blaukoenigin o wysokości czterdziestu centymetrów, Tancerin o wysokości około sześćdziesięciu centymetrów
- Różowo-czerwonych – np. Rosakoenigin
- Różowe – np. Marlau Rose o wysokości do czterdziestu centymetrów, Pink Field osiągający wysokość do stu centymetrów
- Ciemnofioletowe – np. Wesuwe o wysokości sześćdziesięciu centymetrów, Ostfriesland osiągający wysokość czterdziestu centymetrów.