Categories Ogród

Kolekcja Leroy Merlin wiosna lato 2019 – Kwiaty polskiego ogrodu

Smukłe malwy, słoneczniki, słodka woń groszku i maciejki, pyszniące się kolorami pompony dalii i pierzaste piwonie, a wśród nich delikatny błękit niezapominajek i ognisty pomarańcz aksamitek – to obraz tradycyjnego polskiego ogródka, który mamy przed oczami wspominając wakacje na wsi. W wiejskim ogródku każde towarzystwo się sprawdza – z kwiatami możemy łączyć warzywa, owoce i zioła, które tworzą bujny gąszcz. Niezbędną oprawą dla wesołej, kipiącej kolorami rabaty kwiatowej są też drzewa i krzewy, szczególnie te, które cechują dekoracyjne kwiaty bądź jadalne owoce.

Taki właśnie bezpretensjonalny i urokliwy zakątek możemy wyczarować tej wiosny we własnym ogrodzie, na balkonie czy tarasie i cieszyć się widokiem roślin nierozerwalnie związanych z polską kulturą, tradycją i zwyczajami. Rośliny pochodzące z naszej strefy klimatycznej są piękne, warte zainteresowania i co jest ich niewątpliwą zaletą, łatwe w uprawie nawet dla początkujących ogrodników, gdyż jak wyjaśnia dr inż. Małgorzata Mirgos z wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych SGGW w Warszawie: „Zbieżność wymagań gatunków z klimatem panującym w Polsce jest bardzo dużą zaletą, gdyż uprawa nie jest pracochłonna i możemy zająć się nią samodzielnie, wysiewając nasiona wiosną, bądź sadząc gotowe rośliny.”

„Wybór tradycyjnych roślin do nasadzeń w ogrodzie jest istotny nie tylko ze względu na ich niewątpliwą urodę, ale ma również ważne działanie proekologiczne, polegające na zachowaniu bioróżnorodności i utrzymaniu rodzimych gatunków. Część roślin jest objęta ścisłą ochroną, jak np. miłek wiosenny (Adonis vernalis), a dzięki uprawie w ogrodach powracają do naszej flory.” – dodaje dr Małgorzata Mirgos.

„Kwiaty polskiego ogrodu” to unikalna kolekcja nasion i sadzonek bylin, ziół, warzyw, pnączy, krzewów i drzew charakterystycznych dla naszej strefy klimatycznej i nierozerwalnie związanych z polskim krajobrazem do uprawy w ogrodach i domach. Kolekcja roślin zagości we wszystkich sklepach Leroy Merlin w Polsce w połowie kwietnia 2017 r.

Niewątpliwą zaletą kolekcji jest jej różnorodność; w wiejskim ogródku sprawdza się każde towarzystwo – z kwiatami możemy łączyć warzywa, owoce i zioła, które tworzą bujny gąszcz. Bazę powinny stanowić rośliny wieloletnie (krzewy, byliny), do których dobieramy rośliny dwuletnie i sezonowe. Zwróćmy też uwagę na wysokość docelową roślin. Zazwyczaj rośliny sadzimy tworząc kilka poziomów. Najwyższe i najbardziej rzucające się w oczy to malwy, ostróżki, naparstnice, słoneczniki, które umieszczamy z tyłu (np. przy ścianie domu czy ogrodzeniu). Następną linię tworzą piwonie, dalie, irysy, floksy, astry nowobelgijskie, a przed nimi aksamitki, nagietki, nasturcje, bratki czy stokrotki. Lekkości rabatom dodadzą gatunki o przestrzennych, drobnych kwiatostanach – błękitna kocimiętka, niezapominajki, biały złocień maruna czy łyszczec wiechowaty, zwany popularnie gipsówką. Dla dodania nuty świeżej zieleni warto dodać kilka kęp przywrotnika pospolitego.

Polski ogródek to obfitość barw, ale i kształtów. Bardzo oryginalnymi kwiatami charakteryzuje się tojad pospolity, którego granatowe kwiaty przypominają małe hełmy. Równie ciekawe i wielokolorowe są kwiatostany łubinu i wyżlinu większego.

Drugą istotną kwestią przy tworzeniu tradycyjnego ogródka jest zapewnienie ciągłości kwitnienia roślin, dlatego starajmy się łączyć je w ten sposób, by pojawiały się od wiosny do jesieni, wykorzystując, dla wzbogacenia, również rośliny cebulowe. U wielu gatunków pięknie kwitnąca część nadziemna zamiera bezpośrednio po kwitnieniu i trzeba to uwzględnić przy komponowaniu rabaty.

Dla wzbogacenia ogródka warto dodać kilka elementów pachnących. Wiosną przyjemną woń zapewnią kwiaty konwalii majowej, po czym wysiewamy nasiona groszku pachnącego czy maciejki, które kwitną latem. Można także zapewnić sobie większą dawkę słodkiego aromatu, sadząc w centralnym punkcie bądź na obrzeżu rabaty bez lilak lub jaśminowiec wonny. Przyjemnym, delikatnym zapachem charakteryzują się kwiaty róży pomarszczonej (Rosa rugosa). Ten delikatny surowiec służy do sporządzania cennej i rzadko spotykanej konfitury różanej, stosowanej do nadziewania pączków. Z kolei krzew pigwowca, kwitnący wiosną na różowo bądź pomarańczowo jesienią obsypuje się żółtymi owocami o kwaśnym smaku, które mogą zastępować cytryny. Pięknym rodzimym elementem ogrodu będzie także jarzębina czyli jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), który rośnie szybko, najlepiej w miejscu nasłonecznionym, ale charakteryzuje się też dużą odpornością na mróz i gorsze warunki glebowe.

Wiejski charakter ogródka nie oznacza, że charakterystyczną dla niego roślinność możemy zastosować tylko przy domu na wsi czy na działce. Wiele z nich sprawdzi się także w towarzystwie nowoczesnego budownictwa, szczególnie jeśli stworzymy jednolitą gatunkowo rabatę, czy też ciąg na kształt żywopłotu. Do tego celu można wykorzystać praktycznie każdy z wymienionych wcześniej gatunków, ale najlepiej nadają się byliny takie jak np. liliowiec, floks, irys, ostróżka czy dalia. Na balkonie dobrze sprawdzą się mniejsze rośliny, takie jak nasturcje, aksamitki, niezapominajki, groszek pachnący czy goździk pierzasty.

Łąka kwiatowa jest rozwiązaniem idealnym dla mało zaawansowanego ogrodnika, który preferuje naturalne formy i ma potrzebę obcowania z kwiatami. Niewielkim wysiłkiem powstaje malowniczy, kwitnący dywan, który jest zdecydowanie mniej pracochłonny niż trawnik. Gotową mieszankę nasion można kupić, ale łąka powstanie także gdy samodzielnie połączymy nasiona kosmosu z chabrem bławatkiem, rumiankiem, lnem, makiem polnym i kilkoma gatunkami traw.

Zapraszamy do zapoznania się z Polski ogród – Poradnik Leroy Merlin.

Więcej informacji na www.leroymerlin.pl oraz w katalogu Ogród 2019.

Dodatkowe informacje i zdjęcia wysokiej rozdzielczości:
Joanna Łozińska, Leroy Merlin Polska, Public Relations
jlozinska@leroymerlin.pl; +48 660 41 41 02

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *