Categories Ogród

Kwiaty wieloletnie na działkę

Długoletnie, ogrodowe kwiaty cieszą nasze zmysły przez wiele lat, jeśli tylko odpowiednio o nie dbamy. Zdobią ogrody i działki wdzięcznie dziękując tym samym za troskliwą opiekę. Niektóre z roślin żyją co najmniej dwadzieścia lat, są też takie stuletnie. Zanim jednak zdecydujemy się na pewne gatunki, warto poznać ich potrzeby i pielęgnacyjne wymagania.

Hortensja ogrodowa – jeden z kwiatów wieloletnich na działkę

Jest jedną z najwytrzymalszych roślin, która po przesuszeniu szybko odzyskuje kondycję, gdy się ją podleje. Do Europy przyjechała z Japonii, gdzie również cieszy się popularnością. Jej kwiaty w większości nie dają nasion, ale tworzy ona przepiękne, duże i barwne kwiatostany. Hortensji ogrodowej nie trzeba specjalnie zachęcać do zakwitania, albowiem dzieje się to na zeszłorocznych pędach, wymagających jedynie niezbędnych cięć przekwitłych kwiatostanów, a także uszkodzone pędy, najlepiej zaraz przed ruszeniem wegetacji. Hortensje ogrodowe są dość wymagające, jeśli chodzi o glebę. Musi ona być wilgotna, przepuszczalna, próchnicza. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Kwitnie od czerwca do września. To wyjątkowy kwiat wieloletni na działkę!

Piwonie – peonie

Piwonia, którą najczęściej gościmy w naszych ogrodach, czy na działkach, jest wieloletnim kwiatem pochodzącym z Chin. Lubią żyzną, lekko kwaśną i dobrze uprawioną ziemię, kąpiele słoneczne, oraz nie znoszą być umieszczane zbyt głęboko w ziemi. Cieszy nasze oczy pełnymi, barwnymi kwiatami, kwitnąc od końca maja, aż do końca czerwca, czyli pod koniec kwitnienia kosaćców. Zanim posadzimy piwonię na naszej działce, dobrze się zastanówmy nad doborem stanowiska, albowiem piwonia nie lubi być przesadzana. Osiąga wysokość od siedemdziesięciu centymetrów do jednego metra, a barwa jej liści jest soczysto zielona. Piwonia z pewnością sprawdzi się w Twoim ogrodzie jako wieloletni kwiat na działkę!

Rudbekia błyskotliwa – Goldstrum

Niemiecka nazwa w tłumaczeniu „złota burza” odzwierciedla piękno i dynamikę tych kwiatów. Pośród rudbekii ta konkretna odmiana byliny z rodziny astrowatych cieszy się szczególną trwałością. Od połowy lipca, aż do późnej jesieni cieszy nasze oczy soczystym kolorem żółtym lub żółtopomarańczowym. Nie jest zbytnio wybredna, gdy chodzi o glebę, wystarczy jej zwyczajna, przeciętna ogrodowa ziemia, dzięki czemu dobrze znosi niezbyt długie momenty suszy. Z racji tego, że z łatwością rozsiewa się sama, nie musimy się martwić jej rozmnażaniem. Rudbekia błyskotliwa lubi kąpiele słoneczne i umiarkowaną, nieprzesadzoną wilgotność gleby. Osiąga wysokość od czterdziestu centymetrów do siedemdziesięciu centymetrów, dzięki czemu stanowi idealne tło dla niższych roślinek.

Róża – kolejny wyjątkowy kwiat wieloletni na działkę

Jedna z najbardziej wymagających i wybrednych księżniczek na naszej działce. W zależności od gatunku, mogą występować w postaci krzewu lub jako krzak. Zadbana róża będzie pieścić nasze zmysły wielobarwnymi, okazałymi kwiatami o przepięknym, intensywnym zapachu, albowiem z reguły kwitną długo i bardzo obficie. Róża parkowa dobrze przystosowuje się do danego środowiska, przez co jest nieco łatwiejsza w uprawie i pielęgnacji, niż wiele innych odmian. Pochodzenie tych roślin warunkuje wymogi uprawne. Róża parkowa najlepiej czuje się w miejscu ciepłym i pozbawionym przeciągów. Gleba musi mieć odczyn lekko kwaśny i musi być przepuszczalna, żyzna, wymieszana z kompostem jeszcze przed sadzeniem. Należy pilnować, aby wokół krzewu lub krzaka gleba była stale lekko wilgotna, pomoże w tym instalacja nawadniania kropelkowego. Nie trzeba ich przycinać każdego roku, wystarczy usunąć chore i martwe pędy. Większość szlachetnych odmian róż ogrodowych rozmnaża się przez szczepienie i okulizację na dzikom, silnie rosnącym pędzie, natomiast odmiany parkowe często wzrastają na własnym korzeniu.

Kwiaty wieloletnie na działkę – piękno leży w naturze

Niezależnie od tego, jak zaaranżujemy naszą działkę lub ogród, musimy pamiętać, by stosowną wiedzą i umiejętnościami w uprawie i pielęgnacji podziękować naszym roślinom za to, że cieszą nas swym pięknem przez długie miesiące. Należy pamiętać o harmonii, która dyktuje nam skrycie zasady uprawy naszych roślin. Kwiaty wieloletnie na działkę to z pewnością coś, co będzie zachwycać Cię każdego dnia!

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *