Categories Kuchnia

Jak dbać o blender, aby posłużył jak najdłużej? Podpowiadamy!

Nie wyobrażasz sobie codziennego gotowania bez blendera ręcznego i kielichowego? Nic dziwnego – to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w każdej kuchni. Dzięki nim z łatwością przygotujesz pożywne zupy, orzeźwiające smoothie i wiele, wiele innych. Jednak nawet najlepszy sprzęt, jeśli nie jest odpowiednio czyszczony, może nie działać tak, jak powinien. Sprawdź, jak myć blender kielichowy i ręczny oraz jak jeszcze dbać o swoje urządzenie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak myć blender ręczny,
  • jak myć blender kielichowy
  • o czym pamiętać w kwestii dbania o blender.

Każdy blender posiada dużo zakamarków, które niełatwo dokładnie wyczyścić zwykłą gąbką do mycia naczyń. Dlatego aby zachować higienę i optymalną moc urządzenia, warto poznać kilka sprytnych porad na temat tego, jak o nie dbać.

Czyszczenie blendera ręcznego krok po kroku

Masz w domu blender ręczny? Jeśli tak, prawdopodobnie myjesz jego stopę po prostu tak, jak talerze czy garnki. To dobra metoda, jednak można zrobić to znacznie dokładniej – i nie potrzebujesz do tego niczego więcej niż woda i płyn do naczyń. Zacznij od spłukania resztek jedzenia pod kranem. Następnie wlej do naczynia miksującego lub do zwykłej miski wodę z odrobiną detergentu. Uruchom blender i pozwól mu oczyścić się samodzielnie! Na koniec spłucz pozostałości płynu pod bieżącą wodą.

Inna ciekawa metoda czyszczenia blendera ręcznego wiąże się z wykorzystaniem kostek lodu. W tym przypadku, podobnie jak przy sposobie z płynem do naczyń, na początek warto opłukać stopę blendera z resztek. Gdy już się ich pozbędziesz, wrzuć do pojemnika kilka kostek lodu, a następnie pokrusz je za pomocą swojego urządzenia. Dzięki temu usuniesz zanieczyszczenia zgromadzone w najtrudniej dostępnych zakamarkach, np. pomiędzy ostrzami. Pamiętaj, że ta metoda jest przeznaczona wyłącznie do urządzeń, które posiadają funkcję kruszenia lodu – nie próbuj jej na blenderze, który nie jest do tego przystosowany!

Czyszczenie blendera kielichowego – o czym warto pamiętać?

Metody czyszczenia blendera kielichowego nie różnią się bardzo od tych, które warto stosować w przypadku urządzenia ręcznego. Oba opisane wyżej sposoby – z płynem do mycia naczyń oraz z kostkami lodu – sprawdzą się także w tym przypadku. Niezależnie od tego, który wybierzesz, warto też poprzedzić mycie wypłukaniem resztek z kielicha.

Jeśli jednak chcesz gruntownie wyczyścić blender kielichowy, możesz go rozkręcić, a następnie umyć osobno ostrze, kielich i pokrywę – za pomocą zwykłej gąbki i płynu do naczyń lub w zmywarce, jeśli poszczególne części są do tego przystosowane (sprawdzisz to w instrukcji). Po skończonym czyszczeniu, a przed ponownym złożeniem dokładnie wysusz wszystkie części urządzenia.

Dbanie o blender kielichowy i ręczny – inne porady

Dokładne i regularne czyszczenie blendera to najważniejszy aspekt dbania o urządzenie. Aby jednak mogło Ci ono służyć przez wiele lat, warto pamiętać o jeszcze kilku kwestiach:

  • gdy blendujesz twarde rzeczy, dodaj trochę wody (lub mleka, jeśli przygotowujesz np. koktajl owocowy) – dzięki temu ułatwisz ostrzom obróbkę produktów,
  • nie przeciążaj urządzenia długotrwałą pracą, aby dbać o jego silnik,
  • w przypadku blendera ręcznego nigdy nie zanurzaj do wody części z silnikiem – to grozi jego zalaniem i uszkodzeniem,
  • gdy używasz blendera ręcznego, stosuj ruchy pulsacyjne, które są dla niego najbardziej bezpieczne, a jednocześnie pozwalają na skuteczną obróbkę różnych produktów,
  • nigdy nie używaj blendera ręcznego do produktów, które znajdują się w lekko pękniętym naczyniu – wtedy łatwo o jego całkowity rozpad,
  • gdy zmieniasz ostrza, dla bezpieczeństwa odłącz urządzenie od prądu,
  • sprawdzaj na bieżąco stan ostrz i innych elementów, aby w razie potrzeby je wymienić i uniknąć nagłej awarii.

Wiesz już, jak myć blender ręczny oraz blender kielichowy i jak jeszcze na co dzień o nie dbać. A jeśli dopiero szukasz swojego wymarzonego sprzętu, koniecznie sprawdź ofertę marki Zelmer w tym zakresie. Dobra jakość urządzenia to wygoda stosowania i moc możliwości!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *