Categories Ogród

Jak oświetlić przestrzeń wokół domu?

Aranżacja przestrzeni wokół domu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo domowników oraz komfort użytkowania ogrodu. Ważną rolę odgrywa w niej oświetlenie. Niestety wielu inwestorów traktuje ten temat po macoszemu, choćby ze względów finansowych. Panuje przekonanie, że lepiej wykończyć wnętrze domu, by móc się szybko wprowadzić, a dopiero potem realizować prace związane z zagospodarowaniem i urządzaniem posesji. W rezultacie te odkładane są na bliżej nieokreśloną przyszłość, co w konsekwencji może się skończyć ich całkowitym pominięciem. Tymczasem realizacja oświetlenia na terenie działki nie musi być ani bardzo pracochłonna, ani niezwykle kosztowna.

Na początek planowanie

Przystępując do prac z oświetleniem ogrodu, należy zacząć od wykonania przemyślanego projektu. Wielu inwestorów robi go samodzielnie, co obniża koszty. Na tym etapie należy określić, gdzie zostaną rozmieszczone oprawy i jakie będzie ich przeznaczenie. Inwestor powinien dostosować projekt do oczekiwań domowników. Być może zamiast oświetlonego tarasu postawi na altanę z girlandami, w której będzie spędzać dużo czasu z rodziną?

Podczas wykonywania projektu należy podzielić przestrzeń nieruchomości na strefy, dla których realizowane będzie niezależne oświetlenie. Ich wydzielenie powinno być podyktowane potrzebami użytkowników i dostosowane do wielkości posesji. Zazwyczaj wyodrębnia się strefę wejścia i podjazdu, gdzie montowane są oprawy z czujnikami ruchu. Kolejną strefą jest miejsce przeznaczone do wypoczynku na terenie ogrodu, które może być realizowane na tarasie lub w innym miejscu nieruchomości. Warto pomyśleć też o oświetleniu wokół domu montowanym na elewacji – strefa trzecia oraz o oświetleniu ścieżek na terenie ogrodu – strefa czwarta.

Oświetlenie w przestrzeni zewnętrznej

Wybierając oprawy oświetleniowe do ogrodu, należy dopasować je do stylistyki budynku oraz jego elewacji. Dzięki temu budynek zyska spójny i estetyczny wygląd. Istotne jest właściwe rozmieszczenie opraw na jego ścianach. Odpowiednie odstępy pomiędzy poszczególnymi lampami pozwolą zachować harmonijny wygląd domu oraz uzyskać pożądany efekt po włączeniu oświetlenia. W przypadku opraw montowanych na elewacji warto postawić na lampy z czujnikiem zmierzchu. A jeśli obawiamy się wysokich rachunków, możemy zdecydować się na oświetlenie LED, które charakteryzuje się energooszczędnością.

Szeroki wybór opraw zewnętrznych pozwala dopasować oświetlenie do indywidualnych oczekiwań inwestora. Polski producent lamp https://azzardo.com.pl oferuje szeroką gamę opraw przeznaczonych do montażu na ścianie budynku, na terenie ogrodu oraz w przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku na świeżym powietrzu. Dostępne są wśród nich zarówno kinkiety, jak i oprawy najazdowe i słupki oświetleniowe. Bardzo istotne jest, by wybierać je pośród opraw z kategorii „lampy zewnętrzne”.  

Należy pamiętać, że w przypadku opraw montowanych na zewnątrz budynku lampy muszą charakteryzować się nieco innymi parametrami niż lampy przeznaczone do montażu we wnętrzach. Bardzo ważny jest stopień zabezpieczenia przeciwwilgociowego i przeciwpyłowego oznaczany symbolem IP oraz odpowiednim kodem cyfrowym. W przypadku opraw montowanych w przestrzeni zewnętrznej współczynnik IP powinien być nie niższy niż 44, jednak w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć na przykład w pobliżu basenów lub oczek wodnych należy wybrać wyższe zabezpieczenie.

Oświetlenie wokół domu jest niezwykle istotnym aspektem, ponieważ wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Poprawia estetykę posesji, ale też odstrasza ewentualnych intruzów oraz ogranicza ryzyko groźnych wypadków podczas poruszania się po ogrodzie po zmroku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *