Categories Salon

Jak powstają kominki? Jak przygotować dom do budowy kominka?

Budowa kominka rozpoczyna się od komina. To usytuowanie komina decyduje o tym, czy w budynku da się wybudować kominek. Jeżeli dopiero planujemy budowę domu i podjęliśmy decyzję o budowie kominka w salonie, możemy przystosować budynek do późniejszych prac montażowych. Budowa kominka w starym domu również jest możliwa, ale nie w każdym przypadku. Ponadto niekiedy wiąże się ona z koniecznością wykonania generalnego remontu, m.in. z przebudową ścian. Kominki najłatwiej buduje się w pomieszczeniach, w których komin znajduje się za ścianą, najlepiej w jej centralnej części.

Umiejscowienie komina a budowa kominka

Jeżeli komin ma znaleźć się za ścianą, przy której docelowo stanie kominek, należy go wyprowadzić do sąsiedniego pomieszczenia lub na zewnątrz budynku. Oczywiście takie możliwości nie zawsze istnieją, dlatego równie dobrym pomysłem jest wkomponowanie komina w ścianę – niekiedy udaje się to zrobić na tyle dobrze, że komin nie jest wysunięty do przodu.

Co w sytuacji, gdy żadne z powyższych rozwiązań nie wchodzi w grę? Jakie kominki da się wybudować w pomieszczeniu, w którym znajduje się cały pion komina? Jeżeli skorzystamy z usług profesjonalistów, którzy na co dzień sprzedają i montują wkłady kominkowe oraz wykonują efektowne obudowy (zobacz ofertę), możliwe będzie „zgubienie” dodatkowej bryły w salonie.

Przygotowanie domu do budowy kominka

Powstanie kominka rozpoczyna się od wizyty ekipy montażowej w miejscu, w którym ma stanąć urządzenie. Jeżeli jest to nowy budynek, sporym wsparciem będzie projekt budowlany, choć i tak należy go skonfrontować ze stanem rzeczywistym. W przypadku starych domów projektów budowalnych najczęściej po prostu nie ma.

Ekipa montażowa sprawdza nie tylko ustawienie komina, ale także usytuowanie trójnika, wysokość wpięcia do komina, umiejscowienie otworu rewizyjnego oraz  sposób odprowadzania skroplin do kanalizacji. Jeżeli w budynku występują nieprawidłowości, konieczne będzie wyeliminowanie błędów jeszcze przed wyborem wkładu kominkowego. Jeżeli zaś chodzi o sam wkład kominkowy, niezależnie od tego, czy w naszym domu przewidujemy wentylację grawitacyjną, czy też mechaniczną, warto wybrać wkład całkowicie szczelny, czyli z zamkniętą komorą spalania.

Kominki z zamkniętą komorą spalania

Wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania korzysta wyłącznie z powietrza dostarczonego bezpośrednio z zewnątrz. Należy zadbać o to, by w procesie spalania docierała do kominka odpowiednia ilość powietrza, a zatem konieczne jest wykonanie w pomieszczeniu dolotu powietrza. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wykonaniem wylewek, co z jednej strony wiąże się z koniecznością podjęcia szybkiej decyzji o usytuowaniu kominka, a z drugiej pozwoli na uniknięcie późniejszych problemów z rozkładaniem instalacji w domu. Jeżeli chodzi o wylewki, musimy też pamiętać o wzmocnieniu podłoża w miejscu, w którym stanie kominek (waga wkładu kominkowego to zwykle 100-300 kg). Miejsce to powinno być także wyłączone z przebiegu instalacji ogrzewania podłogowego.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *