Gdy chcemy sprzedać lub wynająć mieszkanie, powinniśmy poważnie potraktować kwestię prezentacji jego wnętrz. Przygotowanie mieszkania do wynajmu lub do sprzedaży jest kluczowe dla uzyskania dobrej pozycji w negocjacjach. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, aby bez poświęcania dużego budżetu sprawić, aby mieszkanie prezentowało się lepiej.
Jak przygotować mieszkanie na wynajem dla studentów?
Przede wszystkim, warto przystosować aranżacje mieszkań pod kątem tego, jaka będzie nasza grupa docelowa. Jeśli chcemy wynajmować mieszkanie studentom, powinniśmy zwrócić uwagę bardziej na to, aby mieszkanie było umeblowane we wszystkie potrzebne do życia sprzęty – to, obok niskiej ceny, liczy się najbardziej. Zdecydowanie nie warto skupiać się w przypadku tej grupy docelowej na tworzeniu mieszkania o wysokim standardzie za stosunkowo wysoką cenę. Względy estetyczne nie są tutaj najważniejsze.
Przygotowujemy mieszkanie pod wynajem na dłuższy termin
Gdy chcemy zawiązać się z najemcą na dłużej, wówczas powinniśmy poszukać rodziny. Jeśli jest to para z dzieckiem lub z dziećmi, wówczas podstawą jest podział mieszkania na przynajmniej dwie części. Jeśli mamy do dyspozycji jedynie kawalerkę, warto skusić się na zaaranżowanie dobrej przegrody pomiędzy częścią sypialnianą, a dzienną. Zdecydowanie też w przypadku rodzin z dziećmi warto zainwestować w odświeżenie lokalu: odmalowane ściany, wymienione kontakty, dokręcone żarówki, odnowione blaty to podstawa, gdy zapraszamy do domu młode rodziny. Ta grupa docelowa zwraca uwagę na czystość, a w drugiej kolejności na komfort, następnie natomiast na cenę.
Na wysoki standard natomiast powinniśmy postawić, gdy sięgamy po klientów, którym zależy na posiadaniu jedynie komfortowego lokum, w którym rzadko przebywają. Mieszkania tego typu są zwykle wynajmowane przez singli lub przez osoby potrzebujące mieszkania na krótkotrwale pobyty.
Odnawiamy mieszkanie przed wynajmem
Na co zwrócić uwagę, gdy przygotowujemy się od jego odnowienia? Przede wszystkim na zabrudzenia. Ściany w kuchni, ściany w przedpokoju oraz te znajdujące się pod oknami i obok drzwi na taras brudzą się najszybciej. Dlatego, nawet jeśli nie zamierzamy odmalowywać całego mieszkania, warto odświeżyć właśnie te rejony. Konieczne jest też sprawdzenie, jak działają krany: czy nie wymagają wymiany, czy nie trzeba ich odkamienić. Konieczne jest też sprawdzenie stanu mebli: jeśli odpadają z nich fragmenty konstrukcji, lepiej jest czasami taki obiekt wyrzucić. Podobnie sprawa wygląda z dywanami i wykładzinami: jeśli są zużyte, to nawet wyjątkowo piękny kolor czy rysunek, który spodobał nam się przy zakupie, nie będą w stanie zniwelować wrażenia nieświeżości, jaki ów dywan może rozsiewać po mieszkaniu.
Wielkie zmiany do aranżacji mogą wprowadzić zasłony, rolety, maty bambusowe i inne ozdoby okien. Dodatkowo, istotne może okazać się oświetlenie: miękkie światło o kilku różnych źródłach mogą dać lepszy efekt niż smętnie zwisająca żarówka ze środka sufitu. Jeśli w mieszkaniu jest brzydki zapach, koniecznie trzeba zbadać źródło i je zniwelować.