Urządzając salon warto zwrócić uwagę zarówno na funkcjonalność, ale również na estetykę. Jeżeli wydaje się Wam to trudne, to koniecznie przeczytajcie nasz poradnik, gdzie doradzimy Wam na co zwrócić uwagę, jakie meble wybrać. Dowiecie się również dlaczego wybór odpowiednich grzejników pokojowych ma tak duże znaczenie.
Salon ma sprzyjać relaksowi
Salon powinien być miejscem relaksu, wszak to w nim często odpoczywamy po ciężkim dniu pracy. Dlatego powinna znaleźć się w nim strefa wypoczynkowa, a w niej można postawić zarówno na stylowy narożnik w literę „L”, ale również nowoczesny komplet wypoczynkowy z kanapą i fotelami. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie doskonale się tutaj sprawdzi. Oczywiście ważna jest nie tylko wygoda, ale również estetyka. Zatem w nowocześnie urządzonym salonie świetnie sprawdzą się pikowane kanapy, ale również modele typu chesterfield, czyli skórzane i zapewniające niebywały komfort. Jeżeli salon poza funkcją relaksu pełni jeszcze funkcję dodatkowej sypialni dla gości, to oczywiście trzeba wybrać komfortowe modele narożników, czy sof rozkładanych, które wyposażone są w praktyczne pojemniki na pościel. W nich można przechowywać również inne rzeczy, które nie zmieściły się w komodzie, np. ciepłe koce. Obok mebli tapicerowanych warto umieścić mały stolik kawowy, który sprawdzi się w przypadku podejmowania gości przy aromatycznej kawie. W strefie relaksu może znaleźć się również kącik RTV. Na szafce lub stoliku warto postawić nowoczesną wieżę hi-fi, a nad nim zawiesić telewizor.
Salon musi być funkcjonalny
Poza strefą relaksu ważne jest zapewnienie pełnej funkcjonalności w salonie. To co się w nim znajdzie zależne jest od ilości dostępnej przestrzeni użytkowej. Można postawić na strefę czytelniczą z regałami oraz fotelami. Na ścianach dobrze będą się prezentować przeszklone witryny, a w przypadku większej przestrzeni warto postawić na modele z wykończeniem na wysoki połysk. Takie rozwiązanie będzie doskonałe, jeśli w salonie znajduje się również strefa jadalniana, czy w przypadku dużych przestrzeni połączonych z kuchnią, które stanowią design na miarę XXI wieku. Na dużej przestrzeni można wydzielić również strefę gabinetową z biurkiem i wiszącą półką. Wszystko to sprawia, że salon zamienia się w nowoczesny i funkcjonalny pokój dzienny.
Oświetlenie salonu ma znaczenie
Meble w salonie tworzą jego klimat i aranżację niemniej jednak niezwykle ważne jest również oświetlenie. Należy wybrać oświetlenie główne. W nowoczesnej przestrzeni doskonale sprawdzą się sufity podwieszane z lampkami halogenowymi, jak również klasycznymi lampami wiszącymi. Z kolei we wnękach, np. tam gdzie znajduje się telewizor można zastosować oświetlenie stworzone przy użyciu taśm led. Takie samo rozwiązanie sprawdzi się do oświetlenia szklanych półek w witrynach. Warto wybrać systemy oświetlenia ze ściemniaczem. Dzięki temu będzie można regulować natężenie światła. W przypadku taśm led można wybrać te z kolorowymi diodami, co pozwoli uzyskać różnobarwny efekt ustawiany w zależności od pory dnia czy nastroju. Oświetlenie ledowe niewątpliwie sprzyja również oszczędności i jest klasycznym przykładem połączenia designu i praktyczności na miarę XXI wieku.
Grzejniki na miarę XXI wieku
Niezależnie od wielkości salonu można postawić na ogrzewanie grzejnikowe, bowiem grzejniki pokojowe mogą być naprawdę estetyczne. Przykładem jest tutaj panelowy grzejnik pokojowy, którego wielkość można dobrać do gabarytów pomieszczenia, a także zdecydować o obecności dodatkowego ożebrowania, w celu uzyskania większego komfortu cieplnego. Grzejnik pokojowy panelowy może mieć designerski charakter z niemal płaską i gładką obudową, zatem nie zajmuje wiele przestrzeni użytkowej. Oczywiście ważne jest jego odpowiednie umiejscowienie, tam gdzie występują największe straty ciepła.
W nowoczesnym salonie zamiast grzejników można zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga zaplanowania jeszcze na etapie projektowym. Ponieważ grzejniki panelowe doskonale komponują się z nowoczesną aranżacją będą świetną alternatywą dla podłogówki.