Co się bardziej opłaca – kupno czy budowa domu?


Przed Tobą duże przedsięwzięcie, jakim jest przeprowadzka do nowego domu? To świetnie, zwłaszcza, jeśli to Twój pierwszy dom, a wcześniej mieszkałeś w mieszkaniu. Jeśli zastanawiasz się, co się bardziej opłaca – budowa czy zakup gotowego domu, w poniższym artykule znajdziesz wiele informacji na ten temat. Zapraszamy do czytania!

Budowa domu

Niewątpliwą zaletą domu, który ma dopiero zostać zbudowany jest fakt, że można dostosować projekt do swoich upodobań oraz potrzeb przyszłych mieszkańców. Najprościej mówiąc – dzięki budowie można stworzyć swój dom marzeń! Taki dom będzie służyć przez lata, a nawet całe pokolenia i będzie znakomitą wartością samą w sobie. Ponadto łatwiejsza jest możliwość wprowadzanie zmian, jak np. dobudowanie kolejnego piętra w razie powiększenia się rodziny.

Największym minusem jest czekanie, aż dom w końcu będzie gotowy oraz to, że zawsze coś może pójść nie po Twojej myśli, jednocześnie wydłużając czas ogólnej budowy. Trzeba tez znaleźć odpowiednich fachowców, a jak wiadomo, to nie jest wcale takie proste. Ponadto koszty całego przedsięwzięcia są trudniejsze do skontrolowania – zawsze może się okazać, że trzeba będzie dokupić jakieś materiały.

Zakup domu

Przeglądając np. domy na sprzedaż w Warszawie, zarówno z rynku pierwotnego lub wtórnego, można zauważyć, że te nieruchomości są w przynajmniej zadbanym stanie. Ich plusem jest także dostępność od razu po spełnieniu wszystkich formalności, więc bardzo szybko można zacząć remont odświeżający albo od razu się po prostu wprowadzić, dokonując zmian stopniowo, będąc już na miejscu. Ponadto odchodzą takie aspekty jak konieczność kontroli postępów na budowie oraz stres z tym związany. Nie trzeba zatrudniać ekipy budowlanej, która postawi dom od początku.

Podsumowanie

Kupno czy budowa domu? Ostateczny wybór zależy od Twoich możliwości finansowych oraz czasu. Ważne jest też, czy chcesz mieć całkowity wpływ na wygląd domu i maksymalnie dopasować go do swoich potrzeb. Życzymy powodzenia w wyborze!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *