Sposób malowania ogrodzeń i bram ma znaczny wpływ na ostateczny wygląd posesji. To jedna z wizytówek domu i jego mieszkańców. Aby drewniane lub metalowe ogrodzenie prezentowało się korzystnie, należy zadbać o odpowiednie oczyszczenie i konserwację powierzchni, a następnie jej pomalowanie. Jaka farba do ogrodzenia będzie najlepsza? Poznaj praktyczne porady i wskazówki.
O tym, jak ważna jest ochrona drewnianych lub metalowych elementów ogrodzenia, można przekonać się bardzo szybko po popełnieniu zaniedbań. Najpopularniejsze przejawy to spękania, przebarwienia, ślady korozji czy pojawiający się grzyb lub pleśń. Sprawdź produkty do malowania ogrodzeń i przygotuj plan działania.
Czym malować? Farba do ogrodzenia
Podstawową kwestią jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czym pomalować metalowe ogrodzenie lub jaka farba do płotu drewnianego będzie najlepszym wyborem.
W przypadku drewna w pierwszej kolejności należy zastosować impregnat, który zabezpieczy deski przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Najpierw wybierz bezbarwny impregnat gruntujący lub farby gruntujące, które wnikną w strukturę i zapewnią ochronę przed biokorozją. Następnie całość pokryj warstwą farby nawierzchniowej. Na drewno stosowana może być także farba dekoracyjna. Z kolei w przypadku ogrodzeń metalowych, po środkach podkładowych i gruntujących, zaaplikować należy specjalne farby do metalu. Najpierw wybierz podkład, który poprawi przyczepność podłoża i ograniczy uszkodzenia powłoki. Kolejnym etapem są farby antykorozyjne.
Jak przygotować ogrodzenie do malowania?
Niezależnie od materiału, z którego wykonany jest płot, zanim rozpoczniesz malowanie ogrodzenia, przygotuj podłoże. Pierwszym etapem jest wyszlifowanie całości za pomocą papieru ściernego, a następnie oczyszczenie powierzchni z powstałego kurzu i ewentualnych resztek farby. Warto wcześniej sprawdzić prognozy pogody – najlepsze warunki atmosferyczne to bezdeszczowy, względnie ciepły dzień. Rosa czy deszcz mogą niekorzystnie wpłynąć na efekt końcowy.
Jak pomalować ogrodzenie drewniane?
Jak wygląda malowanie ogrodzenia drewnianego krok po kroku?
- Na oczyszczoną powierzchnię nałóż impregnat do ogrodzenia. Najlepszy będzie pędzel przeznaczony do nanoszenia wyrobów rozpuszczalnikowych. Kieruj się sugestiami producenta co do liczby warstw i czasu ich schnięcia.
- Po aplikacji warstwy gruntującej nałóż właściwy kolor. Możesz zastosować farby akrylowe nanoszone wałkiem lub tradycyjnym pędzlem.
Ważne, aby wybierać farby nadające się do stosowania na zewnątrz. To one zapewnią chronią przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak promienie UV czy deszcz. Dzięki właściwościom hydrofobowym będą odpychać wodę i zabrudzenia, dzięki czemu płot dłużej będzie miał elegancki wygląd.
Jak pomalować ogrodzenie metalowe?
Malowanie ogrodzenia metalowego nie różni się za bardzo od metody opisanej wyżej. W tym przypadku także trzeba rozpocząć od oczyszczenia malowanej powierzchni. Następnie nakłada się impregnat oraz przynajmniej dwie warstwy właściwej farby nawierzchniowej. Najpierw są to farby gruntujące i podkładowe, później farby dekoracyjne, których zadaniem jest nadać powierzchni odpowiedni kolor. Na rynku dostępne są także produkty łączące te właściwości. Jeśli nie wiesz, jaką wybrać, sięgnij chociażby po wysokiej jakości farby chlorokauczukowe.
Warto pamiętać, by zarówno ogrodzenie drewniane, jak i metalowe, systematycznie pielęgnować impregnatem.