Decyzja o remoncie mieszkania powinna być poprzedzona skrupulatnym zaplanowaniem każdego etapu remontu – zwłaszcza, jeśli remont obejmuje tak kluczowe pomieszczenia, jak kuchnia czy łazienka. Odpowiedni plan działania i organizacja pozwala na sprawne uwinięcie się z tematem i zaoszczędzenie czasu. Warto stosunkowo wcześnie wybrać farby do kuchni i łazienki, rodzaje oświetleń czy płytek. Co warto zaplanować przed rozpoczęciem remontu?
Remont łazienki – krótko i sprawnie
Jeśli remontowana łazienka jest jedyną w całym mieszkaniu, to z całą pewnością trzeba skupić się na jak najszybszym oddaniu jej z powrotem do użytku. Jeśli to możliwe, warto podzielić remont łazienki na części. Nie wymieniaj na raz np. toalety i prysznica. Lepszym rozwiązaniem jest zostawienie jakiegoś sprzętu sanitarnego czynnego, aby chociaż w części można było korzystać z łazienki. Jednakże najpierw trzeba ustalić kolejność. Następnie upewnić się, że potrzebne sprzęty i materiały pojawią się w mieszkaniu na czas. Warto ustalić ze sklepami konkretny czas dostawy, aby móc planować sobie pracę. Podczas remontu należy pamiętać o specyfice pomieszczenia. Duża wilgotność to czynnik, który powinien wpływać na wybór materiałów. Warto wybierać wodoodporne oświetlenie czy stosować specjalne farby do kuchni i łazienki.
Wymiana mebli w kuchni, a może kompleksowy remont?
Kuchnia to pomieszczenie, które również pełni kluczową rolę w każdym mieszkaniu. Do jej remontu również potrzebny jest plan działania, którego należy się solidnie trzymać. Wymiana samych mebli powinna pójść gładko. Należy jednak pamiętać, że samo złożenie mebli nie jest problemem – czasochłonne jest bowiem poziomowanie szafek kuchennych oraz ewentualna zmiana instalacji podczas zmiany projektu i układu kuchni. Aranżując nową kuchnię, warto pamiętać o zachowaniu układu mebli i sprzętów w formie trójkąta roboczego, który usprawni pracę podczas korzystania z niej. Jeśli projekt nie przewiduje płytek, do pokrycia ścian należy użyć farby do kuchni i łazienki. Jej specjalna technologia sprawia, że powłoka jest odporna na wilgoć i czyszczenie zabrudzeń.
O jakie materiały należy zadbać na początku?
Każdy remont rozpoczyna się od prac mokrych i najbardziej “brudzących”. Kucie, tynkowanie, zakładanie płytek czy malowanie wymagają czasu, w którym całość musi wyschnąć. Jeśli spieszy nam się bardzo z remontem, warto wybierać wysokiej jakości materiały, które szybko schną, np. farby do kuchni i łazienki czy gładzie szpachlowe. W następnej kolejności należy rozważyć drobną wykończeniówkę, np. gniazdka elektryczne, włączniki świateł, listwy przypodłogowe czy oświetlenie. Na samym końcu można myśleć o wyposażeniu pomieszczeń w meble, sprzęty i akcesoria.