Okna zespolone – budowa i ich zalety

Okna zespolone zalicza się do grona bardzo popularnych rozwiązań, które stosowane są w budownictwie od lat 60 XX wieku. Ich fizyczne właściwości powodują, iż mimo upływu lat, nadal są z powodzeniem wykorzystywane. Czym się odznaczają? Jakie są ich najważniejsze zalety? O tym poniżej.

Budowa

Okna zespolone, nazywane także szwedzkimi, zbudowane są z dwóch złączonych skrzydeł – wewnętrznego i zewnętrznego. Po obu stronach montowane są szyby, nierzadko pomiędzy nimi znajduje się także trzecia szyba. Wolna przestrzeń wypełniana jest gazem szlachetnym wymieszanym wraz z powietrzem, dzięki czemu zapewniona jest skuteczna izolacyjność cieplna. Odpowiednia izolacyjność cieplna to cecha charakterystyczna właśnie dla okien zespolonych. Okna zespolone wykonywane są z aluminium, PCV albo drewniane. Istnieją również rozwiązania łączące wymienione materiały ze sobą – np. coraz większą popularnością cieszą się okna drewniano-aluminiowe. Zdecydowanie najtańsze będą te zrobione z PCV.

Bardzo ważną rolę w oknach zespolonych pełnią szyby. Ich konstrukcja decyduje o jakości konkretnego modelu, jak i o jego poziomie izolacji akustycznej i cieplnej.

Generalnie rzecz ujmując najlepsze rozwiązanie stanowić będą okna mające przynajmniej potrójny pakiet szybowy, przy czym grubość szyb winna być różnorodna, zaś odstępy między nimi nierównomierne. Dzięki takiej strukturze, szyby nie będą przenosiły drgań i skuteczniej powstrzymają zimno próbujące się przedostać do pomieszczenia z zewnątrz. Ażeby zwiększyć właściwości termoizolacyjne, firmy zajmujące się produkcją okien stosują różnorodne dodatki, takie jak chociażby powłoki niskoemisyjne i folie.

Zalety

Najważniejszą zaletą okien zespolonych, która została już wyżej opisana bardzo dobrą izolacyjność cieplna. Okna zespolone z dużym powodzeniem stosowane są w budownictwie pasywnym. Ich konstrukcja pozwala producentom na zachowanie współczynnika przenikania ciepła na poziomie nie wyższym, aniżeli 0,8 W/(m²K). Będzie to możliwe głównie z uwagi na zastosowanie conajmniej dwóch, albo i większej ilości szyb.

Następny plus to długa żywotność okien zespolonych, która może sięgnąć nawet i 40 lat użytkowania. Zatem zainwestowanie w takiego typu okna, pomimo tego że ich cena może wydawać się początkowo wysoka to inwestycja w przyszłość, dzięki której zaoszczędzimy na ogrzewaniu i częstej wymianie stolarki okiennej. Nie można także zapomnieć o doskonałej izolacji akustycznej, co docenią ci, którzy mieszkają w hałaśliwym mieście – niedaleko ruchliwej ulicy, szkoły , czy też dużego centrum handlowego.

Ochrona przeciwsłoneczna

Okna zespolone na pewno odznaczają się wysokiej klasy wykonaniem, jak i dobrymi właściwościami użytkowymi, niemniej nie zawsze dostępna jest w nich dodatkowa ochrona przeciwsłoneczna. Pełni ona ważną rolę, gdyż ogranicza dostęp światła z zewnątrz do pomieszczeń, dzięki czemu eliminowane jest ewentualne przegrzanie pomieszczeń. Ochrona przeciwsłoneczna doceniana jest głównie latem, gdy gorące promienie słoneczne podnoszą temperaturę w mieszkaniu, domu, czy też w biurze, co nie umożliwia normalnego funkcjonowania na co dzień.

1 comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *