Categories Porady

Na czym polega styl prowansalski?

Odnalezienie najlepszego, ponadczasowego stylu do wnętrza domu czy mieszkania jest bardzo ważne. To od aranżacji może zależeć samopoczucie mieszkańców i ich chęć przebywania w konkretnych pomieszczeniach. Dobrym i ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie stylu prowansalskiego.

Przebywanie we wnętrzach prowansalskich jest dla wielu osób bardzo przyjemne. W jaki sposób sprowadzić odrobinę Francji do swojego mieszkania czy domu? Spróbujmy dowiedzieć się więcej o tym, co charakteryzuje wnętrza prowansalskie.

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Piękne, francuskie pola lawendy, idealnie dopasowane ubrania, spokojny, wiejski i sielski klimat – to właśnie z Francji pochodzi styl prowansalski, który doskonale oddaje letni nastrój tego kraju. Prowansja to miejsce wyjątkowe i niemalże magiczne. Wiele osób zachwyca się urokiem łagodnego klimatu, piękną paletą barw i naturą, jaka otacza tam odwiedzających. Zauważają to nie tylko fani Francji, ale także artyści. Wiele dzieł impresjonistów przedstawia właśnie Prowansję. W dzisiejszych czasach prowansalskie wnętrze jest jednym z bardziej estetycznych rozwiązań w zakresie aranżacji wnętrz.

Jakie są główne założenia stylu prowansalskiego?

Jednym z podstawowych założeń stylu prowansalskiego jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Piękne, estetyczne i utrzymane w jasnej kolorystyce naturalne tkaniny, drewniane meble, motywy kwiatowe, rośliny oraz ozdoby z motywem lawendy mogą pozwolić na stworzenie doskonałych aranżacji. Bardzo ważny jest także rodzaj zastosowanych mebli. W stylu prowansalskim wykorzystuje się modele o tradycyjnych kształtach. Zazwyczaj wybierane są meble w kolorze białym lub beżowym. Całe wnętrza są zresztą utrzymane właśnie w takiej palecie barw. Delikatne, pastelowe fiolety i piękny błękit najczęściej używane są do dodatków i akcesoriów. Jasne kolory, takie jak jasne brązy, biel i beże używane są do większych elementów: mebli, podłóg i ścian. W stylu prowansalskim bardzo istotne są także różnego rodzaju dodatki. Pomimo tego, że wnętrza prowansalskie niejednokrotnie wymagają odpowiedniego doboru akcesoriów i ozdób, nie są nimi przepełnione. Niezbędna jest harmonia i balans pomiędzy jasnymi meblami a akcentami kolorystycznymi. Wnętrze powinno być przytulne, domowe, jednak nie przepełnione.

Dla kogo może być najlepszy styl prowansalski?

Styl prowansalski to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią jasne wnętrza utrzymane w tonie ponadczasowej elegancji. Wnętrza w tym stylu mogą wydawać się nieco kobiece, jednak warto zauważyć, że mężczyźni także mogą odnaleźć w nich coś dla siebie. Prowansalskie akcenty nadają świeżości i pozwalają na zachowanie dobrego nastroju. Dzięki jasnym kolorom przywołują także na myśl wrażenie czystości. Styl prowansalski jest także bardzo dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie meble i aranżacje vintage, ponieważ niejednokrotnie są wykorzystywane w nim postarzane meble czy ozdoby. Wielu osobom może kojarzyć się także z pięknym, wiejskim wnętrzem, dlatego osoby, które są blisko z naturą również dobrze będą się czuły, decydując się na pomieszczenie w stylu prowansalskim.

Meble prowansalskie – jakie meble w stylu prowansalskim warto mieć?

Odpowiedni dobór mebli jest kluczowy dla stworzenia wyjątkowego, prowansalskiego wnętrza. Zazwyczaj korzysta się z drewnianych produktów, które pomalowane są białą czy beżową farbą. Niejednokrotnie meble są także z rozmysłem postarzane. Zazwyczaj nie stawia się na rozwiązania zbyt nowoczesne. Przykładowo, metalowe krzesła barowe czy składane krzesełka mogą wyglądać nie najlepiej we wnętrzu, które ma być aranżowane na prowansalskie. Dobrym wyborem może być jednak na przykład kredens z przeszklonymi górnymi szafkami. To tradycyjne, ponadczasowe rozwiązanie, które zdecydowanie warto zastosować. Kredensy w kolorze takim jak kremowa biel znaleźć można w każdym prowansalskim wnętrzu. Niezbędne są także wygodne kanapy i piękne, niewielkie meble w stylu vintage. Przydatne mogą być także dodatki, takie jak na przykład stylizowane wieszaki. Prowansalskie akcenty to także świeże kwiaty, ceramiczne naczynia, koronkowe obrusy czy postarzane ramki.

Naturalne materiały – na jakie zwrócić szczególną uwagę?

Styl prowansalski to przede wszystkim drewno. Ten wyjątkowy materiał może być wykorzystany na wiele sposobów we wnętrzach prowansalskich. Przede wszystkim wykonywane są niego meble. Zazwyczaj maluje się je na kolor biały lub beżowy. Chętnie wykorzystywane są także dodatki z litego drewna w naturalnym kolorze oraz drewniane blaty czy podłogi. Innym, naturalnym materiałem, jaki świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu prowansalskim jest kamień. Najczęściej używany on jest jako ozdoba ścienna. Może sprawdzić się także w formie płytek na podłodze czy różnego rodzaju ozdób.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *