Categories Porady

Najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz

Błędy są czymś, co może nam się przydarzyć w każdej dziedzinie życia. Wystrój wnętrz nie jest tu wyjątkiem. Wiele osób decydujących się na samodzielną aranżację mieszkania na którymś etapie zalicza wnętrzarskie wpadki. Często nawet nie zdajemy sobie z nich sprawę. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie błędy popełniane są najczęściej, byście wiedzieli, czego unikać. Na koniec proponujemy także rozwiązanie, które minimalizuje prawdopodobieństwo zaliczenia wpadki przy aranżowaniu swojego mieszkania.

Źle dobrane oświetlenie

Światło jest kluczowym elementem na przykład w stylu nowoczesnym, który funkcjonalność stawia na szczycie hierarchii priorytetów. O błąd przy wybieraniu oświetlenia jest niezwykle łatwo, więc zdarzają się one nad wyraz często. Warto mieć tego świadomość, ponieważ skutki są wyjątkowo mocno odczuwane przez lokatorów. Na co trzeba szczególnie uważać?

Jeśli chodzi o wybór oświetlenia zasadą przewodnią powinien stać się arystotelesowski “złoty środek”. Zarówno nadmiar, jak i niedostateczna ilość światła w mieszkaniu nie są dobre z perspektywy tego, jakie wrażenia zostają po spędzaniu czasu w danym pomieszczeniu. Oba rozwiązania są niekorzystne zarówno jeśli chodzi o estetykę, jak i względy praktyczne. Dlatego warto w tym kontekście zachować umiar i dostosować oświetlenie do praktycznych względów urządzanych pomieszczeń. Zadbać powinniśmy nie tylko o ilość światła, ale także jego kolor. Tu także wiele zależy od charakteru danego pomieszczenia. W biurze i w miejscach, w których aktywnie spędzamy czas najlepiej sprawdzą się jasne, zimne światła, podczas gdy w sypialni doskonale sprawdzą się cieplejsze odcienie. Odejście od tych umownych zasad może zdecydowanie obniżyć komfort przebywania w pomieszczeniu.

Niespójność przy wyborze barw

Kolory ścian i mebli to jedne z najważniejszych elementów wystroju mieszkania. Każdy chciałby, aby jego mieszkanie było pełne jego ulubionych kolorów. Jednak chcąc zawrzeć je wszystkie, łatwo doprowadzić do istnej kakofonii. Użycie różnych barw, zwłaszcza skrajnie od siebie odmiennych, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na spójną paletę barw.

Na łączeniu kontrastów opiera się co prawda styl eklektyczny, ale dobre dobranie tych elementów to prawdziwa sztuka i niezwykle łatwo jest tu przesadzić i narazić się tym samym na kicz i nieprzyjemne odczucia estetyczne. Na wprowadzenie tego rozwiązania powinien się decydować tylko doświadczony architekt wnętrz. Urządzając mieszkanie samemu lepiej zdecydować się na dobrze znane i cenione zestawienia.

Zaufaj profesjonalistom i zadbaj o swoje potrzeby

Chociaż wizja urządzania swojego mieszkania według własnej inwencji jest niezwykle kusząca, często rozsądniejsze jest powierzenie tego zadania profesjonalistom. W ich przypadku (oczywiście jeśli wybierzemy dobrego projektanta wnętrz) prawdopodobieństwo popełnienia rażących błędów jest praktycznie zerowe – lata doświadczenia mówią tu same za siebie. Warto zlecić aranżację mieszkania komuś bardziej obeznanemu z tematem niż my zwłaszcza wtedy, gdy w naszym wnętrzu marzy nam się styl, którego wprowadzenie w życie wymaga nieco więcej estetycznego wyczucia i amatorzy mogą bardzo łatwo go zepsuć, narażając się na wnętrzarskie faux pas.

Nie możemy zapominać, że najważniejszą rzeczą w każdym mieszkaniu jest to, jak będzie się w nim mieszkać przyszłym lokatorom. Jego aranżacja powinna być zatem dostosowana do ich potrzeb, determinowanych głównie prowadzonym stylem życia. Współpraca z doświadczonym projektantem wnętrz pozwoli uzyskać rezultat, w którym estetyka i funkcjonalność będą szły obok siebie w parze. W tym kontekście warto się zastanowić nad skorzystaniem z usługi, jaką jest wykończenie mieszkania pod klucz, gdzie współpraca ta trwa już od początkowych faz tworzenia projektu, aż do ostatnich prac wykończeniowych. Daje to największą pewność, że efekt końcowy będzie jak najbardziej zbieżny z oczekiwaniami klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *